Skocz do zawartości

ToTameALand

Uczestnik
  • Zawartość

    201
  • Dołączył

  • Ostatnio

Informacje osobiste

  • Lokalizacja
    Otwock

Ostatnio na profilu byli

2 851 wyświetleń profilu
  1. To może trochę ode mnie. Mam dwie pary DM16, woofery BW 250 były montowane tylko w tych kolumnach, są baaaaardzo rzadkie, nie do dostania bez zakupu kolejnej pary. B&W już od dawna nie oferuje części zapasowych do tak starych kolumn, z resztą DM16 były produkowane b. krótko (ok. 3 lat w krótkiej serii). Mam jeszcze zapasową parę tych wooferów, ale pełnią rolę ewentualnych części zapasowych do moich kolumn, z resztą oba były już naprawiane i nie grają tak dobrze jak oryginał. Ale generalnie te gumowe zawieszenia (górne) są niezniszczalne, dlaczego kazali Ci to wymieniać? Były poprzecierane? Jasne, z biegiem czasu zawieszenia tracą parametry, ale jakiekolwiek zamienniki to o wiele większe ryzyko, na 100% nie będą mieć takich parametrów jak oryginał. Niestety, ciężka sprawa.
  2. Witam, proszę o pomoc w uzupełnieniu krótkiej listy nowych kolumn podłogowych do ok. 20 tys. zł (para) dostępnych obecnie na rynku w obudowie zamkniętej (membrana bierna odpada). Znam: 1. Klipsch Heresy III 2. ATC SCM 40 Czy znacie jeszcze jakieś inne modele tego typu?
  3. A do jakiej muzyki szukasz sprzętu? Pomyśl raczej nad zestawem używanym, to zdecydowanie lepsze rozwiązanie. I nie kupuj nic w ciemno, bez wcześniejszego odsłuchu, naprawdę. Możesz się bardzo mocno rozczarować. Sprawdź osobiście kilka zestawów i dopiero wtedy dokonaj wyboru.
  4. don, Kappy mają zbyt zlewająca się i zbyt słabą stopę. Poza tym ich brzmienie jest moim zdaniem zbyt jasne, zbyt łagodne, zbyt słabo maskujące jakość słabych nagrań. Stare Death, Morbid Angel, Slayer nie brzmią na nich zbyt dobrze. Żebyśmy się źle nie zrozumieli - Infinity nie wypadają w metalu jakoś tragicznie, ale pod ten akurat rodzaj muzyki można znaleźć lepsze kolumny. Gdyby Kappy (słuchałem 8.1/8.2) wymiatały w metalu, to na pewno bym je kupił:-) Teraz czas na herezję;-) Mój znajomy posiada ultra tani zestaw - Pioneer A616 i jakieś DIY oparte na Tonsilach. Stopa jest tam wręcz idealnie selektywna i mocna, nawet na wyjątkowo kiepsko nagranych albumach. No, ale niestety cała reszta brzmi średnio, delikatnie rzecz ujmując. Ale i tak lepiej (przy metalu, oczywiście) niż w przypadku wielu, znacznie lepszych w teorii, modelach kolumn. Przynajmniej muzyka ma odpowiedni rytm...
  5. Chodzi Ci o to jakich modeli szukałem w Twojej sprawie? Na olx wpisałem po prostu kolumny w kategorii mp3 i sprzęt audio, odległość 100 km od Katowic. Cena: 1500 - 2500 zł. Na allegro to samo, z tym że tam wpisałem województwo śląskie. Nie rozglądałem się za żadnymi konkretnymi modelami. Jeżeli nie masz większego rozeznania w sprzęcie, to raczej nie jeździj na odsłuchy w ciemno, może ktoś jeszcze z forum rzuci jakąś sugestię? Możesz też wpisać "kolumny do metalu" w google - wyświetli Ci się sporo tematów z różnych portali. Tylko uwaga - spora część z propozycji, które tam padają (np. względnie nowe Paradigmy z niższych serii czy Infinity Kappa), do metalu się nie nadaje. To tylko pokazuje, jak ciężko jest dobrać sprzęt do tej muzyki. A i nie spiesz się za bardzo:-) Na spokojnie rozejrzyj się po rynku, przetestuj trochę modeli, tak aby mieć punkt odniesienia dla dalszych poszukiwań. Pamiętaj, że zdecydowana większość kolumn (w tym wysokie i drogie modele) nie jest produkowana z myślą o miłośnikach metalu. Taka jest prawda. Zwyczajnie wykładają się na tej muzyce. Grają świetnie jazz, kobiece wokale etc. itd. a metal częstokroć gorzej niż poczciwe Tonsile, które w środowisku hi-fi są uważane za zło wcielone;-) Jak Ci pisałem, też jestem na etapie poszukiwań sprzętowych, obecnie praktycznie zrezygnowałem już z odsłuchiwania kolumn "słupkowych", rozglądam się raczej za modelami vintage na dużym (>20 cm) głośniku basowym.
