Skocz do zawartości

Piotr Sz.

Uczestnik
  • Zawartość

    7
  • Dołączył

  • Ostatnio

Informacje osobiste

  • Lokalizacja
    Warszawa
  1. No dobra. Kombinuję dalej. Jestem w stanie wyobrazić sobie ustrój płytowy. Przy takim ustroju należy pewnie uwzględnić masę membrany, co nie jest trudne, oraz jego podatność sztywność. O ile przy jednorodnej płycie nie jest to kosmicznie trudne, o tyle aby uwzględnić klej i naklejone cegły to już sztuka nie lada. Chyba, że możemy uprościć temat i uznać ten wpływ za nieistotny?
  2. A czy nie jest tak, że taki ustrój płytowy "się gibie" w sensie, że podparty jest na krawędziach, a środek drga z określoną częstotliwością, i chyba wcale niemałą energią, czyli ta ścianka by się ruszała i kwestią czasu byłoby podpadania płytek/cegieł? Czy też te drgania są tak "malusie", że można to pominąć?
  3. Tak. Bardzo zdecydowanie nawet. Testowałem 3 ściany, czwarta odpada. Ta jest najlepsza. Kolumny stoją na krótszym boku około 170 cm od tylnej ściany i jakieś 50 cm od bocznych (licząc środek przedniej ścianki). To najlepsze co udało mi się uzyskać. Te rezonanse do chyba pochodne modów własnych. Długość to niemal idealnie podwojona wysokości co się wzmacnia, niestety... Co ciekawe przysuwanie i odsuwanie kolumn od tylnej ściany nawet o dobry metr nie zmienia jakoś dramatycznie pomiarów. Ogólnie jestem zadowolony z dźwięku, tylko jak jakiś instrument wejdzie czasem na niewłaściwą nutę to jest "stąpnięcie mamuta" Bawiłem się korekcją w domenie cyfrowej (jplay). Coś to niby pomaga, ale duuuużo psuje, niestety.
  4. To żeby nie być gołosłownym. Poniżej moje pomiary. Pokój o wymiarach 5,35 na 4,20 wysokość 2,62. Przeciętnie umeblowany, kawałek dywanu. Intencjonalnych ustrojków akustycznych jeszcze nie ma. Gra fajnie, jednak ewidentnie coś wzbudza się na dole. Jak rozumiem, główny problem to te około 32, 65 i 80 Hz. Górki jak widać są znaczące. Jak duże objętościowo trzeba by planować rezonatory? Nie da się tego wyliczyć, ale może ktoś z praktyki podpowie.... Przyznam, że nie rozumiem tego spadku wysokich tonów powyżej 10k. Kolumny są pełnopasmowe i odsłuchowo zupełnie tego nie zauważam. Czy powodem może być umieszczenie mikrofonu pomiarowego w miejscu odsłuchu czyli nad dużą miękką kanapą? Od dołu i od tyłu (za mikrofonem) duże miękkie powierzchnie. Kanapa przy samej ścianie niestety, inaczej się nie da.
  5. Dziękuję za wyjaśnienie. Trochę mnie to zaskoczyło, że nie ma na ten temat informacji, ale przyjmuje do wiadomości.
  6. Dziękuję Koledzy za odpowiedzi. Moje pytanie było ogólne, chodziło mi o zasadę. Wykresy zamieszczę jak dopcham się do kompa i wtedy będzie można odnieść się do konkretów. Szukałem ogólnej odpowiedzi "po inżyniersku" że np. 15 litrów objętości dostrojone do 60hz powinno ująć 3 db. Czy też odniesienie do objętości pomieszczenia, rezonatora strojony na 80hz o Objętości 2% pomieszczenia spowoduje spadek o 6 db. Szukałem takiego czegoś i nie znalazłem stąd pytanie. Rozumiem, że w prost takiej zależności nie da się wyprowadzić?
  7. Dzień dobry, bardzo ciekawy wątek, prześledziłem cały. Mam takie pytanie do bardziej doświadczonych kolegów, może @Bartek Chojnacki napisze ze dwa zdania? Wykonałem pomiar pomieszczenia. Wskazuje bardzo silne, wąskie rezonanse w dole pasma. Pobawiłem się próbami korekcji cyfrowej, niestety bez satysfakcjonujących mnie rezultatów. Chciałbym więc spróbować zbudować rezonator Helmholtza . I tu pytanie. Jak można określić skuteczność takiego ustrojstwa? Można zestroić ustrój do danej częstotliwości w objętość 20 czy 50 czy 100l, ale będą się one różniły skutecznością. Jeśli więc potrzebuję obniżyć poziom danego rezonansu o np. 18 db to jak dużą objętość będę potrzebował? Jak to policzyć? Czy skuteczniejszy będzie jeden ustrój o objętości 100 litrów, czy lepiej 5 po 20?
×
×
  • Utwórz nowe...