Skocz do zawartości

Kenobi

Uczestnik
  • Zawartość

    582
  • Dołączył

  • Ostatnio

Informacje osobiste

  • Lokalizacja
    Warszawa

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

  1. Ta fotka nie ma nic wspólnego z BR Długość fali 30Hz to prawie 12m Jakbyś chciał odwrócić fazę o 180st poprzez długość rury przy 30Hz to byś musiał mieć 6metrów rury i do tego rury o średnicy głośnika. Są takie rozwiązania kinowe, i taka 6m rura pięknie by grała ale nie przy 30Hz ale przy 15Hz (ćwierć fali), wtedy głośnik jest w węźle, mocno obciążony i z małymi wychyłami generuje na wylocie w strzałce, dużą amplitudę.
  2. Prze ostatni parę dni tak słuchałem muzyki, i było dość efekciarsko z podbitym EQ przy 20Hz Czasem coś zabuczało , czasem czegoś brakowało. Do pierwszych prób zostawiłem głośniki normalnie z BF. Zatkanie portu skarpetą mocno obniżało charakterystykę i to aż do 100Hz (port otwarty, brązowa port zatkany ) Glośniki to Kef R3, ładnie schodzą do 40Hz ale jak widać pokój i akustyka rządzi. Sam SB2000Pro z Kefami tak wyszedł bez żadnych korekt : Największy problem stanowił lej przy 31Hz. Dobrze że Pro ma filtry parametryczne, nie dobrze że tylko 3 bo na ten lej zużyłem wszystkie 3. Muszę znaleźć inne miejsce na subka tyle że wolnego miejsca u mnie brak Po wypełnieniu leja i zabawie z przesunięciem fazy udało się tylko tyle poprawić: zielona linia. Troszkę nie podobało mi się to 40hz tak wysoko i też ta górka przy 80hz ale one pochodzą od kefw więc szybko wsadziłem skarpety z powrotem w porty, i tak mi się ciut bardziej podoba (zielonawa linia) Wreszcie Solar Sailer z Tron Legacy gra wszystkie cztery nuty z właściwym nasyceniem. I nawet podczas pomiaru słychać jak rośnie częstotliwość i pomruk jest w miarę o jednostajnym poziomie głośności. Bez korekty tylko konkretne częstotliwości grały. Potem przyszła córka ze swoim psem demolką i zamknąłem dzwi od pokuju. I charakterystyka zmieniła się na taką (pomarańczowa linia) Jest to kolejny dowód że najważniejsze jest pomieszczenie. Potem jeszcze pobawiłem się portami w subku Ta najniższa linia przy 10Hz to normalny tryb pracy. Środkowa to jeden port zatkany, taki tryb extended, tylko że dziwne że aplikacja dla tego modelu nie ma trybu extended. Skarpeta nie wystarczyła, dwie też, potrzebna była cała koszulka Widać że BF z jednym otworem pracuje w okolicach 16Hz A ta górna linia to nadal jeden port zamknięty tylko że jako w aplikacji nie ma trybu extended to ustawiłem że oba porty są zamknięte 😉 Ustawienie to raczej tylko poglądowe bo nawet przy niskich poziomach głośności membrana lata ze sporymi wychyłami. Ogólnie tego mi brakowało, nie to że nie da się słuchać muzyki bez niego ale zdecydowanie czasami subka brakowało. No i nie testowałem jeszcze większych mocy. Na razie tylko na spokojnie, ale i tak na materacu czuć masaż pleców
  3. No nie, faza się diametralnie zmienia . Z tego co pamiętam po 35 latach kiedy jeszcze robiłem swój pierwszy subwoofer na tandemie GDN30 to jak schodzimy z częstotliwością to przy prawidłowo zestrojonym BF jak ciśnienie przez port osiąga podobną wartość jak to z membrany to już jest 90 stopni przesunięcia, a potem czym niżej gramy to faza się rozjeżdza bardziej i gra przeciwnie. Aby się nie rozpisywać wezmę pierwszą z brzega wyrzuconą przez googla stronę gdzie jest na wykresie faza. Natomiast długością i też przekrojem stroi się częstotliwość rezonansową BF https://www.gameinstance.com/post/71/Bass-Reflex-transfer-function
