Skocz do zawartości

Tania i solidna kolumna głośnikowa małej mocy


Recommended Posts

Witam!
Tematy tego forum obejmują i kino domowe, a więc i rzeczy nie aż tak wysokiej jakości, ale dobre i do domowego użytku.
Podałem projekt kolumny głośnikowej jako solidnej, bo normalna moc cieplna takiej kolumny głośnikowej jest P=6W4R, a maksymalna dla nie jazgotliwych nagrań P=10W.

Dlaczego ograniczam moc takiej kolumny? bo zastosowałem w niej dwa głośniki wysoko tonowe jako średnio i zarazem wysoko tonowe (bo praktycznie ich efektywność od 10kHz gwałtownie spada) i wiadomo jest że dla niskiego podziału częstotliwości F=2.7kHz i przy większej mocy oraz niższej częstotliwości słychać jest zniekształcenia niższego pasma głośnika wysoko tonowego, nie mogącego odtworzyć tych częstotliwości, ze względu na sztywne zawieszenie cewki głośnika wysoko tonowego.

Co można powiedzieć o samych głośnikach: każdego głośnika liniowy wychył membrany, dla najniższych częstotliwości, jest jedynie do nie wiele większej mocy jak P=1W, bo potem następuje kompresja niskich tonów (szczególnie szkodliwe dla głośników nisko średnio tonowych). Ciekawe bo nawet niską mocą można doprowadzić do dużych wychyłów membrany, ale takiego sterowania głośników prawie się nie spotyka i dla każdej mocy w najdroższych wzmacniaczach kompletnie się tak dobrze nie dzieje, a to dlatego że dla tranzystorów sterujących i tranzystorów mocy głośniki potrzebują precyzji końcówki mocy i tylko od tego zależy jakość wzmacniaczy i ich większa cena jak za biżuterię icon_biggrin.gif
Drugą sprawą jest normalna stała moc cieplna, która nie może przekraczać P=3W na jeden głośnik, a w praktyce grania mocą P=5W dochodzi do smrodu lakieru i kleju, co stopniowo uszkadza głośnik.

Zatem już jest wiadomo co to znaczy dobrze zastosować głośniki wysoko tonowe, odpowiadające za zniekształcenia i fazy w tworzeniu stereo efektu -bardzo dobry i szlachetny wybór głośników i młodzi ludzie nie narzekają na barak dobrych i precyzyjnych wysokich tonów.
Górę pasma pokrywa typowy głośnik wysoko tonowy, o wiele lepszej efektywności i o wyższym pasmie przenoszenia i w cudowny sposób poprzez kondensator sprzęgający Cw=0.22uF uzupełnia górę pasma i kompensuje rezystancję kolumny dla najwyższej częstotliwości pasma, oraz co najważniejsze kompensuje zniekształcenia fazowe i impulsowe zwrotnicy głośnikowej (pracującej tylko z jednym filtrem f=2.7kHz: 12dB/oktawę) do poziomu hi fi kolumny i to jest najważniejsze!

Taką kolumnę wykonałem w obudowie skrzynek od odbiornika Meluzyna lub Kleopatra i dwa wysoko -średnio tonowe zmieściłem w górnych narożach obudowy, a wysoko tonowy głośnik umieściłem na samej górze obudowy, dokładnie na szumie fazą ustawiony zagłębieniem od frontu kolumny.
W obudowach skrzynek od Kleopatra dwa nisko średnio tonowe głośniki kevlar ledwo co się w nich mieszczą i aby nie zniszczyć skrzynek nie wolno się śpieszyć i wcześniej trzeba dokładnie wycentrować i powiększyć otwory na głośniki.
Solidna kolumna głośnikowa posiada 5 głośników, może w cenie 150zł za komplet 10 sztuk głośników, to po co komu w domu tyle klamotów do kina domowego?

Podałem płytkę na zwrotnicę głośnikową, zbudowaną z radzieckich ferrytów(drut do nawijania f=0.65--0.8mm), które raz na okręgu przeciąłem tarczą diamentową, grubą d=0.4mm, a zastosowane kondensatory są typu Mylar, czyli bezindukcyjne, krótkie i grube kondensatory. Górną cewkę zwrotnicy głośnikowej można zamocować obejmą pionowo na płytce, aby zmniejszyć wzajemną indukcyjność.
Pomiary indukcyjności dokonałem jednakowo dwoma niedokładnym przyrządami UT70A.

