Skocz do zawartości

Dźwięk z TV - niby jest, a go nie ma


starycezary

Recommended Posts

Cześć.

Przybywam do was po pomoc, jako że skończyły mi się pomysły co mogło pójść nie tak.
Od dłuższego czasu jestem posiadaczem Denona DRA-800H oraz telewizora Sony KD-65XG8096. Telewizor do amplitunera podpięty kablem ARC HDMI, lecz dźwięk puszczony kablem optycznym.
Przez ponad rok taki setup działał cudownie, żadnych problemów. Ostatnio natomiast musiałem zdjąć telewizor ze ściany i od tego momentu dźwięk z TV odmówił posługi.
Kable wszystkie posprawdzałem, popodpinałem na nowo, sprawdziłem wszystkie configi, oto parę faktów:

  • Problem dotyczy tylko dźwięku z telewizora, który przesyłany jest toslinkiem. Inne sprzęty podłączone do amplitunera działają jak zwykle, więc to nie kwestia samych głośników.
  • Denon ma ustawiony input z TV jako OPT
  • Wyjście audio z TV ustawione jako System stereo
  • W amplitunerze ustawiona opcja Main zone, czyli główna, do której podłączone są głośniki

czyli powinno śmigać. Tylko że nie śmiga.

Czego próbowałem

  • Włącz/wyłącz
  • Odepnij/podepnij
  • Przywróć ustawienia domyślne inputów na ampli/Wykryj automatycznie etc.
  • Hard restart TV

Czy jakieś mądre głowy mają jakiś pomysł co mogło pójść nie tak?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Khedron napisał:

Odepinij optyczne, zostaw tylko eARC, zmien ustawienia na ten kanal. 

Miałem tak kiedyś połączone, wydaje mi się, że wtedy nie działo Dolby Digital 5.1 np na Amazonie, gdzie nie można było zmienić trybu dźwięku. Generalnie było z tym więcej pierdzielenia i po prostu podłączyłem optyka i spokój. Do teraz 😫 skończyły mi się pomysły co mogę zrobić, teraz próbuję podłączyć po ARC i też za cholerę nie chce działać. 

Do mojej checklisty dodaję wypróbowanie innego kabla optycznego. Wciąż nic

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jeżeli wyeliminowałeś uszkodzony przewód optyczny to domyślam się że zamieniałeś też gniazda optyczne w dra800h?
Jak to nie przyniosło efektu to podłącz jakiekolwiek inne urządzenie z wyjściem optycznym (będziesz wiedział czy problem jest w ampli czy w tv) i wtedy będziemy myśleć dalej ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Bartek_86 napisał:

Witam, jeżeli wyeliminowałeś uszkodzony przewód optyczny to domyślam się że zamieniałeś też gniazda optyczne w dra800h?
Jak to nie przyniosło efektu to podłącz jakiekolwiek inne urządzenie z wyjściem optycznym (będziesz wiedział czy problem jest w ampli czy w tv) i wtedy będziemy myśleć dalej ;)

Hej, tak, testowałem też inne gniazda w ampli, nic z tego. Niestety nie mam innego urządzenia z wyjściem optycznym, a też o tym myślałem 🥴 Najbardziej zastanawia mnie co ja zmajstrowałem, że teraz mi dźwięk nie działa ani przez optyk ani ARC, a nawet się dokopałem do manuali z tv i ampli żeby sprawdzić czy czegoś nie pominąłem. Niestety manuale są bardzo enigmatyczne.. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Bartek_86 napisał:

Musisz dojść do tego drogą eliminacji, jeżeli nie masz innego urządzenia z optykiem, to idź z ampitunerem do innego tv (trzeba wiedzieć co jest przyczyną ampli czy tv) wtedy można coś myśleć dalej i oczywiście 2 przewody hdmi żeby też wykluczyć uszkodzenie przewodu

HDMI sprawdzałem inne przewody, ze wszystkimi to samo. Nie mam też innego tv, jedynie monitory od kompa.

