Skocz do zawartości

Celestion F28 czy QAcoustics 1050i dla DENON DRA-700AE?


DEEFsnk

Recommended Posts

Kolumn, które wymieniłeś nie słuchałem, ale mam dla ciebie inne propozycje. Do Denona dla mnie najlepsze są JBL myślę, że za podobną kwotę dostaniesz L890, ewentualnie Magnat Quantum 607, Klipsch RF-62 czy Canton Chrono 507. Z JBLi będziesz miał najwięcej basu (tradycyjnie) może ci to nie pasować, ale osobiście bardzo lubie ich brzmienie. Za pewne wiele osób będzie je odradzać , ale możesz przeczytać test TU . Magnat i Canton zagrają na różne sposoby, ale bardziej zrównoważonym dźwiękiem, a Klipsch to druga z moich ulubionych marek (także sporo basu, ale bardziej spręzysty i lepiej kontorlowany), ale moim zdaniem lepiej komponują się z HK czy Marantzem, niż z Denonem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądząc po tym, że nie widać ich (JBL L890) taniej niż 3900 to te "znajomości" trzeba mieć ogromne icon_wink.gif albo i nieco większe -> 50% upustu icon_biggrin.gif
Przede wszystkim posłuchaj najpierw rady kolegi Kibic1, a zaraz potem kolumn icon_smile.gif.
Natomiast żeby dostać tu jakiekolwiek wskazówki podaj wielkość pokoju i muzykę jakiej będziesz na sprzęcie słuchał.
Odsłuch osobisty ponad wszystko -> bierz płytki ulubione i gnaj słuchać czy znalezionych przez Ciebie czy polecanych na forum.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli pomieszczenie do odsłuchu ma 16 m2 , to trzeba uważac aby nie "przedobrzyc" z rozmiarem kolumn.
Duże kolumny podłogowe potrzebują sporo przestrzeni wokół aby pracowały poprawnie - w przeciwnym razie usłyszysz dużo mulastego basu. Wiem to z własnego doświadczenia niestety.
Pamiętaj, że nie powinno się ustawiac kolumn bezpośrednio przy ścianach, zarówno z tyłu jak i po bokach.
Producenci podają zwykle zalecenia dotyczące ustawienia kolumn - czasami wystarczy 20cm od tylnej ściany, a czasami 50cm to za mało! Regułą także jest aby odległośc od ścian bocznych nie była mniejsza niż 40cm, a już na pewno należy unikac ustawiania kolumn w narożnikach.
Pewną wskazówką może byc usytuowanie portu bass-reflex. Kolumny z portem z przodu zazwyczaj są mniej kapryśne jeżeli chodzi o ustawienie.
Moja skromna rada: rozejrzyj się za kolumnami kompaktowymi np. KEF iQ5, KEF iQ5SE, Epos ELS303 (ja mam takie), Monitor Audio BR5 lub kolumnami podstawkowym.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram Kibica1 moim zdaniem z małych kolumn nie będzie mocnego basu (nisko schodzącego) one po prostu mają uwypuklone pasmo przy niskiej średnicy i to daje taki efekt. Osobiście używam ES100 na 18m2, więc ES90 czy Klipsch F3 na 16m2 powinny się sprawdzić w miarę dobrze. Nie neguję teorii o zwiększaniu się głośności basu przy bliskości ścian, ale bez przesady, dla mnie to nie jest jakaś diametralna zmiana (mam duże pomieszczenie odsłuchowe <40m2>, gdzie mogę to idealnie testować).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Małe kolumny ,mały dźwięk .Z małej kolumny nie usłyszysz prawdziwego basu tylko jego namiastkę osiągniętą przez sztuczne podbicie




Hehe... To zależy, co rozumiesz pod pojęciem "małe"? Czy chodzi o monitory?
Co do drugiej tezy - większość podłogówek i podstawek z BR wspomaga się ścianami poprzez "sztuczne podbicie".
Do 16 metrów, jak ma być podłoga, zalecam obudowę zamknietą. Wtedy może pograć wofer wielkości 25 nawet 30 cm. Choć to będzie już "bomba" nawet dla basisty. Inny problem - to uzyskanie niskiego, "prawdziwego", czyli pełnozakresowego basu z dzisiejszego budżetu. Nienajlepsze woferki w tanich kolumnach wielkości 16 cm, czy nawet 18-20 cm grają tylko wyższy zakres basu.
http://www.allegro.pl/item604085650_infinity_kappa_8_2i.html
Tu kilka odczuć człowieka, który ma pojęcie o basie... Oczywiście na przykładzie Infy icon_lol.gif

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

No i własnie wkroczyliśmy na śliski gunt - jednemu odpowiada styl dyskotekowy a innemu bardziej kameralne brzmienie.




