Skocz do zawartości

kempa65

Uczestnik
  • Zawartość

    4
  • Dołączył

  • Ostatnio

Posty napisane przez kempa65

  1. A co sądzicie o końcówce mocy ROTEL RB-985 MKII 800W?
    Według parametrów, które podaje producent końcówka daje realne 5x 100W RMS do 125W.
    Uprzednio napędzałem 2 kolumny wzmakiem Yamaha A-960, który dawał 2x 100W RMS i też nieźle dawało.
    Od biedy tymczasem kanał center mógłby posłużyć do napędzania suba do zakupu napędu dla suba.

    A i w przypadku takiej koncówki potrzebny jest przedwzmacniacz, a czy rolę przedwzmacniacza w tym przypadku może przejąć mikser?
    Czasu coraz mniej, trzeba się powoli brać za zakupy i kompletować sprzęt icon_wink.gif
  2. No więc tak, zestaw ten ma się spisywać na niedużych imprezkach, no i oczywiście nie razić dźwiękiem. Kolumny Pioneer CS-997 mają bardzo liniową charakterystykę i naprawdę realistycznie oddają każdą melodię. Sub to oczywiście wypełnienie dołu niskim basem, bo jednak mimo swojej klasy te głośniki nie są w stanie dać wystarczającej ilości niskiego basu w przypadku większych pomieszczeń. A czemu 4? Otóż jakiś czas temu miałem okazję nabyć drugą parę takich głośników w okazyjnej cenie i pomyślałem, że możnaby lepiej wypełnić pomieszczenie dźwiękiem stawiając dwie kolumny na statywach, no i dwie prosto na podłodze. Oczywiście układ zawsze dostosowuję do pomieszczeń. Większa jest także głośność w przypadku zastosowania 4 kolumn. Wielkość pomieszczeń, to na moje oko co najmniej 100m2.

    Do tej pory zasilałem te głośniczki wzmacniaczem Yamaha A-960, o ile uprzednio zasilałem nim 2 kolumny, to jakoś sobie radził, mimo iż nie wykorzystywał w pełni ich możliwości, to dźwięk był dynamiczny i przyjemny, ale od kiedy posiadam 4 takie kolumny, to wzmak przy dłuższym graniu strasznie się poci. Nie chciałbym go wykończyć, stąd pomysł na zmianę napędu. Suba nabyłem niedawno także po okazyjnej cenie, no i właściwie póki co nie mam czym go napędzić. Testowałem go pod wzmakiem Diora DA 4140 i Yamahą, no i mimo już tak niewielkich mocy sub gra bardzo przyjemnie, ale nie osiąga także swoich możliwości. Chciałbym zasilić ten mój zestaw jak należy.

    Nie zależy mi zbytnio na wielokanałowym dźwięku, bo i tak w znakomitej większości zestaw ten będzie służył do puszczania muzyki w stereo.

    Postanowiłem do końca roku zorganizować pod mój zestaw głośników jakąś końcówkę mocy, ewentualnie dwie, jeżeli miałbym osobno napędzać pełno zakresowe kolumny i osobno bas (z tym, że należałoby wziąć pod uwagę konieczność zastosowania crossovera dla odcięcia niskich tonów, a z tego co widziałem to jest trochę końcówek mocy, które posiadają taką funkcję). Tylko stoję aktualnie przed trudnym wyborem. Nie chcę by kosztowało to zbyt wiele, ale i nie chcę kupować bubli, stąd moje zainteresowanie używanymi końcówkami. A może ktoś z was ma na sprzedaż coś co nadawałoby się do mojego zestawu?

    O ile uda mi się coś zorganizować do końca roku, to będzie to grało na mojej tegorocznej imprezie sylwestrowej, którą organizujemy sobie ze znajomymi icon_smile.gif
  3. Witam!

    Posiadam 4 kolumny głośnikowe Pioneer CS-997. Jest to 3 drożna konstrukcja (Woofer 25cm, Midrange 7.7cm, Tweeter 6.6cm) o mocy 190W AES 8 ohm, a także subwoofer MAG M1831 18" 500W RMS / 1000W MAX 8 ohm.

    No i teraz pytanie czym to zasilić? Czeka mnie zakup nie za drogiej końcówki mocy (prawdopodobnie używanej na allegro), która poradziłaby sobie z tymi czterema kolumnami i ewentualnie także subwooferem. Z tego co prześledziłem w internecie to da się spotkać nie raz 3 kanałowe końcówki mocy przystosowane do zasilania nadstawek i subwoofera. Nie miałem niestety styczności z takimi 3 kanałowymi końcówkami mocy i nie wiem jak to się spisuje. Może to byłaby dobra opcja? Czy może lepiej jednak osobno zasilać nadstawki i osobno bas? Tylko wtedy potrzebny by był Corssover, choćby wbudowany w końcówkę.