 

27 minut temu, pawelend napisał:

A spróbuj w tv przełączyć cyfrowe wyjście audio na PCM.

Próbowałem, nic z tego. Próbowałem zresztą wszystkich tych opcji zarówno na optyku jak i na HDMI ☹️

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Bartek_86 napisał:

Amplituner pod pachę i do sąsiada, kolegi, wujka szwagra czy kogo tam jeszcze masz :) musisz wykluczyć jedno z dwóch urządzeń, któreś daje ciała a nikt Ci tu nie wywróży które, jeżeli nie wykażesz w tym własnej inicjatywy to już nikt Ci tu nic nie pomorzę..

Nie wykażę inicjatywy? Połowę znajomych z pracy odpytywalem czy ktoś nie ma pożyczyć optyka na testy. Jedyne co usłyszałem to "a co to?" więc ostatecznie kupiłem nowy, którego nie będę używał. Niestety rodzinę mam kilkaset km stąd, a z Ampli to chyba razem z głośnikami bym musiał latać po znajomych. Wykorzystałem wszystkie opcje, sam przeszperałem połowę internetu na tyle na ile pozwala mój laicki umysł i wydawało mi się, że nie można powiedzieć że nie wykazuję inicjatywy... Sprawdziłem na tyle na ile mam możliwości i gdy skończyły mi się pomysły przyszedłem po radę do mądrzejszych. Gdybym miał jak sprawdzić to uwierz mi, zrobiłbym to w pierwszej kolejności. Ostatecznie chyba przyjdzie mi zapłacić komuś kto się na tym zna i ma sprzęt, żeby przyszedł i posprawdzal... Tylko jeszcze znaleźć kogoś takiego

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze wywal ten hdmi arc :) 

Zostaw optyka , sprawdź czy po odpięciu od ampli świeci końcówka. W TV audio out na PCM 2 ch .

Chociaż jak piszesz że cyrk się zaczął po zdjęciu tv ze ściany , to może być uszkodzenie mechaniczne .... No chyba że optyka masz w porcie opt 1 a na selektorze wybrane opt 2 :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, mkk napisał:

Po pierwsze wywal ten hdmi arc :) 

Zostaw optyka , sprawdź czy po odpięciu od ampli świeci końcówka. W TV audio out na PCM 2 ch .

Chociaż jak piszesz że cyrk się zaczął po zdjęciu tv ze ściany , to może być uszkodzenie mechaniczne .... No chyba że optyka masz w porcie opt 1 a na selektorze wybrane opt 2 :)

Świeci, świeci :) a z portami to już w ustawieniach ampli pozmieniałem pare razy w lewo i prawo żeby wyeliminować złe ustawienia. Podejrzewałem uszkodzenie mechaniczne kabla, bo był dość mocno napięty po zdjęciu tv, ale teraz zamontowalem dłuższy. No i gdyby to było uszkodzenie mechaniczne optyka to chociaż ARC by działał chyba, bo HDMI jest całkiem długi i podłączony po boku więc raczej nigdy nic mu się nie stało. Jest podłączony z ampli i działa, jedyne co to nie ma po nim dźwięku w ampli. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bravia sync jest wyłączona, nie da się jej przestawiać (opcja wyszarzona) bo Ampli nie jest zgodny z Bravia sync. Jak już pisałem wszystkie opcje z wyjścia audio testowałem i nic. Port od optyka w tv też się świeci. 

 

Będę musiał szukać innego źródła, tylko nie bardzo wiem skąd. Dzwoniłem po ludziach z internetu od  napraw audio, ale albo już dawno nie zajmują się serwisem, albo sprzęt jest za nowy 😶 i jestem w kropce bo nie mam jak sprawdzić który sprzęt jest winny ani dać nikomu do sprawdzenia

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...