Skocz do zawartości

Wzmacniacz do Dali Mentor 5


lothian

Recommended Posts

Kumpel właśnie jest na etapie wymiany sprzętu. Zakupił na początek świetne moim zdaniem kolumny Dali Mentor 5, łatwo je napędzić i do tego jest bardzo zrównoważony dźwięk. Teraz przyszedł czas wymiany wzmacniacza i na placu boju zostały Naim Nait5, Rotel RA-1062 i C.E.C. AMP3300R. Niestety odsłuchy nie były robione na Dali Mentor 5, bo to rzadko spotykane kolumny w salonach odsłuchowych. Miałem kilka sugestii co do Naima (wyższe wzmacniacze dzielone) ale niestety zasób portfela ogranicza droższy sprzęt. Muzyka to głównie rock/pop/elektronika, dlatego wybór był z dużym wskazaniem na Naima, ale słyszałem, że to może nie zagrać z Nait5, bo to przeciez "budżetowy" Naim.
Czy ktoś ma te kolumny, albo może wskazać z czym by to najlepiej zagrało?
Na razie źródło to Denon, ale za parę miesięcy będzie wymiana i tego sprzętu, więc źródło na razie nie będzie brane pod uwagę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Osobiscie posiadam kolumny: Dali IKON 7, niższa seria ale ogolny charakter brzmienia będzie podobny. Choć moje są znacznie większe i stać je na większe ciśnienia, to Mentory 5 z pewnością pokażą więcej szczególików. Słuchałem Mentor 6, stąd chciałbym coś zasugerować, zresztą moja historia z marką Dali zaczeła się od słynnego modelu 450!!!! Z własnego doświadczenia wiem, że każdy model Dali wymaga bardzo dobrego towarzystwa i jeśli chodzi o wzmacniacz to najlepiej w możliwie zbliżonej cenie. Podałeś wzmacniacze za ok. 4000 zł, są to świetne ,,piecyki" - ale mogą wszystkiego nie ,,wycisnąć' z tych głośników. Bedą jakościowo znacznie słabszym ogniwem w zestawie, co spowoduje że możesz być nie do końca zadowolony z gry Mentorów!!! W takiej sytuacji kolumny pokażą na co stać reszte toru, a nie to co najistotniejsze: na co je same stać!!! Nie sugeruje żadnych marek, sugeruje przedział cenowy: kolumny są za 7000-8000 zł. Poszukajcie więc wzmacniacza za podobną sumę lub używkę, która dziś będzie tańsza, ale kiedyś własnie tyle mogła kosztować. Wiem, że to brzmi strasznie, bo to kawał kasy icon_eek.gif
Z zycia wzięte: mój stary wspaniały sprzęt icon_cry.gif :
kolumny Dali 450 (nowe ok. 3200 zł), podpiąłem do nich znacznie droższy wzmacniacz COPLAND CSA 8 (chyba ponad 4000 zł) i dopiero wtedy mogłem delektować się dźwiękiem. Odtwarzacz był skromniejszy MUSICAL FIDELITY ELEKTRA E60, do tego porządnie dobrane kabelki = rewelka!!!!!!
Dziś: icon_razz.gif icon_biggrin.gif Dali IKON 7 = 4200 zł + YAMAHA DSP-A1 (kiedyś 10000 zł) + PIONEER DV-LX50 = 2200 zł = MÓJ SUPER SPRZĘCIK icon_smile.gif
Wiem, że są to kolumny uniwersalne i na wskroś audiofilskie. Mogą jednak ,,kaprysić" przy słabszym jakościowo wzmacniaczu. Oczywiście nie można wykluczyć sukcesu i zadowolenia Kolegi przy słuchaniu kolumn z tańszym wzmacniaczem. Dlatego mimo wszystko gratuluje wspaniałego zakupu i życzę sukcesu w poszukiwaniu reszty toru!!!!!!!!!!
Może tak popróbować za kaucją pożyczyć do domu jakiś sprzęcik, to byłby ideał..................
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. Przy wyborze sprzętu kieruję się zasadą, która bardzo dokładnie została opisana na niniejszej stronie internetowej Audio icon_wink.gif (wcześniej kierowałem się tą zasadą nieświadomie): wydatki na zakup, to procentowo- 50% kasy na kolumny, 30% na wzmacniacz, 20% na źródło.
Z tym droższym wzmacniaczem używanym to jakieś wyjście jest i też postaram się coś poszukać. Chociaż pozostaje w tym wypadku raczej zakup w ciemno, głównie allegro, a tam ciężko wziąć coś na odsłuch icon_wink.gif
A mam pytanko dodatkowe do Radi73 - z czym słuchałeś tych Dali Ikon7 oprócz tej Yamahy i jak to brzmiało?
A tak na marginesie, to też bardzo spodobało mi się brzmienie Dali i te 2 kopułki wysokich tonów icon_wink.gif Zachwycił mnie dźwięk Mentorów, widać od razu, ze to wyższa klasa, ale kosztowały w zeszłym roku jedynie 6000zł, a to trochę za dużo dla mnie, więc póki co mam Monitor Audio RS6.