  4. Po dorzuceniu suba porty w glosnikach stereo zatkać czy zostawić otwarte ? Tak sobie rozważam 1.Ponizej czestotliwosci BR głośnik tylko przedmuchje powietrze przez otwór, membrana nie ma oporu wiec lata na duzych wychyleniach wiec na chlopski rozum warto zatkać 2.Przy czestotliwosci BR glosnik jest bardziej obciazony , mniej sie wychyla co jest plusem wiec lepiej zostawic otwarty. 3.Port br wprowadza też przesuniecie fazy wiec lepiej zatkać.
  5. Dzis przyjechal SVS Pb-2000 pro, pudlo takie że Żona spytała czy to zmywarka 🙂 w rzeczywistosci od zmywarki mniejsze ale i tak powiedzialem do siebie, co ja zrobilem, chwilę potem z telewizora odezwał sie Bilbo z koncówki drugiej częsci Hobbita, co myśmy zrobili, a po otworzeniu pudła uslyszałem, ja jestem ogień, ja jestem śmierć Jestem technikiem wiec swój wybór oparlem na pomiarach roznych niezależnych firm i pomizej 6000zł ten dawał niezłe cisnienie przy 20hz. A jak q21 mi zaoferował cenę to juz sie zupełnie nie wahałem. Pokój ok 28m2 więc powinien wystarczyc. W sobotę będę stroić, do tego czasu napawam się nadmiarem najniższego bassu Po kilku dociekaniach Żony piwidziałem ze to stolik, a jak w końcu przyszła obejrzeć, obmacała i mówi ze to szafka a nie stolik i jak się otwiera?
  6. Mam ją od czwartku. Jest ok, nie szumi, przynajmniej jak podłączyłem do kina i podkręciłem głośność prawie na max to szum nie był większy niż szumy własne onkyo. Miałem też wrażenie ze gra czysciej niż stare siaomi z większą iloscią detali w najwyższych częstotliwościach po czym jak podłączyłem ugreena do siaomi i przełączelem miedzy wyjsciem ugreen a wyjsciem sluchawkowym to różnic juz nie bylem w stanie wyłapać. Kolejne próby to ugreen na z miane w szajsungu i siaomi i znowu słyszalem różnicę. Nie jestem pewien ale mimo że wszystko co znalazlem było wyłączone to jednak wydaje mi sie że szajsung może jednak uszlachetniać dźwięk zanim trafi na daca. Ogólnie jest ok, ale nadal się rozglądam za czymś lepszym. Aczkolwiek coraz bardziej myślę nad mx4 sony lub samsunga budsami pro2. Wydaje mi się ze ugreen moze mieć sporą rezystancję wewnętrzną, podłaczone do kina wyjscie z ugreen dawalo sporo wyższy poziom glosności niz wyjscie słuchawkowe. Po podlączeniu do sluchawek rożnica była znikoma.
  7. Słuchawki bez szału, Samsung AKG które były przy którymś innym telefonie ale nigdy nie wiadomo, tak czy inaczej rozchodzi się o słuchawki IEM Szukałem czegoś zupełnie minimalistycznego, z chipem we wtyczce żeby nie ciążyło i nie haczyło. I zapomniałem dopisać że jeszcze jest wymóg obsługi mikrofonu i pilota aby móc prowadzić rozmowy.
  8. Heja , zmieniłem telefon na szajsunga i nie ma wyjscia jack. Nie mogę nic znaleźć obsserniejszego Znalazlem pomiary przejsciowki Samsung i Apple gdzie Apple ma slaby poziom wyjsciowy a Sansung kiepską separacje stereo. Ktoś przerabiał temat przjsciowek z DAC i podzieliłby sie spostrzeżeniami? Zależy mi na czymś przenosnym czyli malym.
