Skocz do zawartości

Akustyczna zagadka


sztraf

Recommended Posts

Witam.
W pokoju o wymiarch 5,5x3,5 m, na krótszym boku (z oknem) stoją na podstawkach Wharfendale 9.3 (105 cm wysokości). Z jednej strony pokoju (dłuższy prawy bok) stoją meble, a z drugiej strony kanapa. Fotel znajduje się w odległości 3,5 m. Za fotelem meble, przed ława (prostopadle do okna). Z prawej strony za fotelem wyjscie z pokoju. Podczas słuchania muzyki, gdy siedzę w fotelu, znika gdzieś bas (tzn. jest go maluśko). W pozycji stojącej jest go więcej, a prawdziwy miodek pojawia się, gdy stoję przy meblach za fotelem (ok. 4 m od głośników). Eksperymentowałem z ustawieniem głośników, ale bezskuteczne. Czy to wina głośników?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli raczej nic nie da się z tym teraz zrobić... To i tak ustawienie tymczasowe do czasu zakończenia remontu. W przyszłości zestaw chcę ustawić na dłuższej ścianie (w miejscu, gdzie znajduje się kanapa) i wyrzucić meble z pokoju. Chciałbym też zmienić kolumny na jaśniejsze i bardziej dymaniczne (preferuję mocniejszą muzykę, a 9.3 z takim repertuarem nie wyrabiają). Czy takie rozmiary pokoju wykluczają kolumny wolnostojące?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno! Jeśli chcesz dużo dynamiki to zainteresuj się Klipschem, moim zdaniem w swoich klasach (głównie seria SYNERGY się tak wybija) są najbardziej dyanmicznymi kolumnami (może nie było mi dane słuchać ideału za np. 3000zł/para). Przy tych gabarytach pokoju masz już spore pole manewru. Ja w praktycznie identycznym pomieszczeniu mam ES100 i też daje radę. Tak jak napisał Marhio lepiej cicho z dużych niż głośno z małych.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem krótko ja sobie wybrałem JBLa tzn. że wolę je od Klipschów choć obie firmy dla mnie są super. Wiele osób odradzi ci JBLa, ja osobiście polecam, jeśli nie przeszkadza ci duża ilość basu, a nie jesteś audiofilem to cię zadowolą. Rasowi zjadacze niuansów ich nie lubią, ale też nie po to są tworzone. Ich przeznaczenie to KD i stereo młodzieżowe (ewentualność nagłaśniania prywatki, osiemnstki itp. itd.). Klipsch to trochę inna szkoła basu też sporo, ale nie dominuje tak jak w JBL, jego sprężystość nadrabia za samą głośność dlatego też świetnie się sprawdzają w podobnych miejsach co JBL.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za nierównomierne brzmienie basów w różnych miejscach pokoju nie odpowiadają kolumny. Wymiana kolumn nic nie da. Przyczyna tkwi w interferencji fal dźwiękowych, także w powstawaniu fal stojących. To zależy od pomieszczenia, jego wymiarów współczynników odbicia i rozproszenia dźwięków i t.d. Pozostaje poprzestawiac meble, poeksperymentować z ustawieniem kolumn.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztraf - czy statywy do kolumn majä 105 cm wysokosci? Czy to calkowita wysokosc z kolumnami (jesli tak - jakiej wysokosci sä statywy?

Pewnie zauwazyles budowe kolumn podlogowych - glosniki basowe na dole, wysokotonowe na görze, sredniotonowe pomiedzy. Nie chodzi tu o ciezar magnesöw i wywazenie kolumn icon_wink.gif , a o rozchodzenie sie fal dzwiekowych. Podobnie z subwooferami - gdzies czytalem propozycje postawienia woofera na statywie, osoba testujäca taki "eksperyment" przeprowadzila - basu bylo o polowe mniej i stal sie strasznie nienaturalny (to na marginesie).

Polecam na poczätek poeksperymentowac z wysokosciä ustawienia kolumn wzgledem pozycji odsluchu, tzn. zmieniajäc wysokosc na ktörej stojä, wracac na miejsce, sluchac, zmienic itd. Jesli bas jest lepszy gdy stoisz - najprawdopodobniej kolumny stojä za wysoko. Tego typu ustawienia uzywa sie czasami w KD do glosniköw surround aby "poszerzyc" efekty przestrzenne.

Poza tym - moze poczytaj tu:(sorry, za odsylanie do innego forum icon_wink.gif )
http://www.audiostereo.pl/Wariacje_na_tema...umn__33063.html
Pozdrawiam.

"W przeciwieństwie do tv rozmiar kolumn nie ma już takiego znaczenia w pokoju."

icon_mrgreen.gif To stwierdzenie jest oczywiscie bledne(tu Kolega takze w audio potwierdza brak bladego pojecia) - kolumny dobiera sie JAK NAJBARDZIEJ do rozmiaröw pokoju aby, miedzy innymi zachowac röwnowage tonalnä (nie utopic sie w basie lub ogluchnäc od sopranöw), icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...