Skocz do zawartości

Zasilanie wzmacniacza TPA3116D2 w domu


Recommended Posts

Witam. To mój pierwszy post na tym forum dlatego jeżeli napisze cos nie tak, to prosze o wyrozumiałość, ale i konstruktywną krytykę :) Posiadam mały zestawik grający złożony ze wzmacniacza TPA3116D2 (w teorii 50W x 2 + 100W na subwoofer, ale licze że ma conajmniej 50% mniej ;) ), subwoofera STX W.200 300 2x2, głośników pełnozakresowych ze starej Alfy 166 i jakiś tweeterów Alpine też z odzysku. Całość napędza akumulator AGM 12V 7,2Ah. Chciałbym jakoś przerobić ten sprzęt małym kosztem żeby móc zasilać go przez 230V i moje pytanie brzmi: jak to zrobić? :D Do tej pory podłączałem prostownik pod akumulator i niby działało ,ale domyślam się że na dłuższą metę to złe i niebezpieczne rozwiązanie. Chciałem podłączyć zasilacz komputerowy 350W pod ten wzmacniacz, ale wyczytałem że zasilacze komputerowe generują prąd impulsowy ,a wzmacniacze źle na nim pracują. Jeżeli to nieprawda i można śmiało podłączać takie zasilacze pod 12V audio, to czy można wykorzystać ten akumulator jako "kondensator" wpięty do układu np: równolegle? Jeśli tak ,to czy przechodzący przez niego prąd o dużym Amperażu nie uszkodzi go? Zaznaczam tylko ,że nie jestem jakimś nie wiadomo jakim audiofilem, chociażby dlatego używam takich podzespołów ;) Najprościej mówiąc chodzi głównie o to ,żeby to normalnie grało i nic nie wybuchło np podczas imprezy. Z góry dziękuję za odpowiedźschemacik.thumb.png.27ab74f05991dca19029ee0a8d6a465a.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Wdg. mnie, przy powyższym rozwiązaniu zakłócenia z zasilacza "prostownika" i tak będą przenikać do wzmacniacza, jeśli chodzi o wzmacniacze klasy D stabilność napięć i prądu przy ich pracy ma duże znaczenie, oraz naturalnie sam fakt zakłóceń pochodzących z zasilacza impulsowego, nie zmienia to faktu, że nowoczesne i dobre zasilacze ATX mają na tyle odpowiednie parametry, że tego typu końcówka mocy powinna z nimi pracować subiektywnie dobrze, to po prostu nie jest żaden rewelacyjny wzmacniacz, a zasilacze ATX mają odpowiednie rozwiązania przeciwzakłóceniowe po stronie pierwotnej i wtórnej :)

PS: Nie zapomnij o tym, że zasilacze ATX nie lubią pracować bez obciążenia, pozostałe linie muszą mieć "sztuczne obciążenie" : ) 

 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...