  9. @Bartek Chojnacki Chcialem napisać że dopiero teraz sie skapnąlem że zawodowo zjamujesz sie akustyka. piszac o przepuszczalnosci (pierwsse 2 wykresy) chodzi mi o charakterystyke przepuszczalnosci fal, jaka czesc przy jakiej czestotliwosci przedostanie sie przez piakę , czyli na ile zostanie wytłumioma. Mozliwe ze posluguje sie złymi slowami. Nie mam rury, ani komory poglosowej, wiec testuje metoda chalupniczą. Moze nie moge tego zestwić z wynikami w labolatorium ale wystarcza mi to aby ocenic ktory matriał z przetestowanych przeze mnie bedzie najlepiej pochlaniac rozne czestotliwosci. Nie znam pojecia EKRANOWANIA.Chodzi o izolację ? Jesli tak to zgadza sie. Mierze ekranowanie, ale jesli tlumienie wynosi powedzmy 0.1 przy 250hz to znaczy ze slabo tlumi i fala 250hz pdzechodzi przez pianke, a to znaczy ze potem odbija sie od sciany i wraca znowu przez pianke, wiec pomiar ma sens. Oczywiscie mam swiadomosć ze jesli tlumienie (izolacja akustyczna) jest duze jak przy piankach zamknietokomorkowych to wynik takiego pomiaru nie ma wiele sensu jeśli materiał ma tlumić odbicie. Wydaje mi sie ze pomiar w bliskim polu to nie bzdura. Wez sobie sam przetestuj. Na pewno jest mniej dokladne, ale jest. U mnie w tescie takim wyraźnie pianka 15cm lepiej tlumi (niech bedzie izoluje) niz 5cm, mozna rzec ze 3 krotnie w dB. Wiec testujac nie rozne grubosci ale rozne materialy przepuszczalne tak samo bedę mial poglad ktore bardziej tlumia. Akustyką pomieszczenia akurat teraz sie nie zajmuje, pierw chce potestować materialy i rozwiazania, jak dyfuzory czy panele z otworami. Aczkolwiek z ciekawosci zrobilem test i to ten ostatni piaty wykres poakzuje pomiar akustyki przed i po dodaniu kilku pianek, i to juz nie jest pomiar w bliskim polu.
  10. Czytam i nie dowierzam, dopiero teraz sie skapnalem kim jesteś, ale co tu powypisywaleś swiadczy o jakims totalnych nie czuciu tematu Pianka otwarto komorkowa bardzo dobrze przepuszcza fale akustyczną (szczgolnie niskiej częstotliwosci). W zasadzie tlumienie pianki 5cm czy 10cm przy scianie to wytluminie w jakiejś częsci czesci fali a przepuszczenie reszty, odbicie od sciany i kolejne przejscie przez piankę ktora znowu czesć wytlumi i cześć przepusci wiec test przepuszczalnosci ma sens. Wydawalo mi się ze osoba obeznana powinna to widzieć. Z reszta pomiary to potwierdzają, okolo dwukrotne tłuminie przy odbiciu. Niestety pomiar odbicia (trzeci wykres w pierwszym poscie)jest duzo gorszy bo nie bylem w stanie stworzyć warunków, za to pomiar przepuszczalnosci jest dużo precyzyjniejszy (wykres pierwszy) Jak spojrzysz na wykresy pierwszy i drugi to zauwazysz że wahania sa w krzywej są niewielkie. 3db. Jak spojrzysz na wykres 5 to wahania dochodzą do 40db, to jest wlasnie akustyka nie wytlumionego pomiesczenia. Myślę ze taki fachowiec jak ty powinien sie domysleć że pomiar byl robiony blisko głośnika, stąd maly wplyw pomieszczenia. I stad pomiar przepuszczalności jest sporo dokladniejszy niż pomiar tlumienia odbicia. Ksiązki ucza podstaw, ale zeby stworzyc coś nowego lepszego nikogo nie nauczą. Calkiem mozliwe ze proby robienia knanapek skonczą sie fiaskiem ale mam ochotę zrealizować kilka koncepcji. Szczegolnie co do gestosci pianki. Piszesz ze wełna ma podobna skutecznosć PET ale nie kojarzę zadnej pianki pet ktora mieliscie w ofercie aby miala skutecznosć tak dobra jak welna na tym wykresie Mam na mysli pianki PG1 ktorych nie macie w mega-acoustic juz w ofercie wiec niestety tez wykresow tlumienia nie mogę przypomnieć. Natomiast PMK7 juz duzo lepiej tlumi czestotliwosci 500, czy nawet przy 250hz ma wplyw. I zastanawia mnie czy to dzięki samej strukturze czy rowniz materiał został zmieniony. Niestety nie podajecie parametrow pianek wiec jest to dla mnie duza nie wiadoma. Mozesz napisac czy to ta sama pianka jak PG1 czy inna? A jesli jest inna to jak jest gestosć?
