Skocz do zawartości

Kolumny + wzmacniacz do pokoju 16m2


Belerofon

Recommended Posts

Witam,

Chciałbym kupić używany zestaw stereo wzmacniacz + dwie kolumny podłogowe do pokoju 16m2 w "kwadracie",panele na podłodze. kolumny będą stać 2,5- 3 metry od siebie, na środku dłuższej ściany. Słucham głównie rocka i metalu. Mam kilka upatrzonych modeli ale chciałbym poznać opinię doświadczonych użytkowników. Z racji tego, że mieszkam w bloku zestaw nie będzie "katowany" chociaż przydałoby się od czasu do czasu mocne uderzenie. Po przeczytaniu opinii jestem nastawiony na wzmacniacze firmy Denon, z kolumnami mam duży problem. Nie znam się jak dobrać moce wzmacniacza do kolumn, więc prosiłbym o wyrozumiałość icon_smile.gif.

Rozważam zakup Denon pma-360 (nie wiem czy 60w na kanał wystarczy do takiego małego pokoju?) ale zastanawiam się też nad:
-Denon pma 560
-Pioneer a-x540
-PIONEER A-201
-Technics SU-VZ220 (chociaż o Technicsie czytałem niepochlebne opinie)
-Technics SU-V500
-Sherwood AX-5010R (nie znam firmy)
-Solavox Sa-2020

Co do kolumn:
-RFT B9251
-Germany TC 90/140 (chyba za słabe do Denona)
-WHD Germany 70/140watt (raczej też za słabe)
-Tonsil CHellenger 110W
-Conrad Audio C-1000 (mocą chyba by pasowały)
-Arcus TS-100
-Tonsil Scherzo 120
-Technics SB-C7
-Tonsil New Mildton 150 Watt

Będzie do tego podpięte dvd aby słychać płyt.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym kupić używany zestaw stereo wzmacniacz + dwie kolumny podłogowe do pokoju 16m2 w "kwadracie",panele na podłodze

Przydało by się planowane ustawienie kolumn.

chociaż przydałoby się od czasu do czasu mocne uderzenie. Po przeczytaniu opinii jestem nastawiony na wzmacniacze firmy Denon

W takim razie myślę, że denon to dobra droga, widzę go też w gatunku którego słuchasz.

Rozważam zakup Denon pma-360 (nie wiem czy 60w na kanał wystarczy do takiego małego pokoju?) ale zastanawiam się też nad:

To zdanie jest dla mnie lekko nielogiczne, czy 60W wystarczy ? - jeśli kolumny będą miały odpowiednią efektywność, to wystarczy nawet 30, wszystko zależy od zestawu głośnikowego. W praktyce przy większości zestawów powinno wystarczyć bezproblemowo.

Warto zwrócić uwagę na to, że konstrukcja PMA-360 jest gorsza od 560 co nie oznacza, że wzmacniacz ten brzmi zle, z charakteru wdg. mnie wszystkie denony grają podobnie (serii X60).

PMA-260 i 360 mają taką samą konstrukcję, 260 ma transformator EI i mniejszą moc, ogólna budowa elektryczna jest niemal identyczna a stopnia końcowego identyczna.
PMA-560 I 860 mają lepszą budowę elektryczną, ale między sobą nie różnią się szczególnie budową, głównie tak jak poprzednio mocą.

Osobiście wybrał bym denona PMA-560

Na pewno nie wybrał bym Pioneera i Technicsa a szczególnie technicsa : ) Na kolumny technicsa również bym uważał. New mildtony miałem, ale średnio przypadły mi do gustu, wdg. mnie kiepsko zagrają przy rocku. Same scherzo grały nieźle o ile mnie pamięć nie myli icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokój w kształcie kwadratu jest dość niedobry pod względem akustyki, ponieważ powtarzają tam się podobne wymiary i jest większa możliwość podbicia lub wygaszenia pewnych częstotliwości. To tak w skrócie i bardzo lakonicznie. Najlepiej poczytaj, jeśli nie znasz.
http://waldemar.katowice.pl/audio1.htm
A po więcej możesz się zgłosić do mnie na PW podając adres mailowy.
Akustyka pomieszczenia i ustawienie kolumn, to podstawa dobrego dźwięku. I bardzo niedoceniany, wręcz lekceważony element toru (tak, końcowy element) audio.
Jakbyś narysował plan pokoju, mebli i umiejscowienie kolumn oraz Twojego miejsca odsłuchowego wraz z podanymi odległościami od ścian, to byłoby super. Moglibyśmy Ci podpowiedzieć jak najlepiej ustawić kolumny.
Na podłogę z paneli (też nie są dobre akustycznie) warto dać pomiędzy kolumny a Twoje miejsce odsłuchowe wykładzinę, albo gruby, o nierównomiernej fakturze dywan.

Oczywiście zdajesz sobie sprawę, że takie kolumny podstawkowe trzeba postawić na solidnych, ciężkich, stabilnych, najlepiej metalowych standach (super jest jak mają możliwość dociążenia suchym piaskiem)? Wówczas grają najlepiej. Stawianie ich byle gdzie, na jakichś półkach, blisko ścian, na szafie itp, to pomyłka i marnotrawienie potencjału kolumn, rezygnacja z dobrego stereo.
Zresztą jak poczytasz, to będziesz wiedział co i jak.

Wzmacniacze Denon są dobre do rocka, ale nie gorsze byłyby jakieś Yamahy albo np. fine Arts V 3 lub choć V 2. A może i lepsze.
Do rocka bardzo dobre są wzmacniacze Rotel i też radziłbym się za nimi rozejrzeć. I wolałbym 25 watów takiego Rotela niż 50 - 60 W Technicsa.

Denon miał bardzo fajne wersje SE. Na przykład 250 czy 350 SE. Ale trudno na nie trafić i nie wiem czy wyrobiłbyś się z kasą.

60 W a 60W to czasem jest duża różnica. Bo co innego na papierze, dane zmanipulowane przez marketingowców a co innego prawdziwe 60W ze wzmacniacza dobrze zaprojektowanego, wydajnego prądowo (z porządnym zasilaczem) i zaopatrzonego w dobrej jakości podzespoły.
Prawdziwe 60 W do Twojego pokoju, to aż nadto. Wystarczy nawet 25 - 30 solidnych watów.

Z wymienionych kolumn do rocka zdecydowanie typuję Arcus.
Popatrz także na Infinity, KEF Cresta, a jakby się udało jakieś kolumny Paradigm. One bardzo lubią grać rocka.

Odtwarzacz DVD nie jest dobrym źródłem do odtwarzania muzyki w stereo. Kup teraz albo uskładaj i kup później jakiś niedrogi odtwarzacz CD.

Później kup jakieś dobre kable głośnikowe i interkonekty (połączeniowe), koniecznie z miedzi beztlenowej, czyli OFC.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...