Skocz do zawartości

kreslarz

Uczestnik
 • Zawartość

  1
 • Dołączył

 • Ostatnio

Posty napisane przez kreslarz


 1. Witam

  Za 4 miesiące moja narzeczona, będzie miała okrągłe urodziny, a także będzie to nasza rocznica, więc pomyślałem, że chciałbym jej dać jakiś fajny prezent od siebie, najlepiej wykonany przeze mnie. Ze względu, że uwielbia ona spędzać czas w kuchni gotując czy też piekąc coś. A co jakiś czas zaczyna "narzekać" mówiąc, że szkoda, że nie mamy jakiegoś radyjka czy też mini-wieży co by jej mogło grać na miejscu, zamiast puszczać muzykę z YT na TV w salonie i przez soundbar'a.

  W związku z tym wpadłem, chyba na genialny pomysł, że sam zbuduję głośniki i małą stację grającą.

  Jeśli chodzi o pomysł stację, wykombinowałem sobie to tak, że za wzmacniacz będzie robić Raspberry 3 B wraz z ekranem dotykowym oraz nakładką HiFiBerry Amp2. Podobne to do domowej sieci LAn, gdzie mam serwer NAS, z którego będzie można odtwarzać muzykę po DLNA lub z jakiegoś radia internetowego. To by było dla mnie prostą sprawą.

  Gorzej jeśli chodzi o temat związany z budową głośników samodzielnie. Czy możecie mnie wspomóc w wyborze komponentów oraz jak to powinno być zbudowane?
  Nie jestem specjalistą, jeśli chodzi o sprzęt audio, jak i konstrukcje tego typu.
  Na wstępie chciałbym zaznaczyć budżet jaki do tego mam. Jest to maksymalnie 1000zł za głośniki, kable, drewno, etc. (nie liczę tutaj kosztu malinki). Jeśli można kupić coś naprawdę fajnego w kwocie do 500-600zł to będzie jeszcze fajniej. Nie chciałbym bynajmniej brać czegoś np. z półki wyżej, co tak naprawdę nie będzie urywało dupy i nie będzie widać różnicy z tańszym sprzętem.

  To co bym potrzebował jako porady to po pierwsze jaki rodzaj głośnika zbudować, a właściwe dwu, bo to ma być stereo, dwu czy trójdrożny? Aczkolwiek przypuszczam, że cenowo to bardziej będzie się opłacało zbudować 2-drożny.
  Aha, zapomniałem dodać, wspomniana płytka HiFiBerry ma następujące parametry istotne chyba z punktu widzenia doboru głośnika:

  Max 60W
  4-8 Ohm
  Do 192 kHz
  12-24 V zasilanie

  Jakie konkretnie głośniki wysoko/średnio/nisko -tonowe dobrać do tego kompletu, żeby wycisnać z tego jak najwięcej?

  Jaką zwrotnicę dobrać do powyższych głośników?

  Jak odpowiednio zaprojektować kubaturę głośnika na podstawie, wcześniej dobranych poszczególnych komponentów, żeby grał on jak najfajniej? Zanim postanowiłem napisać tutaj o tym, trochę zacząłem czytać o tym temacie, sądziłem, że to prostsza sprawa, jednak temat mnie ciut przerósł jako laika, dlatego też postanowiłem się Was zapytać o to. Nie wiem, czy poprawnie to nazywam, ale ten otwór od "bass'a" chciałbym by był z przodu głośnika, ze względu na to, że wstępnie wytypowane miejsce na głośniki będzie typowo przy ścianie lub nawet może będą na niej zawieszone.

  Koniec końców fajnie by było jakby udało się dobrać komponenty tak by przypominały np. jak poniższy zestaw od Taga harmony, który kiedyś wpadł mnie gdzieś w oko, tylko bez siatkowej maskownicy :)
  https://www.tagaharmony.com/en/products/3589/home-speakers/product/276/inmove-5-0

   

×
×
 • Utwórz nowe...