Skocz do zawartości

Zestaw audio do laptopa, proszę o pomoc!


Recommended Posts

Witam wszystkich!

Tytułem wstępu - w temacie audio jestem kompletnym laikiem, proszę więc wybaczyć wszystkie wpadki, jakie zdarzy mi się w tym temacie zapewne popełnić.

Ale do rzeczy. Postanowiłem niedawno kupić jakieś głośniki stereo, które miałyby zostać podłączone do laptopa, najlepiej przez zewnętrzną kartę dźwiękową. Postaram się jak najlepiej opisać, czego oczekuję od nowego nabytku i jakie mam możliwości.
- Przeznaczenie to prawie wyłącznie muzyka, z nakierowaniem na instrumentalny jazz. Najczęściej słucham utworów, gdzie pierwszą rolę grają instrumenty dęte blaszane - trąbka, saksofony od tenoru po sopran, kornet itp., rzadziej instrumenty basowe, czasem damski wokal (od jazzu po operę) i klawisze. Najbardziej jednak zależy mi na pełnym, wyrazistym i żywym dźwięku blaszanych dęciaków (resztę wymieniam, bo a nuż uda się znaleźć rozwiązanie, które w miarę rozsądnie będzie współgrać z resztą preferencji muzycznych). Moc to sprawa drugorzędna, chociaż też nie chcę jej zupełnie zignorować.
- Szukam raczej zestawu głośników 2.0, chociaż wszelkie inne propozycje będą mile widziane.
- Mój laptop ma obecnie kartę dźwiękową zintegrowaną (ma kilka presetów - film, gry, parę do muzyki, obsługuje ona system 5.1, ale wątpię, żeby był to jakiś wymierny wyznacznik jakości). Laptop posiada też wyjście HDMI (o ile mi wiadomo, to jest to raczej video, niż audio, ale może da się to jakoś wykorzystać także do muzyki). W planach jest zakup zewnętrznej karty dźwiękowej lub innego urządzenia, które może ją zastąpić.
- Pokój, jaki miałby zostać nagłośniony to na razie około 10 m kw., w niedługim czasie (3-4 miesiące) jednak będę się przeprowadzać do pokoju 20 m kw., więc prosiłbym raczej o propozycje do tego drugiego, większego pomieszczenia.
- Mieszkam obecnie w Anglii, na cały zestaw mogę przeznaczyć od 100 do 200 funtów, czyli powiedzmy 500 - 1000 złotych, może więcej, jeżeli zakup byłby naprawdę kuszący.
- Może uda się wybrać coś z oferty angielskich producentów, i oszczędzić na marży importerów lub pośredników, zyskując tym samym na jakości kupionego sprzętu?

Proszę o pomoc i pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Trudno łatwo, szybko i przyjemnie odpowiedziec na tak szeroki temat.

Przede wszystkim trzeba odpowiedziec na pytanie czy zalezy Ci na "audiofilskim" brzmieniu, czy też tylko na przyzwoitym brzmieniu.
Rzecz w tym, że chyba prawie 100% laptopów ma wyjście audio analogowe (gniazdo słuchawkowe mini-jack), dające zwykle dosyc ograniczoną jakośc brzmienia.
Jeżeli uznasz to za wystarczające, to wystarczy dokupic wzmacniacz +kolumny, albo kolumny aktywne ze wbudowanym wzmacniaczem.

Inna opcja (audiofilska), to wykorzystac gniazdo USB laptopa i podołączyc do niego zewnętrznego DAC-a, który zamieni sygnał cyfrowy na analogowy o wiele lepiej aniżeli DAC wbudowany w kartę dźwiękową laptopa.

Istnieje bardzo wiele takich urządzeń, przykładowo:
- Cambridge Audio DACMagic (1080 zł)
- Musical Fidelity V-DAC (640 zł)
- Firestone Audio Fubar II USB DAC ((640 zł)
- ZERO 24BIT 192KHZ DAC (540 zł)
- Valab NOS USB DAC

Ja z tych opcji wybrałem 09 ZERO 24BIT 192KHZ DAC i był to strzał w 10-tkę! Kupiłem go na e-bay płacąc 105 funtów.
Mam DAC-a z USB oraz znakomity wzmacniacz słuchawkowy w jednym zgrabnym pudełku

Takiego DAC-a następnie musisz podłączyc do wzmacniacza lub kolumn aktywnych i już!

Ja poszedłem w udoskonaleniach jesze dalej i zamiast podłączania laptopa poprzez USB używam bezprzewodowego "streamingu" muzyki za pomocą Squeezebox-a.

Nie wiem czy mój opis przyda Ci sie do czegoś, ale przynajmniej się starałem. icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Inna opcja (audiofilska), to wykorzystac gniazdo USB laptopa i podołączyc do niego zewnętrznego DAC-a, który zamieni sygnał cyfrowy na analogowy o wiele lepiej aniżeli DAC wbudowany w kartę dźwiękową laptopa.



rowniez jestem zwolennikiem tej drogi. Dosc tanio a jakosc jest bardzo dobra...

uzywam Dac'a na usb Kaces da-151 :
http://www.enjoythemusic.com/magazine/equi...keces_da151.htm

z niego sygnal leci do wzm. + 2 kolumny.

+ inna droga:
Ostatnio w Hi-Fi muzyka jest opis kolumienek bose do komputera, ktore graja (wg opisu rezenzenta) jak wzm + kolumny za te sama cene.
A cena to ok 1700zl


Maciej
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...