Skocz do zawartości

martin_sound

Uczestnik
 • Zawartość

  4
 • Dołączył

 • Ostatnio

O martin_sound

 • Ranga
  Debiutant
 1. Spuchnięte kondensatory i nadpalone rezystory to skutek "przegięcia" z głośnością. Tak to jest, jak się domowego sprzętu używa na imprezce w ogrodzie (zwłaszcza zakrapianej). Dobrze, że właściciel zauważył dym wydobywający się z otworu bass-reflex i szybko ściszył. I tak miał szczęście, że spaliły się tylko twetery. Rezystory ceramiczne przeżyły, natomiast do kondensatorów nie mam zaufania i wolę wymienić. Niestety, nie ma możliwości nabycia oryginalnych 5,6 uF 100V, pozostają zamienniki o wartościach 4,7 lub 10uF. Pytanie jak to się ma do punktu podziału. Czy po prostu wlutować najpierw 4,7 potem 10 i posłuchać jak to zabrzmi. Równie dobrze może się okazać, że tweeter będzie za głośny w stosunku do głośnika średniotonowego i będzie trzeba wstawić rezystor o większej oporności.
 2. Witam po dłuższej przerwie. Po dość długich poszukiwaniach zamiennika wybór padł na twetery Monacor DTM-104/8, głównie ze względu na identyczny rozstaw otworów - 93 mm. https://www.megascena.pl/monacor/monacor-dt...nowe-24415.html Jest jeszcze inny problem - oglądając zwrotnicę zauważyłem spuchnięte kondesatory (5,6 uF 100V) i lekko przypalone miejsca w okolicy rezystorów (10W6RJ, 5W3RJ). Najgorsze jest, że kupno takich kondensatorów graniczy z cudem. Przeszukałem internet i nic. Najbliższe wartości to 4,7 uF 400V lub 10 uF 400V. Pytanie jak to wpłynie na brzmienie (punkt podziału) i głośność. Nie znam się na projektowaniu zwrotnic i nie potrafię dobrać kondensatora w przypadku zastosowania innego tweetera (moc, impedancja).
 3. Dziękuję za odpowiedzi. Na tweeterze podana jest tylko impedacja (co było do przewidzenia) 6 Ohm. Cewki też nie da się wymienić z racji, że tweeter nie jest "rozbieralny". Pozostaje dopasować inny o podobnej średnicy - ok. 106/107 mm, rozstaw śrub 65mm.
 4. Witam W podanych w tytule kolumnach spaleniu uległy tweetery. Czy jest możliwość kupna, ew. dopasowania zamiennika? Dzwoniłem do sprzedawcy, ale niestety nie ma możliwości kupna samych tweeterów, zaś serwis za wymianę "zażyczył" sobie 130 zł/szt. Do tego koszt wysyłki w jedną i drugą stronę, więc suma sumarum wychodzi ponad 300 zł. Czy jest możliwość nabycia z innego źródła, lub dopasowania zamiennika? Pozdrawiam
×
×
 • Utwórz nowe...