Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Didek

MLP Lossless

Recommended Posts

''W celu usunięcia "nadmiarowej informacji" w DVD-Audio wykorzystuje się kompresję bezstratną MLP. Do redukcji strumienia danych fonicznych MLP wykorzystuje następujące procesy:
Kodowanie bezstratne i bezstratną macierz do redukcji korelacji pomiędzy kanałami.
Bezstratne przewidywanie przebiegu fonicznego kolejnych próbek fonicznych, co powoduje jakby tworzenie dodatkowego bitu pomiędzy nimi przy użyciu dużej liczby specjalistycznych filtrów.
Kodowanie oparte na mechanizmach ludzkiego ucha do oceny najbardziej prawdopodobnej wartości przebiegu fonicznego.''
Czy po kompresji wav (LPCM) na MLP Lossless (jako DVD-Audio) otrzymam wyżej wymienione algorytmy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MLP
Skrót od słów Meridian Lossless Packing, system bezstratnej kompresji opracowany do zastosowania na płytach DVD-Audio. Głównym autorem rozwiązania jest firma Meridian. W przeciwieństwie do systemów kompresji stosowanych w wielokanałowych standardach kina domowego (Dolby Digital, DTS) na płytach MD (ATRAC) kasetach DCC (PASC) czy w MP3 nie następuje tu utrata danych. Po przeprowadzeniu kompresji-dekompresji MLP otrzymujemy pierwotny syganał w niezmienionej formie, z dokładnym odtworzenim każdego bitu.

Współczynnik kompresji zależy do samego materiału dźwiękowego. Wielkość strumienia danych jest redukowana o około 38-52%, co pozwala nagrać od 73 do 89 minut 6-kanałowego dźwięku (96kHz/24bity) na płycie DVD-5.

Po konwersji na MLP zoztaną zastosowane wszystkie algorytmy właściwe dla tego formatu.
Format CD-Audio oprócz kodowania LPCM stosuje także kilka dodatkowych algorytmów - zmniejszających wpływ błędów odczytu na dźwięk. Sa to kwestie czysto techniczne związane ze sprawnością działania systemu i nie mające wpływu na jakość brzmienia ani format kodowania LPCM.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×