Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
rupert

Dlaczego większość centralnych ma 2 głośniki średniotonowe?

Recommended Posts

Teoretycznie chodzi o zapewnienie spójności kierunkowej głośnika frontowego. Ma to zapewnić właśnie symetryczna budowa głośnika centralnego. Niemniej jest to tylko teoria, którą najlepiej spełnia idea punktowego żródła dżwięku w kolumnach Kef'a (głośnik współosiowy).
Są też wyjątki na przykład głośniki centralne Cabasse (wysokotonowy i pojedynczy średnio-niskotonowy...
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
UniQ Kefa to lekarstwo na problemy centralnych, które mają fatalne charakterystyki kierunkowe właśnie na skutek przyjętego rozwiązania - dwóch głośników niskośredniotonowych. Interferencje, które się między nimi tworzą sprawiają, że optymalne pole odsłuchu jest tylko na wprost głośnika. Dlatego w najlepszych konstrukcjach, choć głośniki byłyby nawet 2 to grają w układzie dwu-i-półdrożnym. Spotyka się też układy dwugłośnikowe lub, tak jak np. w drogich B&W wysokotonowy, pod nim średniotonowy, a obok 2 niskotonowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

No właśnie, dlaczego nie są robione na wzór kolumn głównych, tak żeby mieć pełną spójność?


Bo nie zmieściłyby się pod telewizorem icon_neutral.gif I raczej nie są to dwa średniotonowe tylko dwa niskośredniotonowe i na tym polega tragedia tych głośników. W muzyce albo szerokich filmowych planach dźwiękowych tego typu głośniki ma trudności aby w sposób spójny i niezauważalny "stopić" się z kolumnami frontowymi. Dlatego też najlepsze głośniki centralne wracają do sprawdzonych układów z głośników monitorowych (pionowo wysokotonowy a pod nim średnio/niskośredniotonowiec) aplikując je w poziome obudowy.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×