-
Zawartość
5 346 -
Dołączył
Informacje osobiste
-
Lokalizacja
Gdańsk
Ostatnio na profilu byli
Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.
-
Car audio... wow.
-
Klipsche wyróżniają się dość wysoką skutecznością. Deklaracje producenta można schować między bajki, ale pomiary i tak wykazują nieprzeciętne możliwości. Łatwo je napędzić. I od zawsze te ich zestawy (obecna seria R oraz RP) produkowane w CHRLD wyróżniają się tzw. V-ką, czyli podbite niskie i wysokie tony, trochę wycofany środek. Z tym że RP grają zdecydowanie przyjemniej dla ucha, ja Erki nie mogłem znieść. Jak dla mnie styl grania Klipsch świetnie radzi sobie w zastosowaniach kinowych oraz w muzyce elektronicznej. Umcyk Umcyk grają wybitnie Gorzej w wyrafinowanej muzyce z wokalem, tu bym chyba szukał innych kolumn, ewentualnie seria Heresy.
-
Największą zmianę dała wymiana centralnego bo to najbardziej obciążony kanał. Przechodzi przez niego tak dużo informacji że łatwo wyłapać różnice.
-
Surroundy z reguły nie grają "grubo". W odróżnieniu od LCR pełnią raczej funkcję pomocniczą. Oczywiście są wyjątki, zdarzają się filmy które dość mocno wykorzystują kanały efektowe, warto wspomnieć tu o koncertach. Ale nawet gdyby... Nie potrzebujesz kolumn które schodzą poniżej 80Hz. Moim zdaniem RP-140D na surroundach świetnie sobie poradzą w niewielkim salonie.
-
Drugiego może za drzwiami byś zmieścił. Ile tam miejsca?
-
Jednego suba możesz tak wstawić. Drugiego wtedy na skos pomieszczenia.
-
Kino ma tu rację bytu tylko po małym przemeblowaniu. Sofka na wprost TV tak by nie przeszkadzała w otwieraniu drzwi.
-
Z akustyką pomieszczenie nie jest tak że na podstawie układu pomieszczenie i fotki nagle dam Ci złotą radę która na 100% zda egzamin. Jak się chce zrobić to profi, to robi się pomiary mikrofonem (UMIK) i na tej podstawie można wnioskować z czym jest problem (REW). Kilkukrotny pomiar w którym za każym razem ustawisz suby w innym miejscu prowadzi często do ciekawych konkluzji. Układ subów na przeciwległych rogach lub vis/a/vis to powinen być Twój punkt wyjścia, jeśli zależy Ci na równym paśmie to miej tą wiedzę. To jest w większości przypadków najefektywniejszy set. Ja mam jeszcze trochę inaczej, dwa suby na froncie stoją obok kolumn frontowych, ALE mam także suba zaraz za swoimi plecami który daje mi efekt bliskiego uderzenia oraz wyrównuje pasmo na których frontowe mają ubytek. Bez tego za plecami to tragedia mimo iż z przodu wcale nie są to jakieś tanie zabawki.
-
Tak jak napisałem. Wobec tego obok kolumn frontowych to zazwyczaj bardzo kiepski pomysł - nie daje to spodziewanych efektów które można uzyskać stosując optymalne położenie skrzynek w salonie.
-
Z akustycznego punktu widzenia najlepiej jak suby będą po przeciwnych rogach pomieszczenia lub vis a vis, najłatwiej wtedy opanować nierówności pasma. Jak nie masz takiej opcji to chociaż zadbaj o to by suby nie stały na jednej ścianie.
-
Sens stosowanie wielu kanałów systemie opiera sie na równomiernym ich położeniu wokół odsłuchu. Zmniejszenie odległości kątowych wobec siebie (wysoko surround, Atmos w niewielkiej odległości) wzajemnie się wyklucza. Możesz tak zrobić, ale to zdecydowanie pogorszy wrażenia przestrzenne. Surroundy mają odzworować dźwięki na poziomie odsłuchu, nie te ponad Tobą.
-
Surroundy możesz sobie dać wyżej pod warunkiem że nie dołożysz Atmosa. Co do integralności marki w systemie... Zdania są rozbieżne. Na pewno wizualnie stosowanie jednej serii jest warte podkreślenia. Dźwiękowo, moim zdaniem nie trzeba się tego pryncypalnie trzymać. Amplituner podczas kalibracji wyrówna poziomy, aczkolwiek stosowanie zasadniczo odmiennych tonowo kolumn może być dziwne w odbiorze. Ale to raczej w ekstremalnych przypadkach. Na pewno warto mieć dobry głośnik centralny, to najbardziej obciążony głośnik w kinie.
-
Jeśli odbiór tylko osobisty to napisz chociaż z jakich okolic.
-
Hehe, trochę naiwnym było było myślenie że dźwięki z systemu kina nie wyjdą poza obszar odsłuchu. Też bym dał bipole/dipole. Jeśli coś by miało w nadmiarze grać w jadalni to prędzej centralny i fronty. Surroundy pełnią rolę pomocniczą.
-
Rozumiem. Szkoda że pomyślałeś o audio dopiero po wykończeniu mieszkania, ale to niestety częsty błąd podczas remontu że zapomina się o pomocniczych instalacjach. Mam na myśli audio, systemy alarmowe, nawet internet (bo WiFi to zło 😀) Jeśli pomieszczenie powyżej jest "wolne" np. strych to można całość sprzętu w nim umieścić, włącznie z ampli. Są przedłużacze sygnału IR dla wygodnego zdalnego sterowania. Tak naprawdę jeśli nie korzystasz z fizycznych nośników to w obecnych czasach nawet nie ma potrzeby podchodzić do amplitunera. W zaawansowanumych systemach cała elektronika nierzadko znajduje sie w sasiednich pomieszczeniach np. w szafie rack. No ale już nie namawiam, zdaje sobie sprawę że nawet samo wiercenie stropu dla niektórych jest nieakceptowalne.