Skocz do zawartości

Szansa na poprawę akustyki w salonie?


Recommended Posts

Dla nauki, dla obserwacji lub by się przekonać, jak działa akustyka. A może nie działa? 

Może lepiej inny, kolejny klamot

Dnia 29.02.2024 o 13:52, Marek Kozłowski napisał:

chociaż wzmacniacze cały czas kuszą do zmiany


Albo kabelek, czy streamerek.

Mnie doświadczenia pasjonują. A jeszcze jeśli nie za dużo przy tym wydatku czy roboty😉

A może to kolumny strojone tak, że przy niektórych utworach „dudni”?

A może są miejsca w pokoju, gdzie nie dudni? Dlaczego nie dudni. 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, AudioTube napisał:

A może są miejsca w pokoju, gdzie nie dudni?

Zapewne tak jest, tylko że to w praktyce nic nie da koledze. Ale rozumiem, doświadczenia i wiedzy nigdy za wiele. 😉

Ps. Akustyka najważniejsza, na pewno lepiej tutaj coś poprawić niż zmieniać wzmacniacz czy kable. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable mam 3m,  pojeździć mogę, tylko niewiele mi to wniesie, bo jestem niestety ograniczony ze sprzętem do wnęki.

Z tymi miejscami dudnienia coś jest na rzeczy bo cofnięcie troche kolumn zmniejszyło tą dolegliwość. 

Pytanie czy jestem w stanie coś z tym zrobić? Np czy wrzucenie na ścianę za kolumnami 10cm wełny i płyty G-K i np pulapek basowych w rogach za kolumnami coś pomoże czy to bez sensu?

Jedyne czym dysponuję to UMIK 1, ale nie wiem czy to wystarczy, żeby zdiagnozować problem

No właśnie, akustyka jak najbardziej, stąd moje pytanie do bardziej doświadczonych.

Wymiana sprzętu to zawsze mieszanka ciekawości, gadzeciarstwa i chęci na poprawę/zmianę brzmienia

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Marek Kozłowski napisał:

Jedyne czym dysponuję to UMIK 1, ale nie wiem czy to wystarczy, żeby zdiagnozować problem

Jedyne czym dysponujesz, to potrzeba cieszenia się dobrym brzmieniem. Potrzeba odczuwania przyjemności.

Mikrofon to tool, by wykonać pomiar. Czy potrafisz go wykonać?

Czy potrafisz po „fachowemu” zinterpretować wyniki pomiaru. 
Czy masz wiedzę, jakie materiały zastosować? 

 

13 minut temu, Marek Kozłowski napisał:

Np czy wrzucenie na ścianę za kolumnami 10cm wełny i płyty G-K i np pulapek basowych w rogach za kolumnami coś pomoże czy to bez sensu?

Ja nie lubię wróżenia z fusów. A Ty Marku?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akceptacja stanu obecnego to także rozwiązanie. Ale czy masz na to gotowość.

Nie wiem, jak Ty, ale ja lubię „przespać się” z tematem/problemem/moją potrzebą. Pochodzić sobie z nim, czasem nawet zaprzyjaźnić. I bardzo często rozwiązanie przychodzi. 
 

Może to nie jest jedyne miejsce w domu na ustawienie kolumn i fotela. Oki, dzisiaj tak, ale może „jutro” się inne znajdzie. 
Może ktoś od serca i z dyplomem/doświadczeniem pomoże wykonać pomiary. Ktoś z forum?
Wyniki i ich analiza to clou/esencja.

Ja bym dał „ogłoszenie” i zapytał o pomoc. Może ktoś blisko mieszka?

A koledzy? Mają kolumny? Ja bym zaprosił i porównał, czy wtedy z tymi kolumnami także dudni?

A sweetspot? Czy jego przesuwanie coś wnosi?

Nie będę zanudzać więcej.

Ja skorzystałem z wiedzy, doświadczenia i talentu osoby zajmującej się budową kolumn oraz adaptacji akustycznej.

Innego rozwiązania w tym przypadku nie znalazłem.

 




 

Edytowano przez AudioTube
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, AudioTube napisał:

Ja skorzystałem z wiedzy, doświadczenia i talentu osoby zajmującej się budową kolumn oraz adaptacji akustycznej.

Innego rozwiązania w tym przypadku nie znalazłem.

 




 

Oczywiście jest to rozwiązanie najlepsze, ale tez najbardziej kosztowne/angażujące najwięcej sił i środków. Pytanie czy przy okazji remontu można coś zrobić "uniwersalnego" co, nawet jeśli będzie niewystarczające samo w sobie, to da możliwość łatwiejszego poradzenia sobie z dalszą adaptacją jeli byłaby konieczna/miałbym na nią ochotę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ecophone na cały sufit.

Welury zasłony.

Dywan, grube miękkie fotele, sofy itp

Jak najmniej gładkich powierzchni. 
Za „plecy”  ściana dyfuzorów. Minimum 1mtr odległości.

Brzmienia nie poznasz, a o komforcie rozmowy, popołudniowej drzemki, czy przy układaniu z dzieciakami puzzli nie wspomnę.

Marku, pozdrawiam i powodzenia😊

Adam



 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.03.2024 o 21:27, Marek Kozłowski napisał:

za to ze ścianą za kolumnami mogę pokombinować i właśnie- bardziej dyfuzory czy absorbery?

Kombinowałem, ale tylko ból głowy miałem z tego. „Dziś” już nie boli.

Marku, masz przypadek/akustyka/kolumny/sweet spot,  jakiego nikt inny zapewne nie ma. Plus wiedza, doświadczenie, zawartość portfela, WAŻ, gotowość na zmiany i inne czynniki.

Czytaj, zbieraj informacje, podpytuj fachowców. Dużo cierpliwości i pokory. 

Audiofile potrzebują muzyki by słuchać klamotów. I to ani dobre ani złe, ale to Ty wybierz drogę i poproszę, byś dzielił się radościami, wrażeniami, odczuciami, emocjami. Nie o to tu chodzi? Powodzenia. 
 

PS. Żywkowo. Bociany😊 

Daleko masz do tego miejsca?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...