No właśnie. Ale to nie powód, żeby wytykać rzekomo "dyskotekowe" brzmienie. Z Twojej wypowiedzi wnioskuję, że raczej nie mialeś okazji poosłuchac BAS-u. Nie chcę się czepiać, ale Twoje podłogówki nie schodzą niżej jak niektóre, wiekowe monitorki - może dlatego? Pewno jest to "kameralne" brzmienie.
Miałem okazję posłuchać świetnych miniaturowych monitorów w 35 metrach i podobnie, jednych z najlepszych kolosów w niespełna 30 metrach. W obu przypadkach było bardzo dobrze, a może jeszcze lepiej?
Tylko - na małych miałeś szansę posłuchac może 80-90 % dźwięków nagranych na płycie (nie każdej). Pewno ciut lepsza stereofonia, barwa, może jeszcze coś... Ot i wszystko. Ale - czy oglądanie powiedzmy 90%, nawet najpiękniejszego obrazu jest/może być nirwaną dla artysty?
Tymczasem niektórzy (przeważnie młodzi) amatorzy audio nawet nie wiedzą, że co nieco muzyki jest poza zasiegiem odsłuchiwanych wspólczesnych kolumn za 2-3 kzł... Nagorsze jest to, że nie mają zamiaru się dowiedzieć. Bo coś jest stare, brzydkie, drewniane (wg ich mniemania) i nie na gwarancji.
A gdyby co - zawsze można to nazwać "dyskotekowym" stylem...

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ale to nie powód, żeby wytykać rzekomo "dyskotekowe" brzmienie. Z Twojej wypowiedzi wnioskuję, że raczej nie mialeś okazji poosłuchac BAS-u. Nie chcę się czepiać, ale Twoje podłogówki nie schodzą niżej jak niektóre, wiekowe monitorki - może dlatego? Pewno jest to "kameralne" brzmienie.



No to mnie dobiłeś.
Nie moge zaprzeczyc, że nieco zardzewiałem w temacie, ale mocno postanowiłem sie porawic i jutro albo w poniedziałek nadrobię zaległości .
Zabiorę zestaw moich ulubionych CD i pojadę do sklepu Richer Sounds w Bristolu, czyli do sklepu należącego do bardziej znanych sieci w Wiekiej Brytanii.
http://www.richersounds.com/home.php
Mam sporo czasu i nie wiem jak obsługa sklepu to zniesie, ale wytestuję trochę sprzętu i podzielę się wrażeniami.
Tak czy owak w przyszłym miesiącu przymierzam się do zakupu nowych kolumn i mam niezły dylemat. Mam na myśli nie tylko o ilośc pieniędzy jakie mogę przeznaczyc na kolumny, ale raczej ograniczenia dotyczace docelowego pomieszczenia odsłuchowego (max 15 m2)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że bardzo tu ważne odróżniać "dużo basu" od "dużo dobrego basu", czyli styl dyskotekowy (nieobcy również niektórym właścicielom samochodów znanej niemieckiej marki) od głębokiego, wiernego basu pod słuszną kontrolą.
Jednego i drugiego warto posłuchać, żeby różnicę znać "na własnej skórze", a i tak znajdą się amatorzy tak drżących szyb jak i wiernych brzmień.
Swojego ucha nie zastąpisz nawet najbardziej wyrobionym uchem audiofila icon_smile.gif
Poza tym, jeśli istnieje pojęcie "za mały dźwięk" (z za małych kolumn) to musi istnieć też "za duży" dźwięk (z za dużych kolumn), a wszytko zależy gdzie grają. Nie zawsze chodzi o to, żeby bas był mocny, jeśli efektem ma być jedynie dudnienie.
To jakby obraz "Bitwa pod Grunwaldem" wystawiać w pokoju 2x3.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Jasne, że wielkość pokoju jest niezmiernie istotna. Z tego powodu wielu z nas nie może sobie pozwolić na "prawdziwy" bas.

"a i tak znajdą się amatorzy tak drżących szyb jak i wiernych brzmień" ??? Tu znowu niefortunnie...
Dlaczego ludzie, którzy nie chcą lub nie mogą mieć BAS-u starają się za wszelką cenę ironizować brzmienie będących po drugiej stronie?
Wierne - rozumiem, że odtwarzające wszystko co jest zarejestrowane na płycie.
Jestem w stanie udowodnić, że 99% budżetówki nawet sie nie zbliża do wierności na dole pasma (znaczy nie odtwarza pewnych dźwięków).
Mam wrażenie, że dzisiejsi kontruktorzy odpuścili sobie ten temat i nazwali brzmienie, które stworzyli "audiofilskim". Dlaczego? Na dobry i niski bas trzeba wydać sporo pieniędzy. Podejrzewam, że tym wypadku najtańszy budżet byłby conajmniej 2 razy droższy. A po co? Przecież bida na świecie, dobry materiał jest drogi, a wszyscy chcą mieć hi-end w domu...

Pozdrawiam na ŚWIĘTA!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Tak czy owak w przyszłym miesiącu przymierzam się do zakupu nowych kolumn i mam niezły dylemat. Mam na myśli nie tylko o ilośc pieniędzy jakie mogę przeznaczyc na kolumny, ale raczej ograniczenia dotyczace docelowego pomieszczenia odsłuchowego (max 15 m2)



Wg mnie - 15 metrów to taki "niewdzięczny" metraż. Człowiek chciałby wstawić coś większego, ale w grę wchodzą raczej monitory. Co nie znaczy, że bas nie może być OK (sorry, że ciągle o basie icon_wink.gif ). Do tego trzeba dołożyć na solidne podstawki. Bez tego dźwięk straci wiele.
Pewno - w sklepie najłatwiej, ale na wtórnym rynku znajdziesz znacznie wybitniejsze konstrukcje za te same pieniądze.
POWODZENIA!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...