Drogi Hilanderze;
W/s Twojego postu:
Do porównania podszedłbym praktycznie. Chodzi o ramię.
W Pro-Ject jest ono stosunkowo lekkie (8 g), Reloop ma cięższe ramię (20 g), zaliczane do średnich. To wiąże się z rezonansem mechanicznym takiego układu - to cecha każdego układu mechanicznego. Przy ciężkim ramieniu nie ma problemu z zejściem z częstotliwością rezonansową ramienia z wkładką poniżej częstotliwości słyszalnych, choć wkładki z reguły i tak rejestrują te rezonanse, ale czy przeniosą je wzmacniacz i głośnik? Przy częstotliwościach akustycznych raczej spodziewamy się, że będą przenoszone w pełni.
Objawem takich rezonansów w paśmie akustycznym są "niewyjaśnione", widoczne gołym okiem wychylenia głośnika basowego podczas odtwarzania płyt na gramofonie, także słyszalne.
Dlatego lekkie ramiona należy odpowiednio dociążać, stosować ciężkie wkładki (o masie powyżej 10 g).
W przypadku Reloopa można z powodzeniem stosować lekkie wkładki, z dociążeniem lub średnie i ciężkie bez dociążenia. Rezonans powinien wypadać nawet poniżej 10 Hz. W przypadku Pro-Jecta będzie to walka. Lekkie wkładki będą najprawdopodobniej rezonować w paśmie akustycznym na co radą są filtry subsoniczne i tym samym pozbawienie się najniższych częstotliwości odtwarzanych z płyty.
Proszę się nad tym zastanowić.
++
Masa efektywna ramienia jak podałeś 8 gram, do tego wkładka ortofona 7,2 grama, Podatność 20 . Rezonans wychodzi 10 Hz czyli w normie.
Możesz to skomentować ? I czy w Ortofonie i Project siedzą ludzie tworzący sprzęt , który na wyjściu z fabryki ma niepożądane rezonanse?
I jeszcze link :https://www.hifi.pl/slownik/efektywna-masa-ramienia.php