Skocz do zawartości

Problem z kalibracją Roomperfect


pablo11

Recommended Posts

10 minut temu, pablo11 napisał:

Więc już nie wiem jak ustawić,wiem,że te Heco lubią powietrze

Subwoofer z boku jak na grafice. 

Kolumny przynajmniej 50 cm od ściany.

Wydaje mi się, że to są zbyt duże kolumny do tego pomieszczenia 🤔

Mam pokój ok. 16m² (4,5x3,5) i nawet niektóre większe monitorki podstawkowe potrafią dudnić jak złe. Ty masz 7x6 i wstawiłeś dwie ogromne lochy plus subwoofer. Pytanie jeszcze jaki masz wystrój wnętrza. Jeśli masz nowoczesne, puste wnętrze to na pewno sprawy nie ułatwia.

Masz możliwość wypożyczyć inne kolumny - trochę mniejsze?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym dosuwaniem do ściany, to bardziej chodzi o to, że to "zwiększa" ilość basu, a według algorytmu Lyngdorfa lepiej bas ujmować niż dodawać. Jak tutaj jest już za dużo niskich częstotliwości, to lepiej IMO odsunąć je od ściany. Subwoofer dałbym między kolumny, bo przy częstotliwości odcięcia powyżej 50-60Hz będziesz go w stanie zlokalizować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie przez chwilę miałem diamondy 30 mkii i nie dudniły ,a niskiego basu takiego misiowatego miały więcej niż Heco,Heco z kolei grają żywiej ,ale mają uwypuklony środkowy bas czyli MIDBAS,a ten niski jest taki zwarty,ale nie pomrukuje tak,ma pewnie duży spadek na dole,magnaty grają pełniej dołożyłem suba bo jest lepiej,to są 42 M2 sam salon bez aneksu i 3,10 wysoki chyba,jest to spora powierzchnia i na pewno basu nie jest za dużo tylko ten MIDBAS jest podbity i przykrywa dół,dołu tak nie słychać ,to znaczy tego najniższego basu,za to góra,że tak powiem jest idealna,coś między arią 936 a diamondami

Spróbuję najpierw w tej pozycji,metr od ściany,jeżeli będzie żle,to potem przy ścianie,ale po pracy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, pablo11 napisał:

W górnych ? Nawet nie pamiętam, sprawdzę i myślisz,że to coś zmieni ?

Miałem kiedyś Wharfedale Diamond 8 - tam był taki myk, że jeśli podłączyłeś kable do zacisków górnych (HF) to dźwięk był jaśniejszy i mniej dudnił, a kiedy dałeś kable w dolne zaciski (LF) to średni bas robił się większy i zaczynały dudnić.

Więc, niektóre kolumny tak mają 🤷

Możesz spróbować, bo to nic nie kosztuje 🙂 Zworkę w ustawienie podbijające wysokie tony też możesz przestawić. Zmienisz równowagę tonalną kolumn co może zmienić postrzeganie całości dźwięku w tym pomieszczeniu 🙂

A nie korciły Cię nigdy duże monitory, skoro i tak używasz subwoofer? One zwykle mają gładkie wygaszanie basu i łatwo zintegrować z subwooferem. 

Zobacz jak ładnie KEF R3 Meta schodzą z basu poniżej 100Hz. Dodać do nich subwoofer to kaszka z mleczkiem 🙂EstimatedIn-RoomResponseSealedvsPorted.png.4376a24a97b2db742412ace1dcfec816.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, pablo11 napisał:

Panowie a czy tak w ogóle to aktualizacja jest automatyczna w tym Lyngdorfie ?

Ja mam go dopiero kilka tygodni i już był z aktualnym softem, który ostatni chyba wyszedł jakoś w kwietniu tego roku, tam jak wejdziesz w opcję aktualizacji to będzie to widać jaką masz wersję i jaką mozesz z serwera zainstalować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, pablo11 napisał:

Ok dzięki, spróbuję z tymi zworkami.Kolumny te już zostają,no chyba ,że Lyngdorf nie da rady,ale przecież skoro ścina górki to powinien dać radę

Musisz próbować 😀

Z resztą na Lyngdorf świat się nie kończy. Są też inne systemy adaptacji akustycznej. Dirac na przykład działa dużo agresywniej od Room Perfect. Może on by się sprawdził? 🤔

Pomyśl też o adaptacji pomieszczenia - dywany, zasłony, obrazy, kwiaty... 😀

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, pablo11 napisał:

Ok dzięki, spróbuję z tymi zworkami.Kolumny te już zostają,no chyba ,że Lyngdorf nie da rady,ale przecież skoro ścina górki to powinien dać radę

Oczywiście! Spróbuj też pobawić się edycją voicings pod swoje potrzeby, ja zrobiłem sobie kilka opcji ze zmniejszonym basem na bazie tych Open i Open Air (raz -2dB raz -3dB, low shelf Q chyba 0,7 od 120Hz bodajże, nie jestem w domu...). Normalnie słucham na Neutral, ale przy jakiejś mocnej łupaninie elektronicznej gdzie są długie niskie basy to jednak to poprawiam, jednym kliknięciem, a działa to bardzo delikatnie jednak zauważalnie.

