Skocz do zawartości

Zestaw stereo do 3k i 25 mkw - porada


Tivus

Recommended Posts

Hej!

Przychodzę po poradę w sprawie wyboru zestawu stereo. Pomieszczenie w którym sprzęt ma grać to salon z kuchnią, w sumie powierzchnia około 25 metrów kwadratowych. Dodam że jest to mieszkanie w bloku, więc celowałbym raczej w zestaw, który bassem nie budzi sąsiądów 2 piętra wyżej/niżej :P. Odległość od ściany, przy której mogą stać kolumny, do kanapy (czyli pewnie miejsca najczęstszego odsłuchu) to 2-2.5 metra. Co do gatunków muzycznych, które najczęściej będą odtwarzane, to generalnie szeroko pojęta muzyka gitarowa (od bluesa, przyjemnego lekkiego rocka, do death/black metalu) i różnej maści elektronika (z przewagą house'u i techno - nie mylić z techniawką :P). Na pewno pojawią się też inne brzmienia, ale najbardziej zależy mi na tym, żeby muzyka gitarowa nie brzmiała po prostu płasko i bez wyrazu, z czym już kilkukrotnie się spotkałem słuchając muzyki na niezbyt dobrych głośnikach "komputerowych". Co do samego brzmienia, nie wiem na ile warto się tym sugerować, ale bazując na przesłuchaniu kilku par słuchawek, doszedłem do wniosku, że bardziej niż neutralne, analityczne brzmienie, interesuje mnie "rozrywkowość" brzmienia.

W kwestii budżetu to celowałbym tak w okolice 3k PLN, zwłaszcza że zdecydowanie jestem laikiem w temacie i nie chciałbym pchać się w ogromne koszty, więc prośba o rozsądne cenowo polecajki :).
Muzykę planuję streamować przez Tidala, więc streamer w zestawie będzie niezbędny (chyba że do streamowania można będzie sensownie wykorzystać Xiaomi Mi Box S, który obecnie posiadam). Co do "świeżości" sprzętu, to nie obawiam się sprzętu używanego, jednak wątpię, żebym był w stanie porządnie sprawdzić stan - zwłaszcza kolumn, więc pewnie łatwiej będzie się ograniczyć do rzeczy nowych (a przynajmniej nowych kolumn). Robiłem już wstępne rozeznanie i trafiłem na dość dobre opinie o takich kolumnach jak Polk Audio Signature ES20 czy Heco Aurora 300 i wzmiacniaczu/streamerze Wiim Amp, jednak to tylko pobieżnie sprawdzone informacje, więc nie wiem czy warto się takimi zestawami interesować poważnie. 25 metrów kwadratowych to dużo i niedużo, więc nie mam też pewności, czy biorąc pod uwagę to co już napisałem, lepiej pójść w kolumny podłogowe czy może podstawkowe?

Z góry dzięki za pomoc i pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiim Amp zgarnie już 1600 zł z budżetu więc dużo na kolumny nie zostanie. Półk Audio ES20 to pewniaczek w tej cenie i zmieścisz się w budżecie chociaż nie wiem czy wystarczą do takiego pomieszczenia. Jeżeli da się lekko przekroczyć budżet to poszukaj podstawek używanych. Z podłogowych raczej nie będzie dużego wyboru. Może cos się trafić na olx w okolicy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@stach_s Niby tak, ale autor napisał:

Cytat

W kwestii budżetu to celowałbym tak w okolice 3k PLN, zwłaszcza że zdecydowanie jestem laikiem w temacie i nie chciałbym pchać się w ogromne koszty, więc prośba o rozsądne cenowo polecajki :)

To proponowanie od razu zestawu za 4300 kiedy ktoś chce wejść w audio i ma na to 3 tys to trochę na wyrost. Polk ES20 to całkiem solidne kolumny i są na Amazonie za 1199 zł ( białe ) , Wiim Amp bez promocji to 1600. Obydwa można sobie sprawdzić w domu,żeby zobaczyć czy pasują i ewentualnie zwrócić . Podstawki używane da się znaleźć na OLX za 200-300 zł.  Wiadomo,że R300 pewnie będą lepsze, ale w tym hobby zawsze można lepiej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej cenie to najlepszy, najbardziej wszechstronny wybór. Jeżeli masz więcej do wydania, potrzebujesz więcej mocy, możesz zrezygnować z jakichś wejść czy wbudowanego streamera, bierzesz pod uwagę używane to można kombinować. Na przykład jeżeli nie potrzebujesz HDMI to Cambridge Audio AXR100 można dostać za 1500-1600 zł. Do tego Wiim mini i masz podobną funkcjonalność. Yamaha R-S700 jest do dostania za mniej niż 1000 zł + Wiim Pro Plus i też wyjdzie spoko zestaw.

Edytowano przez Tomasz S.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Majtek2013. napisał:

Za 3k zł można złożyć świetny zestaw używany i kiepski nowy.

A mógłbyś rozwinąć myśl, dlaczego takie połączenie jak Wiim Amp + Polk ES20 będzie kiepskie?
Jeżeli masz na myśli jakiś ciekawy zestaw, który warto składać z używanych elementów w tym budżecie, to chętnie przyjmę rekomendację :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tivus napisał:

A mógłbyś rozwinąć myśl, dlaczego takie połączenie jak Wiim Amp + Polk ES20 będzie kiepskie?

Z tego duetu z pewnością można kupić lepsze kolumny używane niż Polk ES20. Jeśli chodzi o wzmacniacz to konieczność obsługi streamingu zawęża pole wyboru.

 

2 godziny temu, Tivus napisał:

Jeżeli masz na myśli jakiś ciekawy zestaw, który warto składać z używanych elementów w tym budżecie, to chętnie przyjmę rekomendację :).

Niestety nie pomogę, ponieważ nie jestem ekspertem tylko raczej biorcą wiedzy. W zakresie kolumn z pewnością pouczająca jednak byłaby lektura starych tematów z lat 2012-2018, gdy to forum przeżywało okres świetności. Co do streamera to raczej obecne konstrukcje, ponieważ elektronika poszła przez te lata do przodu.

Edytowano przez Majtek2013.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...