-
Zawartość
3 443 -
Dołączył
Informacje osobiste
-
Lokalizacja
DC
Ostatnio na profilu byli
Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.
-
No więc wziąłeś co było pod ręką i w niezbyt sprzyjających warunkach niewiele z tego wyszło. Nie wyciagałbym z tego ogólnych wniosków ale też wrażenia zupełnie mnie nie dziwią w tym przypadku. Jak masz warunki to idź od razu w 4.
-
Kolumny nie mają mocy. To, ze wzmacniacz sie grzeje jest kwestia tego jaki prąd płynie a ten jest z kolei zalezny od impedancji kolumn, ich skuteczności i tego jak głośno chcesz słuchać. Dopóki sie nie wyłącza wzmacniacz to jest ok. Dopóki dzwiek Ci odpowiada to jest ok. Denony i Marantze sa po prostu z natury ciepłe. Mój sie grzeje nawet w stereo (mam zewnętrzna końcówkę mocy) kiedy żadne wzmocnienie nie działa.
-
@Wolf13 Focale Chora lub Theva z dopiskiem D mają wbudowany głośnik Atmos. Z tego co się orientuję Focal nie produkuje nadstawek na swoje kolumny. Moje komentarze, przypuszczenia: 1. Lampa (jeżeli taka wisząca na przewodzie) nie powinna być problemem. 2. Zaletą jest niskie pomieszczenie - w zbyt wysokich efekt odbicia jest słabszy. 3. Potencjalną wadą jest to, że siedzisz trochę dalej niż u mnie (ja mam ~270 cm wys. i ok 250 odległości do TV). Może się okazać, że dźwięk będzie ciut za bardzo z przodu - wtedy wypadałoby troche odsunąć kolumny od ściany. Z upfiring niestety jest troche eksperymentów i efekt jest mniej przewidywalny niż przy klasycznym montażu. Nie znaczy to, że nie da się osiągnąć zadowalającego efektu - po prostu jest wiecej niewiadomych i tyle.
-
U mnie jest cos miedzy surround z 5.1 a surround back z 7.1 i daje rade. Nie wieszaj pod sufitem. Jak będziesz miał nawet te 120-135 stopni to bedzie efekt. Moim zdaniem lepszy niż spod sufitu. Wtedy w pewien sposób wykastrujesz sobie wrażenia Atmosowe.
-
W skrócie - nie. Fronty i centralny możesz 2.5 a nawet 4 dla lepszego samopoczucia. Surround i Atmos 2x1.5 wystarczy. Ważne, żeby to było OFC a nie CCA albo inne badziewie. Nie powinno. Poza tym zawsze może wtedy grać tylko głośnik TV. Powinno być ok. Będąc w kuchni nie zamierzasz wnikać w niuanse tylko ma plumkać. Natomiast to jak zagra stereo kiedy bedziesz siedzial centralnie itp. to zalezy od tego ile wydasz na sprzet oraz od akustyki Twojego pomieszczenia (czytaj jeżeli nie chcesz iść w dedykowane ustroje, projekty itp. to postaraj się o miękkie meble, zasłony, kwiatki, obrazki, półki z książkami, żaluzje itp.).
-
Głośniki surround za kanapą zrób tak żeby wystawały ponad jej oparcie i tyle. 100-120 cm od ziemi. To ma tylko Yamaha (surround) wiec jestes zamkniety na jedno rozwiazanie. Dodatkowo jest drozsze niz standardowe. Skoro możesz jeszcze polozyc kable to bezprzewodowe glosniki sa bez sensu. Nie co najmniej tylko mniej-więcej. Kiedyś surround robiło się wyżej (było dopuszczalne) ale to stare wytyczne. Nie wiem o jakim opisie i głośnikach mówisz. Poszukaj sobie schemató ustawień dla konkretnych systemów Dolby i tym się kieruj. To albo płaskie głośniki bi/dipoloowe - np. https://www.q21.pl/klipsch-rp-502s-ii-czarny.html Chodzi o konstrukcje a nie konkretny produkt. Je montujesz na ścianie za słuchaczem i nie musisz kierować w jego stronę. Wystarczy, że skierujesz uchwyt na miejsce odsłuchu tak zeby glosnik by powiedzmy z boku słuchacza albo to co podałem wyżej. Możesz mieć TV na stojaku. Pamiętaj tylko, że najważniejszy głośnik (centralny) powinen znajdować się pod TV. Pamiętaj, że dobrze będzie jak główne miejsce gdzie będziesz oglądał będzie w osi ekranu. Mógłbyś np. zamienić ten narożnik na kanapę, przesunąć trochę w dół na planie. Poprawi to troche odległości głośników surround od uszu słuchającego(nie powinny byc zyt blisko, uznaje sie ze min. to 1 metr). Dodatkowo w powstałym miejscu w lewym górnym rogu będziesz mógł zmieścić subwoofer. Na tym etapie możesz też rozważyc 2 głośniki sufitowe umieszczone lekko przed kanapą (na wysokości kolan słuchającego). Będziesz mógł wtedy uruchomić dźwięk obiektowy z warstwą górną -> Atmos.