Tylko zacznij może od ponownego puszczenia RoomPerfect z tym subem albo bez jak chcesz, ale zeby RP to pospinał. Zrob wg instrukcji i przerwij jak Ci powie apka, posłuchaj wtedy. Jesli nadal za duzo basu to spróbuj dodać pomiary w odległosciach mniejszych niz te zalecane 50cm od scian, albo tam gdzie bas się wzbudza, to mu doda kolejnych informacji i obnizy porcjowanie basu - tak gdzieś mądre głowy pisały na forach :). Powodzenia.

Edytowano przez edmundo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,bo w ogóle kiedy mam ustawione na "Neutral" to tego dudnienia nie ma,ale jest za chudo wtedy,a jak przełączę na ACTION 2 to wtedy się pojawia dudnienie,ale to nie powinno tak być,że muszę cały bas zmniejszyć,żeby nie dudniło bo co to za kalibracja wtedy,powinno obniżyć tylko tą górkę na danej częstotliwości,tak rozumiem powinno to działać,a nie tak ,że ja w ogóle nie mogę sobie całego basu podbić,dobrze myślę ?

A z kolei jak chciałem pobawić się ustawieniami voicing pod siebie,to na smartfonie odsyłało mnie do kompa,że za mały ekran mam ,a na kompie , który z kolei jest w innej części domu nie mogłem wejść na stronę Lyngdorfa nie wiem czemu.Wiem tylko tyle,że jakby był ktoś z okolic Łodzi i był tak łaskaw pomóc za dobrą wódeczkę to byłbym mu wdzięczny,bo próbował będę,ale czy dam radę nie wiem,nietechniczny jestem bardzo 😁

Tym bardziej,że czas mam do przyszłej soboty na decyzję,tak się grzecznościowo umówiłem ,a z tego co czytam to jest tu tyle wypadkowych,że martwię się czy ogarnę,a fajnie by było bo mieć takiego klocka z tyloma możliwościami to same plusy 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że taka opcja nie wchodzi w grę, ale biorąc pod uwagę gro problemów z jakimi się borykasz, myślę że najskuteczniejszym rozwiązaniem byłyby strojone pułapki basowe. Nie byle jakie ćwierćwalce czy inne lekkie, efektowne cuda tylko normalna, ciężka pułapka basowa dopasowana do problematycznej częstotliwości, którą trzeba najpierw zlokalizować. Faktycznie Dirac sprawdziłby się tu lepiej bo pokazałby Ci odpowiedź częstotliwościową pomieszczenia. Da się to zmierzyć przy pomocy darmowego oprogramowania "REW - Room EQ Wizard Room Acoustics Software".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób poprawną kalibrację i będziesz wiedział. Generalnie TDAI1120 to moim zdaniem świetny wzmacniacz, ale jest dość lekki i zwiewny w odbiorze, trzeba takie brzmienie lubić i trzeba też mieć do niego raczej ciemniejsze kolumny. Twoich heco nigdy nie słyszałem, ale z opisów powinny pasować. Co do agresywności algorytmów, to TDAI przez to, że próbuje zachować charakter kolumn faktycznie aż tak drastycznie nie ścina tych górek. W diracu masz dowolność, ale też jest z tym więcej zabawy. I np dla mnie dirac w avr550, którego obecnie mam sprawia, że dźwięk robi się "ostry", ale może to charakterystyka dac/adc w nim. W TDAi jak ścina zbyt mało, możesz też kombinować z założeniem dodatkowych filtrów parametryczych na kolumny/suba przed zrobieniem kalibracji. Opcje są 🙂

 

@Salon Planeta Dźwięku głównym problemem, z ktorym autor się boryka jest skopana kalibracja zrobiona przez "fachowców" ze sklepu.

Edytowano przez McKarmi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Salon Planeta Dźwięku pytanie czy ten darmowy soft dobrze się sprawdzi z losowym mikrofonem?

