Skocz do zawartości

hipis_1

Uczestnik
  • Zawartość

    25
  • Dołączył

  • Ostatnio

Posty napisane przez hipis_1

  1. 39 minut temu, LBX Systemy Audio napisał:

    Cześć,

    co to za amplituner?

    Nie, kolumny nie muszą być tego samego producenta. 

    Jakiej wielkości to pomieszczenie?

     

    Piotr

    Amp Denon x3700h. Miał lepszy test zniekształceń itd niż siostrzany Marantz.

    Pokój jakieś 28m2, ale częściowo na przedłużeniu jest jeszcze nieduży korytarz. Razem wyjdzie może ze 35m2. Sprzęt w drugim końcu, gdzie nie ma korytarza.

  2. Cześć.

    Wahałem sie między tematem w dziale stereo a kina domowego.

    Posiadam na razie średniej klasy amplituner kina domowego (w przyszłości rozważe dodatkowy wzmacniacz stereo). Ponieważ zależy mi na muzyce stereo, ale też trochę muzyki w 5.1 wyższej jakości, oraz w jakimś stopniu 5.1 w filmach, a to dość uniwersalne podejście, to pomyślałem, że przednie kolumny wezmę lepszej klasy.  Pytanie moje jest takie, czy kierując się wyborem kolumn do muzyki w stereo, bo startuję mając sam amplituner, uda mi się potem dopasować centralny, tyły i suba, nawet jeśli dany producent nie będzie miał tego w ofercie, czy jestem skazany od razu na zestaw 5.1 jednego producenta? Czytałem ogólniki, że jak 5.1 to jeden producent, ale ogranicza to trochę wybór.

    Ktoś może dobierał pozostałe głośniki do Hyperionów IV od Audio Academy?

    A jeśli już zestaw 5.1, gdzie fronty powiedzmy 2-3 tys PLN sztuka, to co jest wartego uwagi?

    Do słuchania stary i nowy rock głównie (w tym progresywny), może jakiś pop rock i alternatywna oraz inne jak coś wpadnie w ucho. Całkiem duży i wąski pokój, gdzie sprzęt ustawiony w jego końcu na długiej ścianie. Chciałbym, żeby bas potrafił się odezwać, a nie żebym musiał się domyślać. Ale też nie chodzi o mega głośne słuchanie z drżeniem szyb.

  3. 1 godzinę temu, S4Home napisał:

    To teraz jedna firma. Ale barwa dwieku inna. Marantz jest równiejszy. Mniej daje od siebie. Denon dodaje więcej dynamiki na dole, ciepła, gra po prostu gęściej.

    I tak tu się zgodze chcesz amplituner do stereo to NAD, Arcam, Anthem

     

     

    Zerknałem na Arcama i Anthema. Inne ceny i do tego mniej opcji na pierwszy rzut oka. Arcam ma jeszcze jakiś model (AVR390) za KILKA tysięcy, o ile jest dostępny, ale Anthem już ponad 10 tysi z tego co widziałem.

  4. 2 godziny temu, S4Home napisał:

    Chodzi o to że teraz nie produkuję się płyt SACD z ściezką 5.1. Przy najmniej z tego co kojarzę.

    To raz. A dwa czy realnie to poznasz.

    To amplitunery kina. Służą do kina. Nie "napalaj" się na odbiór wysokiej jakości muzyki na tych urządzeniach

     

     

    Może trochę racji, tylko nie wiem na jaki nowszy odtwarzacz później trafię, a nie po to kupowałem płyty SACD, żeby od razu były "spłaszczane" do 44,1KHz jak w zwykłym cd.

    Muszę to przekalkulować, bo albo wejście analogowe 5.1 w amplitunerze, albo nowy odtwarzacz SACD z wyższym HDMI. Ale wtedy to pewnie kupiłbym combo bluray 4k z obługą SACD, wiec oba warianty są dodatkowymi kosztami tak czy siak.

    A polecasz Marantza czy Denona do muzyki i kina? Mówią, że niby zawsze Marantz bardziej muzyczny niż Denon, co dla mnie jest istotne.

