Skocz do zawartości

Wzmacniacz 1000 - 1500 zł


Tomek76

Recommended Posts

Miałem niegdyś podobną sytuację lokalową jak Ty. Czyli pokoik 2,5x5,4m. Koszmar. Kolumny stały dość daleko od tylnej ściany bo ponad metr, a sofa (jako miejsce odsłuchowe nieco za środkiem pokoju, czyli nie przy tylnej ścianie. Ale pokoik był nieźle zagracony, na podłodze wykładzina, koło okna, na parapecie oraz w wielu innych miejscach dużo roślin doniczkowych, zasłony z grubego aksamitu. Przy ścianach wysokie meble (otwarte), różne słupki, półki itp. wypełnione książkami, płytami,, maskotkami, bibelotami. W miejscach pierwszych odbić dźwięku, na ścianach bocznych wisiały pomalowane farbą akrylową wytłoczki z jajek. Później osłoniłem je tkaniną, którą daje się na maskownice do kolumn. Kolumny dość silnie skręcone do środka, tak że linie poprowadzone od kolumn w kierunku miejsca odsłuchowego przecinały się kilkanaście centymetrów przed nim, na drodze słuchacz - kolumny nic nie stało, co przeszkadzałoby swobodnemu dotarciu dźwięku do słuchacza ani niczego, co mogłoby go odbijać/przekierowywać. Mały stolik trzymałem za sofą i stawiałem z przodu tylko wówczas, gdy był naprawdę potrzebny. Co do Twojej ściany, jeśli nie możesz postawić tam typowych mebli, to kup lub zleć stolarzowi zrobienie półki/kraty, dość wysokiej i szerokiej ale o niedużej głębokości i poukładaj tam różne rzeczy, by stworzyć w ten sposób naturalny dyfuzor. Coś takiego, jak na zdjęciu, które wkleiłem. To już inny, większy pokój.
Tak na dzień dobry, oprócz tego, że masz dużo gołych ścian, które nie pozwolą dobrze zabrzmieć niemal każdemu zestawowi, zauważyłem:
1. Kolumny stoją chyba głębiej niż telewizor, czyli się nie "widzą". A powinny.
2. W tak niewielkiej odległości od ścian trzeba je skręcić w osi do środka, by zminimalizować niekorzystny wpływ pierwszych odbić dźwięku.
3. Sofa powinna być chociaż kilkadziesiąt cm. wysunięta do przodu. A tak, czy siak za głową powinien wisieć jakiś ustrój akustyczny/dyfuzor. Czyli półka
z książkami, kwiatami, duży obraz (oczywiście bez szkła!) z jakimś wypełniaczem typu wełna owcza, gąbka, filc itp... .
4. Duża płaska powierzchnia ekranu telewizora (szczególnie w środku bazy stereo i na wysokości głośników wysokotonowych) też nie jest dobra dla odbioru
stereo.
To tyle tak na szybko. Oczywiście możesz wkleić szkic pokoju lub jeszcze kilka zdjęć, które pokazywałyby go z różnych stron. Jeśli chcesz, to napisz na PW, podaj adres mail, to wyślę Ci skany artykułów o akustyce, ustawianiu sprzętu.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...