
mdnh
Uczestnik-
Zawartość
6 -
Dołączył
-
Ostatnio
Informacje osobiste
-
Lokalizacja
PL
-
Wygląda więc na to, że chyba jednak głośniki overhead będą w wariancie, w którym ich rozstawienie 0.5W układu zbliżone do rozstawu lf/rf bierze górę nad kątem 35° będącym na granicy zaleconego przedziału kątów. Do narysowania układu użyłem ... <narastający odgłos werbla> ... GNU Gimp 3.0 <tadam>. Mimo możliwe że odrzucającego UI prostokąty i elipsy o precyzyjnych wymiarach można narysować dość łatwo: wybranie prostokąta/elipsy > zaznaczenie na rysunku > dobranie wymiarów (position, size) > edit > 'stroke selection' > gotowe , a by wygodniej zarządzać schematem to każdą grupę elementów, jak np. obrys pokoju, pozycje głośników, linie wodzące, labelki tekstowe itp., można umieścić w osobnej warstwie: menu > layer > new layer > dodanie wybranej grupy elementów. Co do wyliczeń na podstawie znanego pdf, to w przypadku prostokątnego pomieszczenia jak powyższe lub z wątku, który slawek268 założyl, to ostateczny wygląd układu jest jakby kompromisem między Figure 3 i Figure 4 z pdf. Aby obliczyć kąty wystarczy kalkulator kątów, o którym PanKlor napisał, albo kalkulator w smartfonie, np.: - do obliczenia odległości po ścianie bocznej od punktu odsłuchu do fr bedącego pod kątem 25°, i odległości punktu odsłuchu od ściany bocznej 175, wyrażenie do wpisania w kalkulatorze: 175/(tan(25*π/180)) da szukaną odległość ~375; - do obliczenia kąta dla fr znajdującego się w odległości 375 po ścianie bocznej od punktu odsłuchu, i odległości punktu odsłuchu od ściany bocznej 175, wyrażenie do wpisania w kalkulatorze: INV ; (180*tan⁻¹(175/375))/π da kąt ~25°
-
co myślicie? (podbicie pytania)
-
Sugerując się przede wszystkim zachowaniem kątów: - c : 0°, - lf, rf: 30°, - ls, rs (SL, SR): 90°, - lrs, rrs (SBL, SBR): 140°, utworzyłem plan: link [1] układu głośników 7.0.4, ponownie z podziałem, na dwa warianty układu głośników overhead (0.0.4): - wariant zielony: głośniki overhead są pod kątem 45° do punktu odsłuchowego, ale ich rozstawienie 0.35W jest poniżej zakresu 0.5-0.7W [2] - wariant niebieski: głośniki overhead są pod kątem 35° do punktu odsłuchowego i ich rozstawienie wynosi zalecone 0.5W [2], dodatkowo jest zbliżone do rozstawienia lf+rf w poziomie [3]. [1] przekierowanie jest aktywne po 5s., obrazek z układem jest na zewnętrznym hoście ze względu na rozmiar 600kB oraz brak możliwości edycji na FA. [2] zaleconego przez dolby, gdzie W to szerokość całego układu (atmos installation guidelines, page 8., figure 3.) ; [3] (atmos installation guidelines, page 7., mounting considerations) Gdyby nie to, że rozstawienie głośników overhead w wariancie zielonym jest poza zaleconym zakresem, to raczej ten wariant był by wybrany przeze mnie, co myślicie?
-
Cenna informacja. Jasne, moje pytanie było ze względu na sprawdzenie możliwości ew. manewru później, bo docelowy układ rzeczy w pomieszczeniu jest tylko mniej więcej znany. tak też napisano w znanym pdf o atmos od dolby na stronie 8 figure 3 ale dodano małymi literami przedział 22°-40°, nie zmienia to faktu, że przynajmniej rf był by do przeniesienia. teraz zauważyłem, że mogło chodzić tak o 'left right (front)' jak i o 'left rear' ale raczej nie chodziło Ci o tylko jedną stronę rear. ...i przy okazji rear: całkiem przypadkowo wyszło 142° dla podanych założeń, czyli w samym środku przedziału podanego przez dolby w pdf dla 7.1.4
-
Wymiary na rysunkach mają proporcje zachowane. Nie można edytować rysunku z pierwszego posta, więc ponowne wklejenie wariantu A: Dla jasności, odległość od punktu odsłuchowego do lcr i kąty dla lf oraz rf zostały dodane. Kompilując Wasze sugestie wychodziło by mi, że przesunięcie rf o 80cm po ścianie w kierunku punktu odsłuchu było by rozwiązaniem problemu. A czy system atmos nie ma jakiejś kalibracji radzącej sobie z nierównymi odległościami od punktu odsłuchu do głośników w tej samej parze?
-
Hej, który wariant położenia głośników wybrać? wariant A: wariant B: System atmos 7.1.4 jest w planie. Tylko głośniki 7.0.0 są zaznaczone na rysunkach. Problem z rozplanowaniem głośników jest z powodu drzwi znajdujących się w domyślnym położeniu głośnika LF. Rozmieszczenie głośników jest dowolne obecnie, ze względu na trwającą budowę przedścianek gk z wełną na profilach.