  5. 1 godzinę temu, Jurek5551 napisał:

    Nie za bardzo rozumiem o co Ci chodzi z tym SACD. To powinien odtwarzać każdy odtwarzacz i dekodować każdy amplituner. 

    To, że w moim obecnym odtwarzaczu dźwięk 5.1 z SACD wychodzi tylko po analogowym 5.1 RCA, więc muszę mieć analogowe wejście 5.1 (7.1) w amplitunerze. Tak wnioskuję z instrukcji i zebranych informacji. Mam tam starą wersję HDMI 1.1, które nie przesyła dźwięku z SACD (dzisiaj może zrobię test u kolegi by to potwierdzić).

    Dowiedziałem się, że w późniejszych odtwarzaczach można jednak wysłać cyfrowo dźwięk np. po HDMI, w różnych wariantach tj. z konwersją lub konwersji. Skoro bawię sie w płyty SACD, to chciałbym jednak zachować jak najwięcej jakości, a nie zrzucić DSD od razu do niskiego PCM (zależy to od odtwarzacza jaką będzie miał częstotliwość próbkowania PCM, czy 44,1kHz czy więcej).  Tak więc np. Denon X2700H najprawdopodobniej przyjmie tylko sygnał PCM z nowego odtwarzacza SACD, a czystego DSD już nie. Natomiast Denon X3700H już oba sygnały. Ale tutaj dopiero się dokształcam, więc mogę do końca nie wiedzieć.

     

  6. 1 godzinę temu, S4Home napisał:

    Pod katem grania na 5 kanałach ok. Ale nie odczujesz jakości SACD na amplitunerze.

    Piotr

    Zawsze sie rozchodzi o finanse. Tylko Marantz sr6015 ma analogowe wejścia 7.1, oczywiście atmosa od którego zaczęła się rozmowa, ale też wysoką cenę i dwa dodatkowe kanały, których raczej nie potrzebuję. Liczę, że sr6015 czy Denon X2700H lub X3700H zagrają dobrze muzycznie, ale brak 7.1 RCA in.

    Widziałem w salonie Denona SACD i ze zdziwiniem stwierdziłem brak HDMI czy analogowego wyjścia 5.1. W zasadzie miał RCA na stereo plus coaxial i optyczne, ale z tego co kojarzę, to tędy 5.1 nie pójdzie. Więc taki odtwarzacz nie wypuszcza 5.1?? Dlatego albo zostanę przy swoim ponad 10 letnim odtwarzaczem dvd z SACD, albo kiedyś kupię jakieś kombo np. Pioneer LX500.

    WIęc moje przygotowania są pod atmosa 5.1.2 i standardowe 5.1 z filmów plus muzyka 2.0 i 5.1 cd/dvdaudio/sacd. Fronty pod stereo muszą coś sensownego reprezentować do powyższych amplitunerów, ale para na obecna maks. 3-4 tys. Wolałbym bliżej 3tys., bo ten Marantz sr6015 może mi nieplanowanie bardzo podnieść koszt.

  7. Dnia 19.04.2021 o 08:41, S4Home napisał:

    To prostsze kolumny. Ale wieksze. Dadzą lepsze wrażenie w kinie. Ale czy w stereo też? No nie byłbym taki pewien.

    Możesz do nas podjechać na odsłuch? Pokażemy Ci kilka konfiguracji.

    Piotr

    Niestety mam kawał drogi do Was, żeby zajrzeć na odsłuch.

    Muszę się zdecydować na amplituner, a trochę mnie zraziły informacje o problemach z HDMI2.1. Teraz bym nie korzystał, ale za jakiś czs kto wie.

    Rozpracowuję też możliwości podłączenia odtwarzacza SACD do nowych ampiltunerów, bo ten nośnik jest dla mnie istotny jeśli chodzi o 5.1

     

  8. 15 godzin temu, Iron napisał:

    Próbowałem takiej konfiguracji i mam takie spostrzeżenia.  Materiał w Dolby Atmos zyskuje trochę oddechu albo może raczej przestrzenności. Lecz nie jest to wielka różnica w stosunku do 5.1/7.1. Teraz mam głośniki zamontowane na suficie i jest nieco lepiej. Na pewno wiele zależy od materiału źródłowego. Ściągnij sobie darmowe próbki Dolby Atmos i odsłuchaj ich w DA a później 5.1. Wtedy łatwo je porównasz i z pewnością wybierzesz odpowiednią dla siebie konfigurację.

