Skocz do zawartości

Prośba o poradę- projektor i ekran do kina domowego


Janusz Lisiński

Recommended Posts

Cześć! Jestem świeży w temacie kina domowego i chciałbym Was prosić o pomoc.
Myślę że kino domowe to trochę za dużo powiedziane w moim przypadku ;) Dotychczas w małym mieszkaniu sprawdzał się w tej roli duży telewizor podpięty przez HDMI do PC. Teraz z racji przeprowadzki pojawiły się nowe możliwości i ograniczenia. A więc do rzeczy: pomieszczenie wygląda jak na zdjęciach (jedno zdjęcie widok na kanapę, drugie widok z kanapy :D) Chcemy tam oglądać filmy i relacje sportowe (streming z sieci, filmy z biblioteki na dysku komputera, głównym źródłem ma pozostać komputer, telewizji nie mamy). Niewykluczone że z czasem dzieciaki będą chciały dorzucić jakąś konsolę. Wyprowadźcie mnie z błędu jeśli gdzieś robię błąd w moich założeniach:
1. Z racji na układ pomieszczenia jedynym sensownym rozwiązaniem wydaje się być projektor który będzie umiejscowiony nad kanapą.
2. Do tego potrzebny będzie ekran montowany podsufitowo, sterowany z pilota. Odległość od oka między 3,5-4,5 metra (jaka odległość będzie najlepsza? Może być jeszcze dalej, ale to już chyba będzie za daleko?)
3. Wysokość pomieszczenia to 238 cm. Pytanie może głupie, ale czy ekrany mogą być opuszczane z sufitu niżej niż ich wysokość "robocza"? Czy mają jakiś margines "nieużytkowy"? Chodzi mi o to żeby siedząc na kanapie nie musieć patrzeć w górę ;)
4. Kwestia jakiegoś systemu nagłośnienia zostaje na razie "na później" , dlatego interesuje mnie projektor który ma wbudowane jakieś głośniki
5. Nie wiem jak teraz podłączyć główny komputer który teraz jest w innym pomieszczeniu (biuro). Kilkunastometrowy kabel HDMI to chyba nie jest właściwe rozwiązanie. Czy skrętka cat. 6 nadaje się do przesyłania obrazu i dźwięku w dobrej jakości do takiego celu? Czy wejścia RJ 45 na projektorach są w innym celu? Czy jestem zmuszony żeby po prostu w pobliżu projektora był nowyPC podpięty do niego przez krótki HDMI?
Budżet w jakim chciałbym się zmieścić z zakupem projektora i ekranu to max 20k.
Jeśli moje założenia nie są błędne to poradźcie jaki sprzęt warto kupić? Jaki projektor? Jaki ekran? Ewentualnie na co zwrócić uwagę wybierając projektor i ekran?

 

IMG20220827201717.jpg

IMG20220827201749.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba , że żona zaakceptuje jeszcze jeden "zwis" przy ekranie .

Projektor krótkiego rzutu np. Optoma GT 1080 , GT 1080 Darbee  . Są tylko Full HD. 

Ta Optoma bardzo dobrze radzi sobie w grach .

Poczytaj recenzje .  A , Darbee podnosi jakość obrazu ( i w firmach i w grach ) 

W suficie masz możliwość puszczania kabla HDMI  ? 

RJ 45 , to chyba cerwisowe (?)  

Ekran 110 - 120 cali , w takich warunkach szare płutno z minimum 60 cm pasem rozbiegowym .

I napinacze mile widziane :)

Jest jakiś miły koleś , który za ekran używał szarą roletę i Ikea :) Może na początek zabawy wystarczy ? :)

Możesz pomalować sufit na  czarno , granat lub czekoladę dla zmniejszenia odbić ? 

Jeżeli nie to biała farba Flugger S 2 , ma minimalny współczynnik odbicia .

 

Edytowano przez maciek72
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telewizor odpada, bo musiałby też wyjeżdzać z sufitu, a to niewykonalne.

Też myślałem o ekranie 120-130 cali (tak wychodzi z kalkulatorów) z napinaczami- tylko no właśnie- jaki konkretnie?

A co do projektora to budżet zakładam sporo większy, dlatego myślałem o technologii laserowej, np o Optoma UHZ 50, albo UHZ 65 (można dostać w promocji poniżej 15k)- tylko czy to są dobre i wystarczające sprzęty do moich potrzeb?

Co do malowania sufitu to dla mnie nowość- możesz rozwinąć? Myślałem że liczy się tylko ekran...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Jak masz budżet 15 k lub trochę więcej to kup sobie projektor JVC DLA X7900 lub RS540.

Do tego zwykły ekran z napinaczami i będziesz wniebowzięty. Jeśli nie jesteś totalnie czepialski co do ideału to nie kombinuj.

Oczywiście idealnie gdybyś miał wszystko w czarnym kolorze ale bez przesady. I tak będzie opad szczęki. Wszystko co rzucisz powyżej 100 cali rozwali system nawet w jasnym pokoju. Warunek - musi być ciemno (zero światła z zewnątrz i zero z wewnątrz)

Jak mieszkasz gdzieś w centralnej Polsce to zapraszam na pokaz sprzętu w akcji w jasnym salonie.

Niedługo będę zmieniał swojego rs540 na rs3100 więc pewnie będzie do wyrwania w rozsądnych pieniądzach.

Edytowano przez braavoo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...