Skocz do zawartości

dekRe

Uczestnik
  • Zawartość

    4
  • Dołączył

  • Ostatnio

Informacje osobiste

  • Lokalizacja
    Polska
  1. Patrzysz na szum - ja na parzyste harmoniczne. https://goodaudio.pl/blog/znieksztalcenia-thd-czym-sa-i-jak-je-rozumiec/
  2. Ten preamp ma ogromne wzmocnienie jako preamp. Z ECC82 jeśli na tor lampowy po potencjometrze czy tłumiku wpuścimy sygnał 0.3Vpp na tor lampowy, to amplituda na wyjściu może być nawet ok. 16V, więc często wprowadzenie tak dużego sygnału na kocówkę mocy może generować zniekształcenia. Mały szum stanie się dużym. Źródło sygnału dające duży sygnał na ten preamp - zrobi go niaudiofilskim. W symulacji jaką się bawiłem, najniższe THD otrzymałem dla 0,3Vpp na tor lampowy. FFT również wtedy było również najkorzystniejsze, bo wielkość drugiej i trzeciej równej jej harmonicznej na tym poziomie jest pomijalne dla audio. Ale jak na tor lampowy dasz więcej jak 0.7Vpp - to rośnie amplituda na wyjściu, szumy i THD, a FFT staje się nieakceptowalna. To pokazuje symulacja modelu - na plus jest to, że najkorzystniejsza symulacja dla 0.3Vpp jest zbliżona kształtem do Twoich realnych pomiarów. Mając oscyloskop, sprawdziłbym amplitudę sygnału za potencjometrem peampa, czy można nim zejść poniżej 0.3Vpp - i wtedy bym posłuchał. Ja mam w symulacji w moim modelu z lampami ECC82 takie wyniki z Qspice dla różnych sygnałów na wejściu na tor lampowy - może będą źródłem pomysłów. Pobaw się swoim modelem w LTSpice.
  3. Nie, nie słuchałem, badam w Qspice zachowanie się charakterystyk w symulacjach różnych konstrukcji firmowych o znanej dokumentacji. Próbowałem sprawdzić schemat PV5. Wypada nieco lepiej przy małych modach. To też pokazuje, że nikt tego PV5 nie musiał oddawać do sklepu, bo był zadowolony i firma zarabiała. Moim skromnym zdaniem znalezienie tego poziomu sygnału wejściowego (po potencjometrze), który da wynik wykresu FFT, gdzie druga harmoniczna ma przewagę nad trzecią przy wysokiej impedancji końcówki mocy, da dopiero audiofilską przyjemność odbioru muzyki. Na razie mam takie hobby - badam FFT chwalonych konstrukcji by móc ocenić, czy wzmacniacz rokuje. Jak bawisz się LTSpicem, pobaw się zmieniając punkty pracy do posiadanych lamp, Dla ECC82 można uzyskać podobną FFT - może warto. Ja bym kupił drugą pustą PCB na Ali i zmienił wartości na takie z symulacji, by sprawdzić teorię, czy FFT ma znaczenie.
  4. Zarejestrowałem się z ciekawości, by móc pobrać Twoje modele w LTSpice i obejrzeć je u siebie. Moje spostrzerzenia: - ten preamp to chyba jeden z gorszych, jakie można kupić od Chińczyka. Charakerystyki chińskiego PRT05 FFT zupełnie dalekie od audiofilskich wymagań: druga harmoniczna niska, trzecia wysoka. - preamp ma nawet w specyfikacji określenie poziomu wzmocnienia razy 10. To oznacza, że jeśli ma jak większość potencjometr 100K na wejściu sygnału, to z sygnału 1V zrobi 100 mV, a to pomnożone x10 da pierwotne 1V na wyjściu, wzbogacone w bogactwo harmoniczne. Regulujesz potencjometrem - masz większy sygnał często o innym poziomie FFT. Tu jednak jest kiepsko, bardzo kiepsko - moim zdaniem. Oczywiście, można otrzymać i wyższe napięcie z preampa, ale czy to da jakość po wprowadzeniu na końcówkę mocy? Raczej nie. - Chińczycy robiący PCB niezbyt dokładnie skopiowali wartości elementów ze schematu preampa Conrad Johnson PV5, w dodatku oryginał działał na dwóch innych triodach. Jak robisz symulacje w LTSPICE to badaj FFT dla różnych poziomów sygnału wejściowego - poczynając od 100mV, potem 200mV, i tak kolejno. W ten sposób masz szansę na znalezienie poziomu wejściowego toru lampowego dającego wymaganą jakość - druga harmoniczna wysoka, trzecia przynajmniej 30dB niżej od drugiej. Sygnał audio z karty dźwiękowej czy DAC'a będzie prawdopodobnie mieścił się w normie, więc po wprowadzeniu na potencjometr, będzie pozwalał na to, by preamp go odtworzył lub wzmocnił jak potrzeba. Fabryczne preampy mają często wbudowany przycisk uruchamiający nawet dodatkowy tłumik sygnału, by pozwolić na uzyskanie optymalnego poziomu harmonicznych FFT.
×
×
  • Utwórz nowe...