Skocz do zawartości

brum

Uczestnik
  • Zawartość

    3
  • Dołączył

  • Ostatnio

Informacje osobiste

  • Lokalizacja
    Trójmiasto

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

  1. To po pierwsze. Nie znam urządzenia elektrycznego do użytku domowego, z przewodem zakończonym wtyczką, które do poprawnej pracy wymagałoby przerabiania typowej instalacji.
  2. Należy doprecyzować, że u autora wątku samoczynne wyłączanie zasilania (SWZ) realizowane jest przez wyłącznik różnicowoprądowy. W instalacjach o układzie TN wyłączniki nadprądowe mogą stanowić zabezpieczenie rezerwowe w zakresie SWZ dla różnicówek, z uwagi na ich powszechnie znaną zawodność. Przed wymianą wyłącznika B16 na C16 w obwodzie końcowym należałoby się upewnić, jeśli jest dokumentacja instalacji, czy projektant nie przewidział owego rezerwowania. W każdej innej instalacji, w której obwód końcowy nie jest zabezpieczony różnicówką, przed wymianą wyłącznika B na C elektryk powinien bezwzględnie wykonać pomiar impedancji pętli zwarcia, na podstawie którego oceni, czy po wymianie SWZ będzie spełnione. Taką ocenę należałoby też przeprowadzić u autora wątku, jeśli istniejący B16 rezerwuje różnicówkę w ochronie przeciwporażeniowej. Na skutek złych rad fachowca, który „ogarnia hydraulikę”, nikt się nie utopi, co najwyżej zalejemy sąsiada. W przypadku prądu skutki mogą być bardziej tragiczne. Podziwiam odwagę kolegi @DiBatonio, który każdym kolejnym postem udowadniał swoją ignorancję.
  3. Cześć, to mój pierwszy post. Muszę sprostować jedną wypowiedź. Przepraszam, ale udowadniasz, że elektrotechniki nie ogarniasz. Charakterystyki B, C i D odnoszą się do wyłączników nadprądowych. Wyłącznik i bezpiecznik to dwa różne aparaty elektryczne – w elektrotechnice nie stosuje się tych pojęć zamiennie. Zabezpieczenie główne (np. przedlicznikowe) w postaci wyłącznika nadprądowego C25 nie zapewni selektywności zadziałania z wyłącznikiem B16 (np. obwód gniazd). To, że wiele zakładów energetycznych przygotowuje po swojej stronie instalacje w ten sposób nie zmienia faktu, że jest to rozwiązanie błędne. Zabezpieczenia zapewniają też ochronę przed porażeniem prądem elektrycznym. Poza tym, czy aparat wyłączy zwarcie, istotny jest czas wyłączenia. Wyłączniki o charakterystyce B i C, przy tych samych prądach znamionowych, mogą mieć różne czasy wyłączania - w zależności od wartości spodziewanego prądu zwarciowego. Dla człowieka może być zabójcza. Generalnie lepiej, żebyś nie udzielał rad w zakresie elektrotechniki.
×
×
  • Utwórz nowe...