  6. No niestety - również i w tym przypadku nie będę zbyt pomocny - przejrzałem na olx i allegro oferty mniej więcej z Twojego regionu i nie znalazłem żadnych kolumn, których jednocześnie a) słuchałem, b) podobały mi się w metalu. Być może inni użytkownicy będą w stanie naprowadzić Cię na dobry trop.
  7. @Mark, skoro żaden nowy zestaw Cię specjalnie nie zachwycił, rozejrzyj się za używanym. Zwłaszcza, że nowe budżetowe kolumny i to jeszcze przy tej muzyce, mogą mieć inne "dźwiękowe wady", których nie dasz rady odkryć przy względnie krótkim odsłuchu w salonie, a które mogą wyjść na jaw po pewnym czasie w domu. Kolumn używanych również może to dotyczyć, jednak przy ewentualnej odsprzedaży nie stracisz na nich aż tak dużo (o ile w ogóle), co na nowych. Może napisz skąd jesteś (o ile już nie pisałeś) a łatwiej będzie zasugerować jakieś propozycje na olx/allegro z Twojej okolicy.
  8. No niestety, reszta pasma w Magnatach też idealna nie jest;-) Chyba wybiorę się na odsłuch Klipschy 280 (bo chyba takie masz, z tego co pamiętam?). Miałem z tą marką do czynienia dawno i z niedopasowanym (Denon) wzmacniaczem. Nie jestem też pewny, czy odsłuchiwałem serię RP, czy jakąś niższą. Jestem w stanie przeżyć nawet tą ostrą górę, byleby nic się nie zlewało. Świadomość, że nie słyszysz wszystkiego, co słyszeć powinieneś nie pozwala się skupić na muzyce.
  9. Pełna zgoda, album ma pewne miejsce w moim subiektywnym top 20 metalowych płyt. Szkoda, że mało kto w Polsce ten zespół zna. U mnie też nie brzmi to za dobrze (ta słaba, zlewająca się stopa), ale to jeden z tych albumów, które nigdy się nie nudzą. Również posiadam wersję remastered.
  10. Masz rację, ale jakoś ciężko mi sobie wyobrazić, żeby ktoś (mając wybór i jako takie doświadczenie) zdecydował się kupić pod metal akurat PP25 - ich jedyną zaletą jest przecież w tym wypadku fakt, że mieszczą się w budżecie. Przy tych wszystkich bardzo wiarygodnych "hymnach pochwalnych" na temat tych kolumn w polskim audionecie, nie spotkałem się jeszcze z opinią, w której byłyby chwalone przy ciężkim graniu (nie licząc spamu niektórych osób z branży, oczywiście). Swoją drogą, dobrze że mi wtedy zasugerowałeś sprzedaż Pylonów:-) Mark, o ile dysponujesz słuchawkami możesz z nich skorzystać, aby zapamiętać jak najwięcej szczegółów z ww. utworów, żeby jak najlepiej je poznać i mieć później punkt odniesienia. To samo dotyczy Twojej ulubionej muzyki. O dziwo, na słuchawkach, nawet tanich, podwójna stopa się nie gubi. I pamiętaj, nie kupuj nic na siłę - jeżeli żaden zestaw NAPRAWDĘ nie będzie Ci się podobał, to daj znać a może ktoś zaproponuje tu jakąś używaną alternatywę.
  11. Nie jestem żadnym specjalistą, ale podam Ci kilka utworów, na których zazwyczaj "testuję" kolumny, nie tylko podwójna stopę: Kreator "Ghetto War' Death "Symbolic" - tu taka uwaga - stopa tu się generalnie bardzo zlewa, ciężko jest znaleźć kolumny, na których jest odpowiednio "skonturowana", ale takie naprawdę istnieją;-) Satyricon "Pentagram Burns" Fates Warning "Fata Morgana" - przykład źle wyprodukowanego, ale świetnego utworu Morbid Angel "Chapel of Ghouls" Testament "DNR" Vektor "Echoless Chamber"
  12. Angel, obecnie mam wspomniane przez @S4Home Magnaty Quantum 677 wraz z tym samym Denonem. Zestaw komponuje się nieźle (jak na jego cenę i w porównaniu ze sporą częścią konkurencji na podobnym poziomie cenowym, oczywiście), ale również nie mogę polecić tych kolumn do najostrzejszych odmian metalu z czystym sumieniem (a testowałem je z wieloma różnymi piecami, od Naima 5si, gdzie było najlepiej, do BC Acoustique EX362D - w tym zestawieniu nie dało się słuchać muzyki). Magnaty mają dość fajną barwę i dynamikę, ale "gubią" stopę w szybszych kawałkach, niezależnie od wzmacniacza, niestety. Sprzęt chcę wymienić, jestem dalej na etapie (coraz bardziej męczących) poszukiwań używek. Musi być