Skocz do zawartości

Kraft

Recommended Posts

5 godzin temu, rpm napisał:

Czym zasłonić telewizor 65" ,który stoi miedzy kolumnami i pół metra bliżej do ściany niż one ?

Czy takie dyfuzory https://www.mega-acoustic.pl/sklep/dyfuzor-fraktalny/ ?

To już klasyk:

obraz.png.2f61b9d048e92cfc8d951c2da604923f.png

3 godziny temu, Chyba Miro 84 napisał:

Możesz tak jak jeden z użytkowników tutaj, wynosić tv na czas odsłuchu ;)

Wynosi i coś wstawia czy zamiast tv to goła ściana odbija tak samo?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja już nie wiem kiedy Wy poważnie a kiedy nie... co za różnica czy ekran czy projektor, skoro za jednym i za drugim jest twarda ściana albo telewizor to tez w zasadzie twarda ściana. Jedyna przewaga projektora jest taka, że te ekrany zazwyczaj w większości przepuszczają dźwięk, więc za ekranem projektora można dać sobie panele akustyczne. A jak kolumny są dobrze ustawione to dopóki nie macie jakiegoś absurdalnie dużego telewizora to nie wypadnie on w punktach pierwszych odbić, można dać panele po obu jego stronach i jest dobrze, niech sobie telewizor będzie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Koledzy. Przebrnąłem przez cały wątek i powoli zaczyna mi się coś kształtować, ale proszę was o radę. 

Szykuje mi się remont salonu i przyległości. Przy okazji chciałbym trochę poprawić akustykę w salonie. Pomieszczenie jest niestety lekkim koszmarem akustycznym (prawie kwadrat)- wrzucam rzut z kalkulatora- na korzyść lub nie? Wypływa to że zaraz obok lewej kolumny jest kominek, a lewy gorny narożnik (na rzucie) jest otwarty na kuchnie i przedpokój.

To co wymyśliłem do tej pory:

1)za kolumny 10cm welny + GK akustyczne- no właśnie lepiej perforowane czy pełne?

2) na ścianę za kolumny absorbery czy lepiej dyfuzory?- bedzie juz 10cm wełny pod GK

3) za plecy dyfuzor- tu jeszcze nie wiem jak to wykombinować żeby żona się zgodziła

4) grube zasłony na okno- pierwsze odbicie po prawej stronie

Przy okazji podłoga bedzie drewniana, kominek może trochę odjedzie w lewo, więc baza stereo minimalnie lepsza.

Czy takie cos ma sens, czy zupełnie źle kombinuję?

 

Screenshot_20240312-134527.png

PXL_20240229_123011498.jpg

PXL_20240229_122944263.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy takim ustawieniu raczej nie ma co się silić na to, że będzie dobra akustyka. Gdyby nie okno między kolumnami i kominiek to jeszcze można by kombinować z przednią ścianą, tak to nie bardzo... GK pełne nie ma sensu bo to będzie absorber płytowy, ciężko stwierdzić czy potrzebny ale raczej nie, więc jak już to ja dookoła tego okna dałbym wełnę i gk perforowane bo rozpraszacze i tak nie będą we właściwych miejscach, dostaną mało energii i będą słabo pracować. Rozpraszacze jak już to dałbym za plecy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką powierzchnię, musi posiadać, aby najlepiej grał?.Czy zajęcie powierzchni ściany 3/4 ,czy wystarczy jak ma szerokość kanapy typowej i na wysokości 1,5 metra za głową słuchacz, czy powinienem mieć większy obszar ,aby dobrze pracował?.Mam zamiar coś zbudować i żeby nie było wtopy ,że coś wykonam a nie zda dobrze egzaminu.

2 minuty temu, Bartek Chojnacki napisał:

nie ma to większego znaczenia, raczej nie usłyszysz różnicy. Za plecami 2D powinien być lepszy niż 1D, jeszcze lepszy byłby jakiś optymalizowany zaprojektowany konkretnie pod taki pokój, no ale trzeba by go najpierw zaprojektować

Czyli trzeba poszukać w pokoju na jakie częstotliwości powinien być strojony?.No dobrze  a jak można to sprawdzić czy potrzeby o danych częstotliwościach w danym pomieszczeniu .Jedynie w Polsce Pan Bartek na takie zagadnienia może coś powiedzieć?.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nie jestem w stanie odpowiadać w ciemno na te pytania - ile

26 minut temu, Radek Kostrzewski napisał:

Czyli trzeba poszukać w pokoju na jakie częstotliwości powinien być strojony?.No dobrze  a jak można to sprawdzić czy potrzeby o danych częstotliwościach w danym pomieszczeniu .Jedynie w Polsce Pan Bartek na takie zagadnienia może coś powiedzieć?.

obawiam się że tak ;) bo opracowywałem metody na badanie stopnia rozproszenia pola akustycznego w akustyce małych pomieszczeń, a dyfuzory optymalizowane to mój wspólny projekt z Adamem Pilchem. No chyba że jeszcze uwzględnimy moją tegoroczną dyplomantkę, bo ona też położyła ładny kamień milowy pod sposoby oceny stopnia rozproszenia pola i doboru rozpraszaczy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego się właśnie obawiałem, że może być kiepsko :(

Pierwsze odbicia za kolumnami wychodzą mi po obu stronach okna- danie tam dyfuzora na ściankę z wełny i GK perforowanego nic nie zmieni?

a przy okazji, czy pułapki basowe w rogach za kolumnami maja szanse zadziałać?- kupiłem kilka piankowych do potestowania, wiec mam nadzieję, że chociaż trochę pomogą 😎

Edytowano przez Marek Kozłowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...