    https://thedigitaltheater.com/dolby-trailers/

    https://thedigitaltheater.com/dts-trailers/

    Mnie przekonywano, że głośniki nakładkowe to lipa i że tylko sufitowe. Teraz u Ciebie sufitowe to "nieco lepiej". To już sam nie wiem. Prowadzić brzydkie kable po wykończonym suficie, żeby mieć trochę lepiej nie do końca mnie zachęca,a biorę się powoli za Atmosa 5.1.2.

  9. Dnia 16.04.2021 o 12:24, Q21 napisał:

    Cześć,
    Szkoda Twoich pieniędzy na atmosy działające na zasadzie odbicia. Jest to marketing i nic poza tym. Zdecydowanie lepiej postawić na kino domowe 5.1 

    Tutaj możesz rozważyć Yamahę RX V4a + Heco Aurora 300 (4szt) + center 30 + Sub 30a. Alternatywą może być Denon 2700 w połączeniu z Monitor Audio Silver 100 + Bronze FX + Bronze center. 

    Cenowo bardziej bym mierzył w Monitor Audio Monitor 200 lub 300. Sensowny wybór do muzyki+filmy?

  10. 9 minut temu, Markcox napisał:

    tu bardziej chodzi o właściwe proporcje względem pomieszczenia, niż względem frontów - ale jedno drugiego nie wyklucza przy właściwym rozstawieniu całego systemu. W każdym razie, jeżeli ustawisz to tak, ja na swojej propozycji, z uwzględnieniem przesunięcia głośników górnych w stronę TV, to możesz to tak zmontować i będzie ok. 

    tak

    Te atmosy wypadłyby na wysokości ud. Kolan przy pewnym odsunięciu ich od szyny.oświetlenia. Musiałbym dokładnie sprawdzić. Korekcja warta zachodu i popsucia estetyki sufitu?

    Jakie są w ogóle wielkości typowych atmosów na sufit?

  11. 4 minuty temu, Markcox napisał:

    @hipis_1 zgadza się. Ustawienie kanapy przy samej ścianie wyklucza Ci zarówno zastosowanie 7.x.x, jak również x.x.4. Fizycznie nie ma jak tego rozłożyć. Więc jeżeli dalej upierasz się przy atmosie, to wchodzi w grę tylko 5.x.2

    Generalnie w kinie najważniejszym jest prawidłowe rozmieszczenie poszczególnych kanałów względem hotspotu - tyle teoria. Praktyka jest taka, że "kina" budowane są w pomieszczeniach do tego nieprzystosowanych, więc nie można dać się zwariować, ale z drugiej strony warto dążyć do możliwie jak najbliższych ustawień "podręcznikowych". I zgoda, że te rysunki dolby mogą wzajemnie trochę się wykluczać, ważne na nich są podane wartości kątów.

    Więc w Twoim przypadku, odchodząc od podręcznikowo-teoretycznego ustawienia, trzymając się ustawienia 5.x.2, to atmosy powinieneś umieścić trochę przed hotspotem, na wysokości powiedzmy kolan, czyli patrząc na Twoją propozycję z postu #6, słusznie podpowiedział Ci kolega @eMBe., żeby ich linię przesunąć trochę w stronę TV.

    Ale żeby była jasność - jeżeli masz zamiar na siłę pchać się w atmosa, budując system na wspomnianych Jamo, to ja osobiście wolałbym zainwestować w lepsze kolumny i postawić dobre samo 5.1, niż słabe 5.1.2

    I jeszcze jedna rzecz, która przykuła moją uwagę z pierwszego posta. 

    właśnie jest istotna, bo żeby Ci dobrze doradzić, potrzebna jest informacja o powierzchni/kubaturze całego pomieszczenia

    Czyli atmosy pod sufitem nad kolanami. Dałoby radę, ale im dalej je odsunę od listwy oświetlenia, tym więcej kabla/listwy maskującej będzie widać. A trzymać się tego, że atmosy mają być na wprost frontowych? Hotspot to pozycja słuchacza?

