Skocz do zawartości

Hi Fi w XXI wieku


oktagon

Recommended Posts

Całkiem niedawno kupiłem cały "tradycyjny" zestaw do słuchania muzyki w stereo tj. wzmacniacz, CD, tuner i oczywiście kolumny. Do tego jako uzupełnienie kabel łączący mojego laptopa ze wzmacniaczem (2xRCA-mini jack).
Wszystko pięknie, ale im więcej się rozglądam i czytam, to widzę już niedługo taki na przykład odtwarzacz CD trafi do lamusa i podzieli los gramofonu.

Podejrzewam że przyszłościa multimediów będzie komputer PC lub dysk sieciowy z muzyką/filmami/zdjęciami podłaczony przewodowo lub bezprzewodowo do odtwarzaczy/odbiorników multimedialnych.
Mocno myślę nad zrobieniem w domu sieci multimedialnej, ale jak na razie ceny i jakośc dostępnego sprzętu raczej zniechęcaja.

I tak aby uzyskac z komputera jakośc dzwięku porównywalną do jakości dobrego odtwarzacza CD trzeba zainwestowac w kartę muzyczną wyjściem cyfrowym oraz zewnętrzny DAC (Digital to Analogue Converter).
Podobne "niedogodności" napotkamy próbując skonfigurowac sprzęt do oglądania filmów.

Przyznam, że dopiero raczkuję w temacie i wszelkie sugestie i informacje mile widziane. icon_cool.gif


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, przeoczyłem ten wątek.
Ale miałem na myśli raczej coś bardziej bardziej "eleganckiego" i uniwersalnego aniżeli zestaw złożony ze streamera/odtwarzacza audio i DAC -a.
A co z filmami? Kolejne pudełka z elektroniką i plątanina kabli?
Wydaje mi się, że trzeba jeszcze cierpliwie poczekac aż w sprzedaży pojawią się urządzenia nowej generacji. To co jest w tej chwili do kupienia, to drogie i raczej niezgrabne gadżety.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt audio pozostanie specjalizowany. Nie sądzę, żeby zdało tu egzamin uniwersalne urządzenie. Mam na myśli oczywiście high-end. Najlepsze są w tej chwili odtwarzacze sieciowe Linna. Nie są to urządzenia uniwersalne i nie będą w dającym się przewidzieć czasie.

Natomiast co do video, zdjęć etc. to są już rozwiązania np. nowy Netgear EVA 9150. On oczywiście muzykę tez odtwarza, ma też wyjscie cyfrowe, teoretycznie można podłączyć zewnętrzny DAC. Niemniej jednak S/PDIF sam w sobie jest źródłem problemów i rozwiązania takie jak Linna są pewniejsze i bardziej eleganckie.

Na pewno jednak nastąpiła duża zmiana również w high-end: odtwarzacze sieciowe nie są już gorsze niż tradycyjne rozwiązania. Wyeliminowano skomplikowaną i zawodną mechanikę. Odtwarzacze są otwarte na nowe formaty.

Ja już gram tylko z komputera poprzez sieć.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...