Przed zakupem moich RS6 słuchałem Dali Ikon6 i też mi się podobało, ale brzmienie Mentorów jest o klasą lepsze. Chociaż Ikon7 to pewnie też już bardziej dostojny dźwięk.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy odsłuch dotyczył Dali IKON 6 i odbył się w sklepie AUDIO-VIDEO-DESIGN we Wrocławiu. Tam głownie mają DENON-a i też na nim odsluchiwałem swe przyszłe kolumny. Nie pamiętam modeli ale to był zestaw amplitunera (ok. 8500 zł) i dvd model ,,3930' (ok. 5000 zł). Tak więc zacny sprzęcik, choć jak dla mnie zbyt dynamiczny i troszkę suchy dźwięk. Od razu rzuciły się w uszy wysokie tony, może troszkę jasne, ale mające mnóstwo informacji!!!! Tu muszę dodać, że konstruktorzy pomieszczenia przesadzili z wytłumieniem! Zwątpiłem w ,,szóstki" i zacząłem poważnie myśleć i czytać o ,,siódemkach". Zdecydowałem się przy kolejnym, chyba 3 odsłuchu, przyjechać z moją YAMASZKĄ icon_smile.gif. Zagrało to oczywiście z odtwarzaczem DENON-a, no i od razu jawił mi się dźwiek bardziej zrównoważony, wyrafinowany, doszlifowany. Może brzmienie mniej efektowne od pierwszego zestawu, ale pełne klasy i bardziej audiofilskie w mojej ocenie!!! W bezpośrednim pojedynku IKON 7 są bardzo, wręcz wyśmienicie zrównoważone w całym paśmie. Nie dziwie się, że dziennikarze porównują je do HELIKON 400, choć zgadzam się że to klasa wyżej. W ,,siódemkach" wszystko wydaje się idealnie zestrojone, nic tu nie wychodzi przed szereg, dźwięk bajka!!! IKON 6 są też rewelacyjne i super, ale jedno ale: bardziej eksponują górę i mają mniej basu od modelu 7. Przywożąc do domu kolumny oczarowały mnie podwójnie, po prostu zagrały o niebo lepiej niż w sklepie, to już w ogole ,,zwariowałem" icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif
Mentory 6 posłuchałem troszeczkę na stereo w całości na DENON-ie, odsłuch obejmował też SACD, no i są bardziej czarujące, bardziej dostojne od serii IKON. Niestety nie na mój portfel, zresztą co tam ja ze swoim zestawem jestem najszczęśliwszy na świecie!!!!!!!!!!! Mojej kochanej żonce też się podoba, będę go rozbudowywał, narazie mam do towarzystwa IKON Vokal 2, kolejny rodzynek i rewelacyjny centr w mojej drużynie - he, he.
Co do góry: wstęga + kopółka to strzał w dziesiątkę!!!!! Dla DALI wielkie gratki!!!!!!!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego się troszeczkę bałem, NIE NAPISAŁEM NIGDZIE, ŻE TO SPRZĘT DO ,,JAPOŃSKIEJ" ELEKTRONIKI!!! Miałem opisać z czym ja to słuchałem i tak też uczyniłem. Zauważ, że kiedy posiadałem Dali 450, to nie było przy nich ,,japończyka". Obecnie tak się stało z czego oczywiście jestem bardzo zadowolony, ale mój obecny sprzęt to kino domowe, a nie klasyczne stereo. Jasne, że więcej słucham w stereo i moje kino domowe spisuje sie tu nad wyraz bardzo dobrze. Jednak jest to kompromis, kompromis wpełni przeze mnie akceptowalny!!!
Chciałem tylko zasugerować, by pokusić się, spróbować powalczyć o drogi wzmacniacz do Mentorów 5. Jaki, to już Wasza w tym rola, jeśli chcesz to może być porządny ,,japończyk" Rotel RA1070, może też ,,anglik" Naim Nait5, a może ,,duńczyk" COPLAND CSA8? etc. Ważne by dorównywał klasą Dali!!!!!!
Tak jest u mnie i jestem dumny ze swego zestawienia icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dali ikon 6, ikon 7 to miałem podłączone z Cambridge Audio 740A, Arcam A38, Vincent SV-226MKII. To już jest taka rozpiętość dźwięku, że nie potrzeba mi niczego więcej słuchać A ceny w miarę przyzwoite. na cambridgu uniwersalnie z kopem, głębokim dynamicznym brzmieniem. Na Arcamie miekko jak cholera, a na Vincencie "power" z niesamowita detalicznością. Jest tyle firm i możliwości że każdy coś wynajdzie. Ogólna moja ocena o firmie Dali jest dobra, seia ikon jest miłą w odsłuchu. Co prawda brakuje przestrzeni, ale w końcu to nie KEF ale naprawdę bym brał jako drugie, bo pierwsze to oczywiście Kef q7 które mi stoją w pokoju- to się pochwaliłem icon_smile.gif