Do Arcam SA30 z Dirac dostałem odpowiedni mikrofon a i tak musiałem ten mikrofon najpierw dostosować. Z losowym mikrofonem mogą wyjść głupoty w pomiarach 🤷

@McKarmi no widzisz, a mnie Dirac drażnił, bo przy nim dźwięk robił się miękki i bułowaty 😀 Więc nie ma reguły 😀

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, pablo11 napisał:

Dziękuję Panowie za podpowiedzi, spróbuję jeszcze dziś tą kalibrację zrobić i zobaczę co z tego wyjdzie,nawet kilka kalibracji przez weekend z różnymi ustawieniami.

Filtry parametryczne ? Pierwsze słyszę, o co z nimi chodzi i z czym się to je ?

Aha no jak słuchasz na Action to chyba tam mocno podbija bas, zrób może poprawnie zgodnie ze sztuką RoomPerfect i posłuchaj trochę na Neutral, od tego bym zaczął, chętnie bym Ci pomógł ale jednak ponad 100km od Łodzi mam, może jakiś kolega się bliżej znajdzie.

Tak też mam, ze edycja Voicings na ekranie telefonu sie nie udaje, ale mam laptop wiec tam zmieniam w razie czego. Moze komp w innym pomieszczeniu jest na innej sieci skoro nie łapie tego TDAI w przeglądarce? 

Edytowano przez edmundo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, pablo11 napisał:

Filtry parametryczne ? Pierwsze słyszę, o co z nimi chodzi i z czym się to je ?

Możesz manualnie ustawić "EQ" na kolumny, tak jak voicings. Możesz np dac -3db na 70Hz itd. Bodajże 6 filtrów na raz Możesz ustawić. Ale takie zabawy to raczej po pomiarach wspomnianym REWem z UMIK-1.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, McKarmi napisał:

TDAI1120 to moim zdaniem świetny wzmacniacz, ale jest dość lekki i zwiewny w odbiorze

Kurczę u mnie to jest mięcho i moc, ale moze on jest taki, że pozwala kolumnom po prostu robić to do czego są stworzone. Nie nazwałbym go lekkim i zwiewnym, ale za to przedstawił muzykę z nieznaną mi wcześniej separacją i detalami we wszystkich zakresach. No ale ja mam kiepskie, niesymetryczne ustawienie kolumn w pomieszczeniu, więc wystarczyło pewnie że wyrównał mi stereo, ściął mody i zgasił dzwonienia od szyb, luster, ścian... no i gra muzyka!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No rozumiem, myślę,że może jak będę robił kalibrację z mocniejszym basem,to znaczy z subem i filtry odcinające BW1 , które najlepiej mi pasowały to może Roomperfect bardziej wytnie te górki,no zobaczymy.

 

Na paliwo i dobrą wódkę bym dał,ale domyślam się,że chodzi o czas kolego,bardzo dziękuję za szczere chęci mimo wszystko 👍

Komp jest na tej samej sieci stacjonarny,tylko dziwi mnie ,że nawet w telefonie jak wpisuję zgodnie z instrukcją adres tdai1120.local. to nie mogę wejść na stronę, mogę tylko z aplikacji, wówczas mnie przekierowuje jak kliknę na przekierowanie,może ja coś źle wpisuję,już sam nie wiem

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Gargan napisał:

@Salon Planeta Dźwięku pytanie czy ten darmowy soft dobrze się sprawdzi z losowym mikrofonem?

 

Tak, większość mikrofonów kalibracyjnych wygląda i działa podobine.

1 godzinę temu, McKarmi napisał:

@Salon Planeta Dźwięku głównym problemem, z ktorym autor się boryka jest skopana kalibracja zrobiona przez "fachowców" ze sklepu.

Która miała za zadanie zniwelować niedoskonałości akustyczne pomieszczenia. Nie mamy pewności czy to kwestia skopanej kalibracji czy tego, że Room Perfect po prostu nie daje rady. Z moich doświadczeń wynika, że osób niezadowolonych z efektów kalibracji nie brakuje. Czasami to rzeczywiście słabe działanie algorytmu a czasami po prostu to, że takie brzmienie nam nie leży.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie wiem w jakich pozycjach mikrofon ustawiał ten Pan,bo z drugim wyszliśmy gdy zrobiło się głośno i wróciliśmy "po" .Wiem tylko,że ten który to robił dokształcał się przed kalibracją bo jak mówiłem mu o niektórych rzeczach o których czytałem dużo w związku z tym wzmacniaczem to on o wielu rzeczach nie słyszal,ale nie mam mu tego za złe bo mówił,że tyle jest tego sprzętu,że znać każdy jest ciężko i przyznał,że jeśli ktoś ma Lyngdorfa w domu to na pewno zna go lepiej , także mam nadzieję,że jest to kwestia złej kalibracji🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...