i barwnie, i selektywnie, i dynamicznie, i muzykalnie, i "z wykopem". Zawsze jest jednak jakieś "ale". Apropos Dynaudio - miałem okazję odsłuchać model X38 (lub X34, nie pamiętam dokładnie) z Atollem in 200se. Niestety, moim zdaniem w ostrym thrash/black/death metalu nie było zbyt dobrze (znowu zbyt słaba stopa, zbyt duża analityczność, zbyt małe dociążenie dźwięku i drive gitar). Metal to niestety w znacznej większości muzyka słabo wyprodukowana, więc wydaje mi się, że sprzęt powinien jednak dawać sporo od siebie, jeżeli ma zagrać ten materiał dobrze. Na całkowitą "neutralność" nie ma tu raczej miejsca.
  13. Z Denonem PMA720AE. Te kolumny są polecane przez przedstawicieli branży do wszystkiego (inaczej niż wciskaniem kitu nazwać się tego nie da), w spokojniejszej muzyce może i się sprawdzają, natomiast brakuje im bardzo tak potrzebnych w metalu dociążenia i dynamiki. Taki Slayer brzmiał jak odtwarzany w zwolnionym tempie. Poza tym brzmiało to wszystko bezpłciowo. Tragedia. Powiem Ci tak - nie słyszałem jeszcze kolumn, które każdy kawałek metalowy zagrałyby dobrze, naprawdę. To przede wszystkim kwestia bardzo słabej produkcji wielu metalowych nagrań (nawet tych uznawanych za wybitne). Podstawową bolączką większości kolumn jest niewyraźna (słaba) stopa perkusji, która nie jest dostatecznie skonturowana i ma tendencję do gubienia się. Przekładając na ludzki język - zwyczajnie jej nie słychać, albo słychać ją słabo. Przez to muzyka nie ma odpowiedniego rytmu i nie sprawia takiej radości, jaką sprawiać powinna. W budżecie, o którym wspomniałeś, szukaj tylko sprzętu używanego, zwłaszcza że musisz kupić i kolumny, i wzmacniacz, i jakiegoś DACa lub kartę dźwiękową. I jeszcze kable, ale to najmniej istotny wydatek. O nowy zestaw w tej cenie, który zagrałby nawet poprawnie, będzie b. trudno. Sprzętu używanego nie należy się bać, trzeba go po prostu przed zakupem odsłuchać (zwrócić uwagę czy nic nie trzeszczy, pierdzi etc. itd.) i ustalić, czy cena nie jest przez sprzedawcę znacznie zawyżona względem "rynkowej" (to niestety częste zjawisko na polskim wtórnym rynku audio). Przede wszystkim nic nie kupuj w ciemno, bo sprzęt naprawdę może bardzo różnić się brzmieniowo i możesz bardzo żałować nieprzemyślanego zakupu. Odsłuch z wykorzystaniem kilku ulubionych płyt, które znasz na pamięć to podstawa. Zwracaj uwagę na tą nieszczęsną stopę perkusji, na to, czy dany zestaw ma tak potrzebnego w metalu "kopa", czy muzyka nie brzmi "za ostro" - nadmiar wysokich tonów jest bardzo męczący, gdy chcesz słuchać muzyki dłużej np. wokal w słabiej wyprodukowanych utworach metalowych potrafi bardzo "syczeć" (to upierdliwe). I przede wszystkim - na początku szukaj kolumn - one są najważniejsze i na nie powinieneś wydać najwięcej (ale tak żeby starczyło na przyzwoitą resztę toru). Szczerze powiedziawszy, nie wiem jakie modele mógłbym Ci Z CZYSTYM SUMIENIEM doradzić - nie rozglądałem się używanym zestawem w akurat takim budżecie i nie mam dostatecznego rozeznania - tu mogą pomóc inni użytkownicy tego forum. Aha, w odniesieniu do muzyki metalowej wcale nie sprawdza się zasada, że im droższy sprzęt (wyższy model danego producenta), tym lepiej. Metal rządzi się innymi prawami niż "audiofilskie plumkanie". Dobre byłyby kolumny, które potrafią zamaskować w jakiś sposób słabą produkcję wielu nagrań.
  14. Przestańcie wciskać kit nieświadomym ludziom. Pylony Pearl 25 do metalu absolutnie się nie nadają. Wiem, bo (na swoje nieszczęście) miałem. I też mi je wtedy polecaliście. Mark, W takim budżecie rozejrzyj się za używanym zestawem. Tylko uwaga - kolumny pod metal dobrać jest bardzo ciężko.
  15. Dzięki za propozycję - jak nadarzy się okazja, to na pewno skorzystam. Fajnie byłoby usłyszeć te Cantony w zestawieniu z pasującą im na pewno elektroniką. Nastawiałem się, że już je kupię, ale wyszło jak wyszło. Pzdr.
×
×
  • Utwórz nowe...