    Co do powierzchni salonu, to ma on ok. 28m2, z tym, że tak jak widać na zdjęciu, kącik RTV zajmuje mniej niż 1/2 salonu. Wysokośc 2,70m. Na przedłużeniu salonu, jakieś 5m od końca szafki rtv, pojawia sie potem korytarz. Ale to dodatkowa powierzchnia.

  12. 1 godzinę temu, Markcox napisał:

    leżą na frontach ;) 

    kolego @hipis_1 z tak ustawioną kanapą przy samej ścianie, odpuść sobie 5.1.4

    Patrząć na rysunki Dolby, to chyba zostaje mi tylko opcja 5.1.2 w dwóch wariantach.  7.1.2 nie wycisnę ze względu na brak przestrzeni za kanapą. Tam jedynie standardowe tylnie się nadadzą.

    A co do podwieszanych atmosów, to czy one muszą być tak w lini do frontów i prostopadle do ściany z tv? Pytam, bo u mnie byłyby wtedy już poza trzema centralnymi siedziskami. Frontowe będą po bokach dość długiej szafki rtv.

  13. Czy te poniższe obrazki ze strony Dolby, to jest to do czego trzeba dążyć w 5.1.2 i 5.1.4? Wybrałem wariant z sufitowymi oraz z sufitowymi i nakładkowymi.

    Jak oba warianty mają się do tego co narysowałem wyżej na planie swojego pokoju? Bo jeśli chodzi o sufitowe to nie widzę za bardzo możliwości testowania i przesuwania ich sobie w te i we w te. Do tego fronty będę miał dość szeroko, bo szafka rtv jest szersza niż trzy głowne siedziska kanapy. W ogóle te rysunki są takie dwuznaczne jeśli chodzi o położenie sufitowych i tylnich.

    Dolby_5_1_2.jpg.3f106f7bf9f96773da07c28e13d2f5a1.jpg

    Dolby_5_1_4.jpg.fa64b8fff4fb2050f6c12472a9bffe12.jpg

  14. 8 godzin temu, Pilislaw1978 napisał:

    Jedni mówią ze są zadowoleni inni mówią ze to bezsens ,ale jak bym miał budżet 10 tysi to bym zrobił w suficie i miał gdzieś listewki, dla mnie najważniejszy jest efekt w kinie . A listewki w narożniku ?

     

    Tak, myślałem o listewce w narożniku do samego sufitu, potem w stronę rolet i dopiero po suficie literą L do szyny oświetlenia. Więcej chyba z maskowania się tu nie wyciśnie.

  15. A czy atmos nakladkowy na frontach, a potem dodatkowo atmos podwieszany nad kanapą ma sens? Wtedy tylko musiałbym się zabezpieczyć wzmacniaczem 9.1 (niestety w przypadku Denona to 2 tys. drożej). Oczywiście mógłbym zamienić nakładkowe na sufitowe jakby to było takie złe jak niektórzy twierdzą, ale skoro już bym kupił te nakładki, to może z nich korzystać i mieć 5.1.4 później. Choć nie wiem czy taki układ głośników jest akceptowalny przez system.

    Tak kombinuję, bo to prowadzenie kabli na ścianie, którą od razu widać jak się wchodzi do salonu, lekko mnie odstrasza.

    Słyszałem, że Denony jakoś przyjemniej grają niż Yamachy. Odsłuchy w sklepie ciężko zrobić, bo większość czeka na dostawy. Czekałem sporo lat na porządne audio, a odbijam się z budżetowego 5.1 w płycie mdf za kilkaset złotych, kupionego 10 lat temu.

  16. 50 minut temu, Q21 napisał:

    Cześć,
    Szkoda Twoich pieniędzy na atmosy działające na zasadzie odbicia. Jest to marketing i nic poza tym. Zdecydowanie lepiej postawić na kino domowe 5.1 

    Tutaj możesz rozważyć Yamahę RX V4a + Heco Aurora 300 (4szt) + center 30 + Sub 30a. Alternatywą może być Denon 2700 w połączeniu z Monitor Audio Silver 100 + Bronze FX + Bronze center. 