-
Cały pomysł jest krótko i delikatnie mówiąc bezsensowny. Kino nie polega na umieszczeniu odpowiedniej liczby głośników gdzieś w pokoju tylko w określonym miejscu względem TV oraz miejsca z którego będziemy konsumować treści. Przy takim umeblowaniu salonu możesz zapomnieć o jakimkolwiek efekcie przestrzennym bo będziesz siedział poza centrum tego co się w tym audio będzie działo. Dodatkowo nie montujemy głośników surround na suficie. To miejsce głośników Atmos w bardziej rozbudowanych systemach. Jeżeli potanowisz, że meble będą stały tak jak teraz to maks co tam powinieneś wstawić to jakieś 2.1 i tyle. Pozostanie wybór amplitunera ze wsparciem YT music (nie interesowalem się tematem bo korzystam ze Spotify/Tidal, wcześniej Amazon).
-
Ta superpozycja to całkiem spoko pomysł. Tylko trzeba wygodny i mobilny fotel sobie znaleźć. Jak juz o kosztach i wrażeniach mowa. Jak miałem możliwości oglądania u siebie lekko glosniej to przy systemie 5.2.4 z pewnymi ustępstwami/niedoskonalosciami/bledami dalej wolalem ogladac w domu niz isc do kina, Brakowalo moze tylko wiekszego ekranu. Zresztą w podobnym czasie oglądaliśmy z Butlerem John Wick (bodajże 3 czy 4 część). To co się dzieje w pierwszej scenie jak cwiczy uderzenia przy dobrze ustawionych subach po prostu miażdży. Nie pamietam, zeby jakies kino w PL zrobiło na mnie aż takie wrazenie.
-
@Butler to akurat ma Klipsche na suficie 😉 A ja radzę to co masz w zaleceniach Dolby, sam sobie tego nie wymyśliłem.
-
Nie ma to moim zdaniem większeo znaczenia o masz jak je zamontować i nie przegniesz w żadną stronę (za duże, za małe, zbyt mało skuteczne etc.). Możliwość skierowania ich na słuchacza przy 2 sztukach to raczej plus a nie konieczność. Teoretycznie wszystkie głośniki w KD powinny być z tej samej linii celem zachowania spókjnośći itp. Tyle teoria - w praktyce to co jest na górze i tak gra na tyle inaczej, że nie ma to większego znaczenia.
-
Tak - coś takiego zakłądając, że okrągłe to sufitowe a prostokątne to LR. Przy systemach x.y.4 tylna para Atmos ma być za Tobą na suficie pod kątem 45 stopni. Jak dosuwasz kanapę do ściany to po prostu nie ma gdzie ich poprawnie zamontować.
-
Przy narożniku ustawionym pod ścianą poprawnie zamontujesz tylko 2 głośniki Atmos. Nie muszą być kierunkowe bo będą prawie nad Twoją głową (lekko z przodu, powiedzmy nad kolanami kąt ~80 stopni, rozstaw podobny jak frontowych).
-
Tutaj bardzo duzo zalezy od tego jak to jest zrobione (sam głośnik). Focale np. mają dodatkowe elementy, których zadaniem jest ograniczenie tego efektu "z przodu". Moje doświadczenia są takie, że świetnie się to sprawdza do efektów typu deszcz itp., gorzej np. do dialogów które mają iść z góry. Tutaj nie ma takiej klarowności. Kolejną kwestią jaki będzie Twój odbiór (z przodu czy od góry) jest geometria głośnika upfiring (kąt nachylenia i obecność elementów o których mowa wyżej) i tego jak daleko będziesz od tego siedział.
-
Tak jak napisal Butler. Jest szansa, ze zadziala ale zależy od paru rzeczy.
-
No to zmień ale rewolucji się nie spodziewaj. Na fronty i centralny możesz kupić coś grubszego 2*2.5mm^2. Ważne, żeby były z miedzi OFC. Oehlbach jest w Euro RTV AGD zazwyczaj w niezłej cenie.