Skocz do zawartości

przemeklbn

Uczestnik
 • Zawartość

  600
 • Dołączył

 • Ostatnio

Informacje osobiste

 • Lokalizacja
  Lublin

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Co ciekawe YouTube w wersji płatnej udostępnia streaming w rodzielczości HD o nazwie '1080p Premium', który w odróżnieniu od standardowego '1080p' różni się właśnie lepszym bitrate. Przyznam się, że nie porównywałem tych trybów jakościowo. Co ciekawe dla innych rozdzielczości nie ma wariantu premium.
 2. Tam ma sens, bo w Japonii są przyzwyczajeni do oglądania z 2m w tych mikromieszkaniach 🙂
 3. Te górne kanały zostały wymyślone jedynie pod efekty atmosteryczne itp. Taki był plan Dolby jak to projektowali ponad 10 lat temu. Tam nie miało być muzyki ani ludzkiego głosu. Jak widać skręciło to w innym kierunku, skoro taki Apple Music mocno promuje muzykę w tym formacie. Swoją drogą wydaje mi się, że do muzyki to większy sens mają te górne głośniki umiszczone trochę niżej jak w Auro3d. Chodzi mi o sens samej specyfikacji standardu. Ale już w 11.1.8 dwie pary górnych są 'legalnie' na ścianie🙂
 4. Teorię znam. W ogóle mnie nie dziwi, że tak jest bo to są mega większe koszty produkcji i transmisji, a odbiorca niszowy. Co do produkcji - wystarczy wspomnieć, że w Top Gun Maverick część scen było nagranych kamerami zaledwie 6K. Amazon Video wypuścił w 8K serial 'The Rings of Power'. W ramach jakiejs współpracy z Samsungiem. Więc jakiś materiał do testów jest 😉
 5. Samsung robi miniledy składane na miejscu z mniejszych ekranów 😉 Nie wiem dlaczego jesteś tak uprzedzony. Ja powiem tak, jak obejrzę kiedyś cały film w 8K na takim TV to się wypowiem czy wg mnie ma to sens czy nie.
 6. Skoro jest miejsce na ekran projektora to i na większy TV się znajdzie 🙂 Rynkiem wyznaczającym standardy dla światowych producentów jest USA i na tamtejszych ścianach takie 100'' TV powinny się zmieścić.
 7. Ale co pokazują kalkulatory? Czy można odróżnić punkty z danej odległości. Są badania, które pokazują, że ludzkie oko wychwyca różnice w jakości obrazu mimo, że nie potrafi z danej odległości rozróżnić poszczegółnych punktów. Podobnie jak ludzie oko nie potrafi wyodrębnić na pewnym poziomie odcieni kolorów, a mimo to możliwość wyświetalnia tych niuansów w odcieniach ma sens, bo całość jest postrzegana jako 'lepszy' obraz. Poza tym inaczej też sprawy się mają przy wyświetlaniu obiektów w ruchu, gdzie więcej punktów powoduje możliwość np zrobienia lepszego 'upłynniacza' obrazu. To się chyba prawie nikomu obecnie nie opłaca. Ale przy coraz popularniejszych dużych ekranach w okolicach 100'' to może mieć już spory sens.
 8. Gość jest praktykiem, więc warto posłuchać jego doświadczeń - osobiście miksuje w atmos, ale też bawi się w kino domowe, więc zna temat z dwóch stron. Ja nie widzę przeciwskazań żeby mieć te głośniki wysoko na ścianie, ważniejsze są kąty. Niemniej on tu mówi o 6 głośnikach warstwy górnej jako optymalnym rozwiązaniu (6 na górze, 7 na dole). Jeżęli w rogach to chyba sensowniej byłoby mieć te 4 głośniki na górze.
 9. Raczej jest odwrotnie, kolejne gereracje TV potrafią coraz wierniej odtworzyć wizualnie rzeczywistość. Pod warunkiem, że używamy dobrze skalibrowanych (nieważne czy fabrycznie czy personalnie) trybów obrazu w rodzaju 'kino'. Jak chcę pod tym kątem na szybko ocenić obraz w TV to przyglądam się jak są wyświetlane odcienie ludzkiej skóry - współczesne TV już na prawdę bardzo dobrze sobie z tym potrafią radzić. Precyzyjnie mówiąc z tekstu wynika, że różnica była, ale nie była znacząca. Niemniej nie spodziewałbym się przychylnych słów o 8K z ust vice president of technology / Warner Bros. I odwrotnie, spodziewałbym się samym przychylnych słów z ust kogoś z kierownictwa Samsunga.
 10. Więksi producenci od lat wykorzystują w skalowaniu obrazu jakieś elementy AI (jak Sony w procesorach XR). Ale widzę, że od czasu premiery ChatGPT 3.5 na każdym pudełku z elektroniką trzeba drukować akronim AI, bo inaczej klient nie kupi 🙂
 11. Coś w tym musi być, chociaż to raczej nie problem kolumn stereo - nierzadko słyszę, że ludzie oglądają polskie filmy z włączonymi napisami bo nie słyszą wyraźnie dialogów. Takie opinie słyszałem od osób odtwarzających filmy na telefonach komórkowych i na wbudowanych głośnikach w TV.
 12. Czyli oryginalny zakres częstotliwości - który jest pod kontrolą np realizatora dźwięku lub producenta muzycznego - jest nieodpowiedni i trzeba go dostosować? 😉. Jeżeli trzeba 'podbić' głos w wiadomościach to oznacza to nic innego jak to, że sprzęt jest słaby i trzeba się jakoś ratować. Ok, już się więcej nie będę znęcał nad tym tekstem reklamowym
 13. To jest jakiś marketingowy bełkot, z którego nic nie wynika. 'Analizuje 5 razy na sekundę [...] co oznacza analizę w czasie rzeczywistym' Powiedz mi co wynika z tego skupienia sie na np dialogach?
 14. Sugerujesz, że głośnik centralny odtwarzający dźwięki (np z materiału zapisanego w Dolby Digital) z kanału centralnego emituje niezbyt niezrozumiałe dźwięki i potrzeba do tego jakiegoś AI, żeby te dialogi wyraźnie rozumieć?
×
×
 • Utwórz nowe...