    Poczytałem trochę na ten temat, no i z tego co wyczytałem wynika, że mając 4 kolumny 8 ohm'owe mogę podłączyć je równolegle do końcówki mocy po dwie na stronę, a końcówka mocy będzie się zachowywała jakby miała podłączone 2 kolumny 4 ohm'owe. A więc szukam czegoś co napędziłoby tak podłączone kolumny, czyli tak sądzę coś co dałoby +/- 400W przy 4 ohm'ach. Czy taka moc będzie odpowiednia, żeby wykorzystać te głośniki i za razem ich nie spalić?

    Zależy mi na tym, by nie kupić taniego chińskiego bubla, tylko coś co pogra mi jak najdłużej. Czytałem, że polecane są końcówki mocy marek: ADS, t.amp, Crest, Crown, Elmuz, IMG Stage Line, Yamaha, DAP, QSC, Hand Box i Fidek (z pewnością coś mogłem tu jeszcze pominąć).

    Do podłączenia kolumn posiadam kable głośnikowe 2x 2.5mm z miedzi beztlenowej z zabielonymi końcami, bez żadnych wtyczek ala Speakon na końcach, a więc do podłączeń przez terminale zaciskowe.

    Drogą dedukcji dotarłem do takich modeli jak:
    - T.Amp E800 (2x 440W przy 4 ohm / 2x 240W przy 8 ohm),
    - T.Amp TA600 (2x 300W przy 4 ohm / 2x 200W przy 8 ohm / mostek 1x 500W przy 8 ohm),
    - ADS LX 800 (2x 400W przy 4 ohm / 2x 250W przy 8 ohm / mostek 1x 800W przy 8 ohm),
    - IMG Stage Line STA-700 (2x 275W przy 4 ohm / 2x 200W przy 8 ohm),
    - CROWN XLS 402 (2x 450W przy 4 ohm / 2x 300W przy 8 ohm / mostek 1x 900W przy 8 ohm),
    - CROWN LPS 1500 (2x 350W przy 2 ohm / 2x 400W przy 4 ohm / 2x 325W przy 8 ohm / mostek 1x 800W przy 8 ohm / mostek 1x 700W przy 4 ohm),
    - STX PA-1800 (2x 400W przy 4 ohm / 2x 250W przy 8 ohm / sub 1x 1000W przy 4 ohm / sub 1x 700W przy 8 ohm / 2x 350W + sub 800W przy 4 ohm).

    W lokalnym sklepie muzycznym mają do zaoferowania od ręki:
    - AKB IPR-7500
    - AKB BS-CA600
    - ABK IPR-600A
    - OKSN Professional Power Amplifier

    Za wiele o nich się nie dowiedziałem niestety. Znalazłem jedynie stronę, na której są podane parametry tylko dwóch z nich:
    http://www.oksn.com.cn/en/products_show.as...enu=ChildMenu62

    Jakoś tak nie spotkałem się jeszcze z tą marką, no i podejrzewam, że może to być jakieś chińskie badziewie, ale mogę się mylić. A co do tego modelu STX PA-1800 tak nie do końca rozumiem jego działanie, bo dla stereo przy 4 ohm podają 2x 400W, a dla suba 1000W, ale dla 3 wyjść przy 4 ohm podają 2x 350W + 800W, tak jakby nie były by to w pełni niezależne kanały? Ciekaw jestem czy mogło by to tak bezproblemowo pracować ciągnąc w stereo 4 głośniki 8 ohm'owe, czyli dając po 4 ohm na kanał, a osobno bas zasilać na 8 ohm?
    Oto dane podawane na stronie producenta:
    http://stx.pl/stx-pa-1800.html

    Dobrze by było jakby końcówka miała różne zabezpieczenia, m.in. przed przegrzaniem, przeciążeniem, przesterowaniem, jakiś Clip Limiter, itp, itd.

    No i kwestia podłączenia sygnału wejściowego, najlepiej by był to 2x Jack 6,3mm, posiadam dosyć solidny ekranowany kabel Jack 3,5mm -> 2x RCA Chinch, za pośrednictwem którego chciałbym podać sygnał audio z komputera wprost na końcówkę mocy, ale z tego co się dowiedziałem, to raczej Chinch nie jest spotykany w końcówkach mocy, jedynie we wzmacniaczach, natomiast nie spotkałem się z takimi mocnymi wzmacniaczami, które by miały odpowiednią do tego zestawu moc. Widziałem za to takie przejściówki z RCA na Jack 6,3mm, a więc nabył bym takowe.

    Co polecacie? Czy któryś z podanych przeze mnie modeli by się nadał do napędzania tych 4 kolumn i/lub ewentualnie suba? A może macie jakieś inne sugestie?
×
×
  • Utwórz nowe...