Skocz do zawartości

Dali Zensor 1 czy Monitor Audio BX2


Indygo

Recommended Posts

Mając możliwość kupienia w tych samych cenach Dali Zensor 1 i Monitor Audio BX2, co jest lepszym wyborem do Yamahy RX-497?
Nie mam możliwości odsłuchu i kieruję się dobrymi opiniami. Pokój mam niewielki. Dali są mniejsze...
Chciałbym mieć dobrą średnicę, wokale bo bas uzupełni subwoofer.
Czy Wharfedale Diamond 10.1 jest dużo gorszy, pytam bo to o połowę mniej kasy... No ewentualnie Diamond 10.2
Szczerze to po filmikach na youtube napaliłem się na Dali Zensor 1. Brzmiały jakoś bardziej muzykalnie, barwnie, ładny wokal a BX2 jakoś tak sucho i płasko bez średnicy na której mi zależy... wiem, że to tylko nagranie ale...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, tyle się zmieniło odkąd tu mnie nie było. Nowy wygląd forum.

Alez zmiana. Co do wyboru.

Brałbym zdecydowanie Monitory Audio BX2.

Z mojego tematu dooość dawno temu odsłuchiwałem Zensory 1 i Wharfedale icon_smile.gif
Drugie w kolejce to Dali Zensor 1 - Pierwsze co się rzuciło w uszy, to owa kultura grania, delikatność, przejrzystość. Jednak czar szybko prysł. Zensory mówiły "patrzcie jak poprawnie gramy, ale nie przekazujemy żadnych emocji" - producenci tak jakby chcieli zrobić uniwersalne kolumny, ale jak mówi stare porzekadło "jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego". Nic więc dziwnego, że po kilku chwilach odsłuchu owych Dali... zacząłem ziewać... co mi się jeszcze nigdy nie zdarzyło w przypadku odsłuchów grundiga v3.

W tym otumanionym stanie w końcu podłączyliśmy Wharfedale Diamond 10.2 - już na wstępie miały bardzo trudne zadanie, gdyż byłem naprawdę zmęczony po odsluchaniu materiału przy Dali. Tu jednak trudno o moją obiektywną opinię, gdyż dalej byłem pod wpływem Zensorów i dopiero po jakimś czasie się przebudziłem, same Wharfedale zagrały w porządku, jednak bez żadnego efektu "wow". Wafelki jak to przez niektórych kolokwialnie nazywane pokazały ciepło, kulturę grania. Właściwie wszystko było na miejscu, może gdybym słuchał ich jako pierwszych mógłbym powiedzieć coś więcej i być bardziej pozytywnie nastawionych, a tak niestety moja opinia na ich temat nie może być zbyt pełna. Niemniej jednak mogę przypomnieć swoją opinię na temat Diamondów 10.6 i monitorów bx5, gdzie wharfedale zagrały lepiej.


W ogóle z reguły Yamahy grają sucho i ostro, więc tym bardziej zaryzykowałbym z cieplejszymi BX2-kami, które lepiej eksponują średnicę.

Mam nadzieję, że trochę to pomoże.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki o taką opinię mi chodziło. BX2 zamówione. Nie będę się dłużej zastanawiał bo zwariuję icon_smile.gif

Jeszcze sprawy techniczne.
Jaki kabelek będzie dobry? Posiadam w tej chwili 2x3 metry KLOTZ Twinax LY225T
Jak je zamocować do ściany? Po prostu na półkę postawić? Chodzi mi o w miarę tanie rozwiązanie, bo uchwyty typu 200zł za sztukę to trochę przesada.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Co chcesz montować do ściany? icon_eek.gif


Taki mam pokój, że standów nie mam już gdzie postawić, więc pytam się o ściany. Pewnie kupię po prostu dodatkową półkę bo mam tylko z jednej strony. Bas reflex BX2 ma z przodu więc chyba źle nie będzie.

Zadam jeszcze jedno głupie pytanie - czy jak kolumna leży na boku, to ma to jakieś duże znaczenie dla jakości dźwięku?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny nie mogą przede wszystkim stać zbyt blisko ścian. Nawet te z otworem b-r umieszczonym z przodu obudowy.
Może zrobisz jakieś wysięgniki, ale bardzo mocne stabilne, dobrze przykręcone do ściany by nie drgały a odsunęły kolumny choć na 30 - 40 cm od niej.
No i głośniki wysokotonowe powinny się znaleźć na wysokości Twoich uszu, gdy siedzisz słuchając.
Zresztą poczytaj o akustyce, ustawianiu kolumn.

Kolumna leżąca na boku może grać gorzej. Choć nie musi. To zależy od konstrukcji. Możesz spróbować i sam ocenić.

Kable na początek mogą być. Choć to niestety nic szczególnego. Ale póki nie poznasz swoich potrzeb co do dźwięku bez sensu polecać Ci inne.
Ważne są też interkonekty, czyli kable połączeniowe łączące np. źródło dźwięku z amplitunerem.
Ale jak nie spełnisz podstaw w których prawidłowo słucha się w stereo, to nie ma co się martwić o kable.
Akustyka, złe ustawienie kolumn bardziej niekorzystnie wpłynie na jakość dźwięku niż kable.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...