Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam wszystkich. icon_smile.gif
Ostatnimi czasy bawiłem się programami X-over oraz Bassbox. Pomyślałem, że zrobię sobie monitorki. Jest to mój pierwszy projekt wiec potrzebuje rzut oka eksperta. icon_smile.gif

Poniżej przedstawiam linki do screen’u projektu zwrotnicy:
Odwiedź moją stronę

Parametry głośników:
Odwiedź moją stronę
Odwiedź moją stronę

skrzynka 7L BR(z przodu)

Specjalnie wybrałem tak mały głośnik nisko-średniotonowy, bo monitorki mają być dość wąskie (muszą mi się zmieścić na półkach). Powiedzcie co jest źle, co zmienić w zwrotnicy itd…
Mają grać czysto i przyjemnie, na basie nie zależy:)
Pozdrawiam i licze na pomoc:D

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Moim zdaniem dałeś za wysoką częstotliwość podziału, gdyż przy 4500 Hz GDN 11/30 ma rezonans. Częstotliwość odcięcia należałoby ustalić w okolicach 3000 Hz. Ponadto w obliczeniach zmień charakterystykę filtru na Bessela lub Butherwortha, bo filtry Czebyszewa do dobrych nie nalezą, a szkoda byłoby te głosniki podpiąć do kiepskiej zwrotnicy. Możesz jeszcze zastosować pułapkę na wspomniane 4500 Hz dla GDN-a ograniczając się do filtru 1 rzędu, co wymagać będzie dorzucenia jednej cewki (może być nawet z cienkiego drutu) szeregowo z kondensatorem. W filtrze głośnika wysokotonowego właściwie nie stosuje się korektorów impedancji, bo zmienia się ona raczej niewiele.
Mam nadzieję, że nie będziesz próbował robić obudowy z otworem, bo wymagana jest jej dość spora objętość (około 10 l), jak na tak mały głośnik.
Powodzenia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...