Skocz do zawartości

yplach

Uczestnik
  • Zawartość

    4
  • Dołączył

  • Ostatnio

Posty napisane przez yplach

  1. Dnia 29.03.2020 o 19:31, Tom.O napisał:

    Jak możesz to wykonaj jeszcze pomiar dla kanału lewego i prawego grającego razem bez i z dirac do prawidłowej oceny niskoch tonów.

    Hej Tom.O,

    czy możesz mi wytłumaczyć jak laikowi, po co mierzyć impuls L+R?

    pozdrawiam,

    Przemek

     

     

  2. 13 godzin temu, tomek4446 napisał:

    Tak jak pisałem YPAO , "pokazywało" , że kolumny grają w przeciwfazie , obecnie jak fronty przy KD nie przechodzą przez DDRC-24 , kalibracja YPAO pokazuje , że jest ok.

    Hej,

    żeby sprawdzić czy kolumny nie są w przeciw fazie (w sensie sygnału elektrycznego, nie przesunięcia fazowego głośników), wystarczy sprawdzić czy kable od wzmacniacza do kolumn podłączone są tak samo dla dwóch kolumn (czarne do czarnego, czerwone do czerwonego :) ) i jeżeli nie ma błędów montażowych to musi być OK. Słyszałem o przypadkach, ze w fabryce udało się podłączyć odwrotnie okablowanie wewnątrz kolumny, ale to już inna sprawa.

    Jeżeli rzeczywiście były w przeciw fazie, to nie nie było też pewnie możliwe ustawienie ich tak żeby był wyraźny środek sceny. Czy teraz jest lepiej?

    W DIRACu na ekranie outputs, jest przycisk "invert" dla każdego kanału, może go przez przypadek aktywowałeś...

    pozdrawiam,

    Przemek

  3. 2 godziny temu, tomek4446 napisał:

    Przemek , dziękuję. Oczywiście skorzystam z pomocy. Jedyne co potrafię zrobić to przeciągnąć pasek DL z lewej strony , do częstotliwości 600 Hz , by zostawić filtry tylko dla 20-600 Hz. Tylko pytanie jak te filtry mają wyglądać i jaką krzywą wybrać.

    Hej, dokładnie tak to się robi.

    Przejrzałem, Twoje pliki z pomiarów i w zasadzie wychodzi na to ze DIRAC powyżej 600hz nie wiele robi. Jedno to co robi z odpowiedzią częstotliwością a w Twoim pomieszczeniu, ale zwróć uwagę na to co się dzieje w zakładce "impulse response". Dirac potrafi poprawić sygnał w domenie czasowej, tak aby wszystkie częstotliwości docierały do Twoich uszu dokładnie w tym samym czasie. To jest podstawowa różnica pomiędzy Dirac'iem, a np. filtrami z RAW'a. 

    Co do krzywej. Ja preferuję minimalne podbicie w okolicach 20 hz (+3db) a stamtąd prosto w dół do -6db na 20khz. Tak, brzmi to jakby nie było basu..... jednak w ramach eksperymentu, jeżeli chcesz posłuchaj tak przez tydzień, najlepiej realizacji z DR 12 i wyżej. Potem wróć, do krzywych z dużym podbiciem basu. Ciekawy jestem Twojej opinii, przed i po....

    pozdrawiam,

    Przemek

  4. 15 godzin temu, tomek4446 napisał:

     

     

     

     

    Ok. dzięHki za chęć pomocy , każda sugestia jest cenna. Jutro zrobię pomiar REW , na razie mogę przedstawić co wyszło z pomiarów DL / bez korekcji/

    pomiar 27.03.png

    Hej!

    Zajmuję sie już jakiś czas DSP. Moja rada dla Ciebie jest taka. Od 20hz do mniej więcej 600hz największy wpływ na dżwięk ma pokój i mody. Poza tą granicą zaczyna dominować bezpośredni dźwięk z głośników (w uproszczeniu, ale to nie ma teraz znaczenia). Wykres pokazuje, że Twoje kolumny mają bardzo liniową charakterystykę od 600hz: +-3db z roll-offem powyżej 10kHZ. Dlatego spróbowałbym zrobić filtr tylko do 600hz (20hz - 600hz), a pozostałe pasmo zostawić jak jest. Wyrówna to dół, a góra będzie grała jak chciał inżynier, który projektował Twoje głośniki. 

    Jak nie wiesz jak to zrobić w DDRC to chętnie pomogę.

    pozdrawiam,

    Przemek

    Przemek

×
×
  • Utwórz nowe...