  11. Ja wykręcam kota ogonem ? Jak ja piszę że w kolumnie głośnik spręża i rozpręża powietrze zmieniając ciśnienie to znaczy że nie czuję tematu. Jak firmy obliczają objętość kolumny pod rezonans ze wzorów które opierają się na ściśliwości powietrza to jest już w porządku. Piękna prezentacja OBŁUDY. Samochód podałem tylko jako kolejny przykład, że w małej zamkniętej objętości niskie tony powodują duże zmiany ciśnienia dzięki dają mocny niski bas, tak jak w środku kolumny. I podobnie będzie w małym pomieszczeniu dla najniższych częstotliwości. Wydaje mi się także że łatwiej zapanować nad nadmiarem basu , szczególnie jak już poniżej pewnej częstotliwości charakterystyka jest bardziej liniowa. Problemem małych pomieszczeń jest dopiero jest wyższy bas oraz cała średnica i góra, bo ściany są blisko i każde odbicie fali ma do przebycia mniejszy dystans niż dużym pomieszczeniu. To że jeśli weźmiesz częstotliwość dla której długość fali jest dużo dłuższa niż odległości ścianek to z takiego pomieszczenia możesz zrobić komorę BR z tego pomieszczenia. I nie tylko chodzi tylko o BR bo to samo dotyczy zestrojenia rezonansu samego głośnika w obudowie oraz membran pasywnych jeśli są zamiast otworu BR więc nie tylko zjawiska Helholza to dotyczy. Poza tym takie zmiany ciśnienia w całej objętości nie tylko zachodzą w rezonansie, również przy innych częstotliwościach. Warunek jest jeden , długość fali musi być dużo dłuższa niż odległości ścianek. Rezonans Helholtza, głośnika w obudowie czy membrany pasywnej powoduje tylko dodatkowe wzmocnieni amplitudy zmian ciśnienia, a 20Hz to 17 metrów. Więc póki sam tego nie "poczujesz" to nie krytykuj innych.
  12. @nowy78 Wlasnie od kilku stron probowalem wytlumaczyć jak sie zachowuje cisnienie w kolumnie przy niskich czestotliwosciach, przyklad wanny podobny, kolejne dowody to, do oblicznia rezonansu glosnika niskotonowego w obudowie, oraz rezonansu BR, zjawisko fali dzwiękowej sie olewa. I Ty mi piszesz ze ja tego nie czuję, to Ty tego nie czujesz próbując wcisnac zasady fali dzwiekowej kiedy nie ma to sensu@Kraft nawet wyjeżdza z horyzontem zdarzeń jakby to miało tez znaczenie. Pisaleś rezonans w kolumnie bedzie sie objawiac przy 430hz, no wlaśnie, czym pomieszczenie wieksze tym niekorzyste odleglosci wplywają na coraz niższe częstotliwości. W malym pomieszczeniu np 2x2m czestotliwosci 50hz i nizsze nie maja odpowidniej duzej odleglosci aby po pierwszym czy nawet drugim odbiciu trafic na fale o przeciwnej fazie, wiec prawie w kazdym punkcie pomieszczenia fala sie wzmacnia. Czym nizsza czestotliwosc tym wiecej odbic sie wzmacnia, poprawiajac niski bas. Dlatego w moim pokoju 2.5 na 5m na oko , jest jescze winkiel bo to L, bas jest duzo mocniejszy i nie ma strasznych dziur w niskim pasmie w zadnym miejscu odsluchowym a moim w duzym pokoju 5x8m też oko sa punkty gdzie jest tragedia w niskim pasmie. Natomiast w jescze mniejszym pomieszczeniu jakim jest samochod jest jescze lepiej, prawie jakbysmy siedzieli z glową w kolumnie, właśnie stąd tak drąże temat jak się zachowuje ciśnienie przy niskich częśtotliwościach w małej objętości,
  13. To jak? Zdecydowaleś sie czy w przypadku niskiego basu, gdzie fala jest wielokrotnie dluzsza od od odleglosci scianek mozna pominąć zjawisko falowe? @Kraft To jak to jast z tym basem w malym pomieszczeniu? Z tego co widze z pomiarów to w "pomieszczeniu" o wymiarach 20x30x40cm bas jest lepszy niz 2.5m x 5m
  14. Błąd, .... policz czestotliwosć BR dowolnej kolunmy uwzgledniajać równania zwiazane z falą akustyczną.
×
×
  • Utwórz nowe...