Takie kolumny głośnikowe można ustawić na stojaku na spawanych prętach zbrojeniowych i na prosto nasuniętym grubym wężyku, aby je od spodu nie rysować i w ten sposób dodatkowo były amortyzowane.
Taki stojak trzeba uwzględnić, czy jest dla kolumn leżących pod ścianą czy stojących i jego wymiary są takie, aby front głośników był odległy od tylnej ściany około 55---60cm, a oś głośnika nisko średnio tonowego odległa od podłogi też 55---60cm, co można samemu sprawdzić i tylne nogi stojaka mogą od razu dystansować odległość kolumny od ściany.
Podobnie na tej samej zasadzie instaluje się takie kolumny pod sufitem, bo to niema różnicy czy to jest sufit czy podłoga.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumna głośnikowa zbudowana po dwa głośniki równolegle i jak to pokazałem, dla solidnej kolumny, ma nie wielką moc liniowości wychyłu membrany głośnika i jest ona prawdą dla każdego jednego głośnika nisko średnio tonowego, dla mocy niewiele większej jak P=1W i aby uniknąć modulacji średnich tonów niskimi tonami, to należałoby nie przekraczać tej mocy dwukrotnie, bo przynajmniej średnia moc jest P=1W a w impulsach P=2--3W na jeden głośnik, zatem taka kolumna dobrze działa dla mocy P=4W i max P=6W, a gdyby takie dwie kolumny odwrócić i połączyć w jedną to normalna moc cieplna takiej kolumny i małe zniekształcenia są dla P=12--16W, ale rezystancja obciążenia Ro=2R i taka rezystancja jest idealna-optymalna dla zwykłych tranzystorów mocy.

Można iść jeszcze prostszą drogą i zrobić lekkie kolumny na 8 głośników i też na rezystancję obciążenia Ro=2R, ale stosując głośniki samochodowe np. firmy Peiying PY-1085F.
Dlaczego takie głośniki są dobre? bo dobry wzmacniacz gra każdymi głośnikami przy małych ich zniekształceniach -bo głośnik podobnie działa i nie jest to wielkie cudo coby były aż tak duże różnice, pod warunkiem mocnych magnesów głośnika, co dla tych głośników firma zapewnia.
Zatem mamy już tanio osiem sztuk dobrych głośników i normalna ich jakość jest 16W i normalna moc cieplna 24W! i jej darmowa efektywność wzrasta o 9dB, a to nie jest mało.
Ale dobre i tanie rzeczy można kupić i zrobić z nich prosto normalne i dobre rzeczy!
Podam wewnętrzne wymiary płyty przedniej z głośnikami: szeroka 18cm, odległość głośników od siebie 55mm, odległość krawędzi krańcowych głośnika od spodu i góry kolumny 5 cm, co w sumie da wewnętrzną długość kolumny 128cm, czyli nie mało -ale jaka to jest szeroka baza dźwięku!. Głębokość wewnętrzna kolumny 12cm, z głośnikami mocowanymi wewnątrz kolumny.
Można ją skrócić do czterech głośników i na mniejszą moc i na rezystancję Ro=4R.
Niewolno tego robić, bo kto kupi drogie rzeczy?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy teraz ludzie się cieszą?: co to znaczy droga kolumna głośnikowa z jednym głośnikiem nisko średnio tonowym? -śmiechu beczka.

Seryjne kolumny wysokiej mocy powinny mieć bardzo duży i też nielinowy wychył membrany, ale zazwyczaj tak nie jest bo wzmacniacze nie są precyzyjnie dobre, ale tylko liczone na małe zniekształcenia, co w ogóle nie wpływa na dobrą pracę głośników i każdy głośnik o wiele gorzej działa-zniekształca, jak może być czysto sterowany. Powtarzam tą informację bo głośnik podobnie jak instrument, aby dobrze rezonował swoimi dźwiękami to brak kompletnej precyzji jego sterowania w najmniejszym stopniu nie może jemu tego przeszkadzać.
Nikt akcentuje jednego faktu: czy głośniki sterowane mniejszą mocą pracują precyzyjnie szybciej? skoro dużą mocą sterowane cięższe membrany, mające duży wychył membrany, potrzebują też większego czasu zakończyć impuls sinusoidy.

Własności instrumentów: podobnie czy to będą najdroższe skrzypki czy mały dzwoneczek to najmniejsze ich odkształcenie całkowicie przekreśla ich stosowanie, szczególnie jak wcześniej cudownie grały.

Zatem głośniki są dobre i potrafią ładnie działać i oddać wierność brzmienia drogich skrzypiec 'stradivarius' -tylko do tego potrzebny jest precyzyjny sprzęt i za to ludzie płacą duże pieniądze i nic z tego mają, bo obecne tranzystory mocy są źle produkowane i w wzmacniaczach mają swoją nieliniowość np. 50%, a ich sterujące nieliniowość 80% oraz inne tranzystory MOSFET są też nieliniowe, a kanału (P) dodatkowo bardziej nieliniowe i bardziej wrażliwe na temperaturę, która łatwo całkowicie zmienia ich parametry.
Wniosek: tranzystory mocy są na siłę sterowane, aby tylko wzmacniacz nie miał zniekształceń, a to już nie jest dobrze.

Zatem kto nie umie dobrze robić wzmacniacz z mojego projektu, na łatwych do parowania i polskich Hi Fi- drajverach BD355/354, nie wie jak dobrze działają głośniki i jaka jest barwa dźwięku dobrego wzmacniacza i tak naprawdę ludziom pozostają tylko proste wzmacniacze na lampach elektronowych.

Zatem kto niema takiego zrobionego wzmacniacza to ma np. japoński 'Leben CS-300F' i o takiej mocy co doskonale zasili normalne kolumny głośnikowe 8 sztuk PY-1085F i te 9dB wyższej efektywności daje nawet dobrą moc, ale koszt takiego prostego wzmacniacza jest aż 11 000 zł -szukaj i płać bo nic się produkuje dobrego, aby samemu coś dobrze zrobić -takie czasy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...