Ps. COPLAND co za nazwa ! Był taki film. haha
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radi73 troszkę niedokładnie napisałem, ale chodziło mi o "japońską elektronikę" w przenośni, czyli dźwięk, który taki sprzęt reprezentuje (co niektórzy błędnie nazywają cykaniem), w odróżnieniu od "szkoły brytyjskiej". Taki mój osobisty podział, co nie znaczy że japońskie firmy nie reprezentują "brytyjskiego grania" i na odwrót. Chodzi o to, że skoro te połączenie w Twoim wykonaniu jest już sprawdzone, to lepiej iść tą drogą, niż w ciemno próbować eksperymentów. Tym bardziej, że wydaje się trochę więcej kasy niż na spodnie czy kurtkę, które można potem wyrzucić do kosza jak nie będą pasować. Wydać tyle kasy, żeby posłuchać porażki, to trochę boli. Trochę więcej tez poczytałem o tym Naimie i wydaje się, że jest trochę trudniejszy w użytkowaniu i dobrym współgraniu (kabelki, połączenie sieciowe i kolumny). Podobno nie u każdego sprzęt zagra, a jeszcze potrzebuje dobrego chłodzenia. Więc mimo wszystko będę raczej kumplowi sugerował tego Rotela RA-1070 (który swoją drogą, ma bardzo dobre opinie w prasie i wśród użytkowników) lub C.E.C., który też gra kulturalnie i jest wykonany z niezłych komponentów i porównywany jest klasą do wysokich modeli Marantzów.
Dzięki za podpowiedz icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeśli byłem pomocny (a mocno się starałem) to życzę powodzonka i sukcesu w szukaniu wzmacniacza. No i liczę, że Kolego lothian podzielisz się z nami wrażeniami z pierwszych odsłuchów oraz tych już po wygrzaniu icon_smile.gif Przypomniałem sobie o innym użytkowniku mojego modelu Dali podłączonych do piecyka z wyższej półki marki: HARMAN/KARDON i też się euforycznie rozpisywał!!!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
No i zgodnie z obietnicą przekazuję podsumowanie - zakup dokonany, skończyło się na CEC AMP3300. Dużo było słuchania i zastanawiania się, ideału nigdy się nie znajdzie, ale coś zbliżonego do ideału udało się wyszukać. To naprawdę niezłe połączenie CEC z tymi Dali, brzmi bardzo dostojnie i bardzo poprawnie. Ten wzmacniacz to taki tani Accuphase, bo brzmi podobnie. Nie ma na nim żadnych efekciarskich dźwięków, ani podbarwień. Jest bardzo zrównoważony i dokładny, przez to uniwersalny i można posłuchać każdego rodzaju muzyki. Polecam wszystkim takie połączenie i dzięki za pomoc w tym wątku icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...