Skocz do zawartości

MarJanPol

Uczestnik
  • Zawartość

    4
  • Dołączył

  • Ostatnio

Informacje osobiste

  • Lokalizacja
    Warszawa
  1. No właśnie, a jak działa takie zabezpieczenie wzmacniacza na wypadek przegrzania? Czy konieczna jest wizyta w serwisie czy jak elementy się ochłodzą to wzmacniacz powinien samoistnie wrócić do normalnej pracy?
  2. Bardzo dziękuję za pochylenie się nad moim wątkiem 🙂 Sprawdziłem omomierzem i kolumny Paradigm faktycznie mają 8 omów na sztukę. Właśnie nie rozumiem tej niespójności pomiędzy informacjami. Niepokoi mnie jednak zapis w instrukcji, którego fragment załączyłem, jakoby przy podłączeniu dwóch par kolumna ("głośnik") powinna mieć 16 omów. ??? Zastanawiam się czy połączenie szeregowe nie wpłynie na jakość dźwięku. Poza tym jak przy takim połączeniu ściszyć kolumnę tylną?
  3. Dzień dobry, Uprzejmie proszę o małą pomoc. Chciałbym podłączyć dwie pary kolumn (front i tył) do wzmacniacza. Wzmacniacz MARANTZ 74PM57/02B – patrz załącznik 1 i 2 Kolumny front PARADIGM MONITOR 7 – patrz załącznik 3 Kolumny tył – małe satelity, jeszcze nie wybrałem modelu (prawdopodobnie od 3 do 8 omów/szt). Oznaczenie na wzmacniaczu nie jest dla mnie jednoznaczne (patrz załącznik 1) ale z instrukcji wzmacniacza (patrz załącznik 4) wnioskuję, że podłączenie dwóch lewych i dwóch prawych kolumn będzie w układzie równoległym przez co impedancja kolumn zmaleje. Np. gdyby front prawy i tył prawy miał po 8 omów każdy, to po podłączeniu impedancja łączna obu prawych kolumn zmaleje do 4 omów. I teraz pytania: 1. Żeby wzmacniacz nie przegrzewał się przy głośnym graniu - czy powinienem tak dobrać impedancję kolumn, żeby wartość impedancji kolumny prawy front plus wartość impedancji kolumny prawy tył wynosiła przynajmniej 32 omy? I analogicznie w przypadku dwóch kolumn lewych? 2. Zakładając zatem, że wszystkie 4 kolumny są 8 omowe, czy powinienem między każdą kolumnę a wzmacniacz włączyć po 8 omowym oporniku (łącznie 4 oporniki)? 3. Albo inaczej (żeby ściszyć tyły względem frontów) – czy mógłbym do 8-omowej kolumny frontowej prawej dać szeregowo np. rezystor 4 omowy a do kolumny 8-omowej tylnej prawej szeregowo rezystor 16 omowy? Wtedy miałbym 1/ ( 1/(8+4) + 1/(8+16))= 8 omów łącznie dla prawych kolumn? 4. jeżeli prawdą jest, że wzmacniacz nie powinien pracować na impedancji mniejszej niż 8 omów na kanał, to dlaczego w specyfikacji jego parametry odwołują się także do pracy przy 4 omach (patrz załącznik 2)? 5. Jakiego rodzaju/typu rezystory powinienem zakupić (drutowe, foliowe, cienkowarstwowe, inne?) i jak dobrać ich moc? 6. Co zrobić, aby rezystory w obwodzie nie pogorszyły jakości brzmienia? 7. Skoro prąd jest przemienny, to chyba nie ma znaczenia czy rezystor włączę na czarnym, czy czerwonym biegunie pomiędzy kolumną a wzmacniaczem? 8. Gdybym chciał poeksperymentować i dla każdej kolumny ustawić i inną głośność, to czy mógłbym zastosować opornik z potencjometrem? Jaki typ i jakiej mocy, aby nie pogarszać jakości dźwięku? Z góry bardzo dziękuję za wszelkie podpowiedzi Marek
×
×
  • Utwórz nowe...