Skocz do zawartości

gramofon + przedwzmacniacz


gaara21

Recommended Posts

Witam,
Potrzebuje pomocy w wyborze gramofonu i przedwzmacniacza. Dzialac ma to w systemie z wzmacniaczem Xindak XA-6200 -> Bi-wiring Klotz 240 -> kolumy JBL 880L.
Czy warto kupic gramofon z wewnetrznym przedwzmacniaczem czy jednak lepiej oba klocki miec osobno? (przyklad RELOOP RP-6000 MK6)
Czym generalnie różni sie gramofon dla DJow od pozostalych?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Garaa!
Ja niestety nie jestem gramofonowym guru, ale przykro mi, że nikt z bardziej obeznanych kolegów jeszcze Ci nie odpisał!
Podzielę się wiedzą, którą posiadam. Gdybym się mylił - poprawcie!
Gramofony "didżejskie" służą raczej robieniu muzyki, a nie jej odtwarzaniu. Podczas gry na takim gramofonie jakość jest na drugim miejscu, a główną rolę gra możliwość "scratchowania" (skreczowania). Dlatego te gramofony mają zazwyczaj inną konstrukcję - mają napęd bezpośredni, gdzie talerz spoczywa na osi silnika (potrzebny jest bowiem duży moment obrotowy).
Gramofony "do domu" zazwyczaj mają inaczej rozwiązany napęd, bowiem tu stosunkowo ważne jest wyeliminowanie kołysania dźwięku - czyli równomierność obrotów - stąd zazwyczaj napęd paskowy.
Również różnią się kwestią ramion, wkładkami i ogólną budową - myślę m.in. o ciężarze.
Oczywiście spotyka się porządne gramofony, które niejako przy okazji służą DJ-om (np. gramofony Technicsa).
Niemniej - gramofon - do słuchania muzyki raczej polecam te przeznaczone do domu.
Kwestia preampów gramofonowych... Krótko - lepiej - te specjalistyczne, a nie wbudowane w gramofon.
Jakbyś miał kolejne pytania - pytaj!
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Guru również nie jestem, tym niemniej skromną wiedzą jaką posiadam, z przyjemnością się podzielę.
Rację ma kolega Bert pisząc, że didzejskie gramofony należy pozostawić didżejom, a domowymi cieszyć się w domu.
Obserwując, przygody różnych osób z gramofonami, proponowałbym raczej zakup nowego urządzenia, niż jakiegoś zabytku.
Gramofon to jednak delikatne urządzenie i jeśli był źle traktowany, to możesz trafić na zupełny szrot - którego naprawa może być zarówno kosztowna jak i nieskuteczna.

Ze swej strony sugerowałbym raczej zakup oddzielnych klocków pt. gramofon i przedwzmacniacz gramofonowy. Teoria mówi, że przedwzmacniacz gramofonowy powinno dobierać się m. in do wkładki umieszczonej na ramieniu gramofonu. No i jeśli to oddzielny klocek to nie ma problemu, jeśli natomiast preamp masz wbudowany w gramofon to robi się lekka kicha (bo co zrobisz jak zapragniesz zmienić wkładkę).
Ponadto, jak dowiodły testy, wpływ "zgrania" preampa gramofonowego z wkładką i resztą systemu na efekt końcowy w postaci słyszalnego dźwięku jest ogromny i niemożliwy do zbagatelizowania. Szanse, że coś uniwersalnego - wsadzone na stałe do gramofonu spasuje sięz resztą systemu są nikłe. Łatwiej kupić gramofon bez preampa i potem preamp dobrać według własnego upodobania.

Kończąc ten nieco przydługi wywód sugerowałbym osobno gramofon, osobno preamp
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...