Skocz do zawartości

Wzmacniacz stereo do kolumn Monitor Silver 9i.


Niemaczasu

Recommended Posts

Witajcie, chciałbym zapytać osoby posiadające lub mające okazję odsłuchiwać kolumny Monitor Audio Silver 9i o dobór wzmacniacza i ewentualnie okablowania.
Pod koniec stycznia tego roku napisałem na tym forum post, na który nikt nie odpowiedział, więc może on być pomocny przy wytycznych (tytuł: Relatywnie tani zestaw stereo do zagraconej pracowni 41m2). Wówczas szukałem kolumn, ale po prostu sam musiałem je dobrać. Teraz jednak poszukuję wzmacniacza i ewentualnie okablowania.

Kolumny porównywałem z Mission M52 (generalnie interesujący model), jednak po odsłuchaniu 20 sekund MA wybrałem bezapelacyjnie 9i.
Szukam więc wzmacniacza stereo, który napędzi te kolumny w 41 metrowym pokoju. Akustyka powinna być przyzwoita, gdyż w prostokątnym pokoju znajdują się zasłony, regały z książkami itd.

Preferowana muzyka: Rock psychodeliczny, new wave, funk i niejednokrotnie elektronika z ograniczonym basem ;) Zdarzają się utwory jazzowe czy world music.
Co cenię: raczej stereofonię, czysty wokal, możliwość odczytywania poszczególnych sekcji. Jednak kolumny mogą grać nawet przez cały dzień (niekoniecznie głośno).

W tej chwili osoba, od której kupiłem głośniki, nie posiada wzmacniacza, ale przywiezie kilka modeli we wrześniu. Chciałbym was prosić o poradzenie:
a) co kupić na zastępstwo, by się nie spłukać, ale też cieszyć się muzyką (możliwie tania używka)?
b) co wydobędzie z tych kolumn realne walory dźwiękowe (preferowany wzmacniacz uż/nowy)?
c) okablowanie (zastępcze a dobre oraz najodpowiedniejsze do MA).

Źródła dźwięku: Tidal odtwarzany bezpośrednio z laptopa do wzmacniacza po kablu.

Dzięki za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 20 sekudach da się czegoś dowiedzieć o brzmieniu?

Czy w sensie Missiony aż tak bardzo cie odrzuciły?

Ja niestety nie znam / nie pamiętam tych kolumn. Dopeiro poźniejsze serie MA sa mi znane.

Ale właśnie znam już RS więc może to będzie bliskie?

Ile masz na ten wzmak?

Jeśli laptop jest źrodłem to przyda się także DAC z asynchronicznym wejsciem USB. Wiesz o tym?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko to określić, ale jak najbardziej. Po pierwszych 20 sekundach doszedłem do wniosku, że Silvery bardziej mi odpowiadają. Takie "pstryk" i myślisz, że "to jest to". Porównywałem je np. na utworze I Walk on Guilded Splinters Dr Johna.

Zacząłem od Missionów (po te kolumny pojechałem), które miały niezłą głębię, ale wysokie tony mi przeszkadzały. Wokal czasami skrzeczał i brakowało mu rozdzielczości. Głos w chórkach trochę się ujednolicił. Myślę, że może to być wina wzmacniacza. Kolumny były podpięte pod Denona (ale nie wiem jaki był to model). Tak czy inaczej. Jeżeli nie podłączyłbym MA wziąłbym Missiony, bo pozytywnie mnie zaskoczyły. Tak pozytywnie, że sam się zastanawiałem, czy nie wziąć ich do pokoju syna ;) I to może jeszcze nastąpić.

Monitor Audio Silver 9i wybrzmiały jednak w sposób zrównoważony. Te wszystkie pstryknięcia w utworze było słychać zdecydowanie wyraźniej, chociaż wokal Dr Johna się jakby uspokoił, nie tracąc jednak rozdzielczości. Słyszałem "chropowatość", ale nie skrzeczenie. Trzy wyartykułowane przez kobiety w chórkach słowa pięknie się oddzieliły od głośnika i wybrzmiewały w innych miejscach. W bas nie wnikam, do tego mam słabe ucho. Jednak to, co mi się najbardziej spodobało w prezentacji MA, to jakaś dziwna subtelność. Ona mnie przekonała, szczególnie, że słucham muzyki w trakcie pracy i nie chciałbym, by mnie męczyła przez cały dzień.

Co do wzmacniacza, to potrzebowałbym takiego na zastępstwo, za 500-1000zł. I wtedy mógłbym po prostu spokojnie szukać czegoś najbardziej mi odpowiadającego.
Jednak na wzmacniacz docelowy mógłbym przeznaczyć kwotę w granicy 2500-3000zł. Wiesz, może się zdarzyć, że ten docelowy, tańszy wzmacniacz, stanie się na tyle odpowiedni, że nie będzie potrzeby szukania innego. Oczywiście zanim kupiłem kolumny, to również o nich czytałem na amerykańskich forach audio (jest niewiele info w internecie o 9i i dostały one 4/5 gwiazdek w "w rankingu" HiFi). Równie mało informacji dotyczy Mission M53 (Te nie znalazły się w rankingu). Dlatego warto posłuchać (najlepiej z własnym sprzętem).

Czy również masz podobne odczucia dźwiękowe z RS-ami?
Dac z asynchronicznym wejściem USB? Widzisz, nie miałem pojęcia. Myślałem, że po prostu puszczę sygnał przez phono. W sumie gdzieś się zatrzymałem na pewnym etapie rozwoju elektroniki...

 


 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...