    Pamiętajcie, że chcę też słuchać muzyki 2.0 i 5.1. Wiem, że wzmacniacze stereofoniczny najlepszy, ale portfel nie z gumy, adiofilem nie jestem (choć mam fajne nagrania), a pokój jaki jest widać.

  17. 24 minuty temu, Pilislaw1978 napisał:

    Jak masz możliwość puszczenia kabli w tej listwie  do lamp na suficie to idź ,w atmosa w suficie ,ale tez nie wiem jak dźwięk będzie się zachowywał przy prasowym kablu ,fachowców tutaj się musisz zapytać 

    Mógłbym wzdłuż listwy biały kabel puścić i od razu dać głośniki na prawo czy lewo od listwy (nie wiem jak właściwiej), ale i tak na ścianie byłyby ze 2m widocznego kabla. Nie mam pomysłu jak to zamaskować.

    A co do glośników? Serio nakładkowe nic nie dają?

  18. Hej.

    Chcę wystartować niemal od zera i złożyć sprzęt do filmów z 5.1 (lub więcej) i Atmosem. Do tego słuchanie muzyki (głównie rock ale i też coś lżejszego) w stereo i 5.1. Rozważam zakup amplitunera Denon AVR-2700H lub AVR-3700H (droższy i nie wiem czy mi potrzebny; chyba, że tylko on pozwoli mi słuchać SACD i DVD-Audio z mojego starego Denon DVD-1930, który ma 5.1 chinch, optyczne i chyba tylko HDMI 1.1). Lub Marantz SR6014 ze względu na wejścia analogowe audio 5.1 dla mojego DVD-1930. Nic innego mi do głowy nie przychodzi.

    Głośniki... Nie ukrywam, że cenowo i wizualnie odpowiada mi zestaw oparty na Jamo S809 z nakładkami Atmos. Tutaj większość krytykuje, ale anglojęzyczne opinie były raczej pozywytywne. Na pewno frontowe są dość kompaktowe, co przy moim salonie jest dość istotne. Wtedy miałbym 5.1.2

    Podjarał mnie zestaw z Klipsch R-625FA, z wbudowanym Atmosem, ale jest znacznie droższy (chyba dwukrotnie) i do tego gabarytowo większy (frontowe głębsze o ok 20cm od Jamo). Jak widzicie na zdjęciu nie mam za dużo miejsca na frontowe kolumny (głównie na lewą).

    Przewineły mi się opinie o Magnat Shadow 207/209. Też można nakładkowe Atmosy dołożyć.

    Jest jeszcze zestaw atmosowy chyba firmy Wilson o której mało co wiem.

    Załączyłem plan i zdjęcia pokoju. Głośniki 5.1 rozłożę, z atmosami to nie wiem. Nakładki nie stanowią problemu. Wszystko co miałoby być zamontowane na przedniej ścianie lub na suficie, zostawi widoczne kable. Nie będę dłubał w ścianie, bo nie dość, że żelbet wszędzie, to remont niedawno zrobiony. Chyba, że te atmosy blisko szyny oświetleniowej nad kanapą skierowane w dół, ale i tak będzie widoczny kabel na ścianie za kanapą i na suficie aż do szyny.

    Do sufitu 2,7m, szerokość pokoju 3,4m. Długość nieistotna, bo to wagonowy pokój.

    1177822838_Pokoj_goniki_2.jpg.79ba075e2aedb85ca79604b3b2a3d2ca.jpg

    Szafka_rtv.jpg.c93ff27ebb66f12b390c11914d3768f3.jpg

    Kanapa.thumb.jpg.4df20f5eebd31eb1dc0cdbbab8315360.jpg

     

    Jakieś porady? Głośnikowego zestawu za 10tys. to ja raczej nie kupię. Nawet nie wiem czy miałoby sens do takiego pomieszczenia.

    Jeszcze dostępność towaru. Na razie nie ma z czego wybierać.

  19. Dnia 22.05.2020 o 12:58, Pastol napisał:

    Weź jeszcze pod uwagę, ze ten atmos z netflixa itp jest skompresowany do dd+ i ma bitrate 768 :)

    Ale uzyskuje się efekty w górnych głośnikach? Np. mając zestaw 5.1.2?

×
×
  • Utwórz nowe...