Skocz do zawartości

Kino domowe (jbl 9.1) + projektor epson 7400 pytanie o kabel HDMI


nowy23

Recommended Posts

Cześć, 

Mam pytanie, ale jestem laikiem. Instaluję sobie rzutnik i zleciłem przygotowanie wszystkiego firmie, która się zwinęła niestety. 

Planuję od rzutnika pociągnąć kabel HDMI (kabel HDMI DIGITUS Kabel HDMI M/M, HighSpeed z Ethernetem 8K 60Hz) do soundbara żeby przekazać dźwięk, a do samego rzutnika połączyć amazon fire stick żeby mieć dostęp do serwisów streamingowych. Dodatkowo firma poza kablem dodała dwa kable typu skrętka UTP kat.6 nie wiem w jakim celu. Kabel ethernetowy do internetu mam wyprowadzony z sufitu z końcówką. 

Dodatkowo będę miał TV też podłączony kablem hdmi, ew. optycznym pod sounbar. 


Kabel ma dwa różne oznaczenia na kablu:

- oznaczenie source obecnie jest przy rzutniku

- oznaczenie display obecnie jest w miejscu gdzie będzie sounbar 

 Czy to umieszczenie kabla jest prawidłowe i kierunek tych kabli ? To ważne pytanie bo kabel już przeciągnięty w korytku więc ew. demontaż może być problemem. 

 

Po co firma puszczała tą skrętkę ?
Czy całość w założeniu zbudowali poprawnie ?

 

Przepraszam za być może banalne pytanie, ale nie znam się na tym. 

Dzięki za pomoc z góry. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.01.2022 o 22:12, nowy23 napisał:

Cześć, 

Mam pytanie, ale jestem laikiem. Instaluję sobie rzutnik i zleciłem przygotowanie wszystkiego firmie, która się zwinęła niestety. 

Planuję od rzutnika pociągnąć kabel HDMI (kabel HDMI DIGITUS Kabel HDMI M/M, HighSpeed z Ethernetem 8K 60Hz) do soundbara żeby przekazać dźwięk, a do samego rzutnika połączyć amazon fire stick żeby mieć dostęp do serwisów streamingowych. Dodatkowo firma poza kablem dodała dwa kable typu skrętka UTP kat.6 nie wiem w jakim celu. Kabel ethernetowy do internetu mam wyprowadzony z sufitu z końcówką. 

Dodatkowo będę miał TV też podłączony kablem hdmi, ew. optycznym pod sounbar. 


Kabel ma dwa różne oznaczenia na kablu:

- oznaczenie source obecnie jest przy rzutniku

- oznaczenie display obecnie jest w miejscu gdzie będzie sounbar 

 Czy to umieszczenie kabla jest prawidłowe i kierunek tych kabli ? To ważne pytanie bo kabel już przeciągnięty w korytku więc ew. demontaż może być problemem. 

 

Po co firma puszczała tą skrętkę ?
Czy całość w założeniu zbudowali poprawnie ?

 

Przepraszam za być może banalne pytanie, ale nie znam się na tym. 

Dzięki za pomoc z góry. 

 

Widzę, że ciężko uzyskać Ci jakąś odpowiedź, może to pytanie jest w nieodpowiednim dziale czy coś, ale spróbuję coś pomóc chociaż specjalistą nie jestem.

Po pierwsze z tego co widzę masz projektor 4k. Z mojej wiedzy wynika, że kabel 4k powinien mieć maksymalnie 4m a jeżeli jest dłuższy to albo nie przesyła parametrów które powinien, albo kosztuje majątek lub nie daje obrazu.(Chyba że nie obraz a tylko dźwięk będzie przesyłany to wtedy bez znaczenia). Generalnie kabel jak najkrótszy ale w rzutniku to wiadomo, często jest to nierealne. Co do kabla internetowego to nie wiem po co jest, nie wiem po co w rzutniku taki kabel, chyba że ma być widoczny w sieci to wtedy wydaje mi się że wpinasz go do routera, ale tu nie mam żadnej pewności po co to jest. Chyba, że ten projektor ma wbudowane jakieś aplikacje to ok. Obraz do firesticka i tak idzie bezprzewodowo przez telefon poprzez router. (no chyba że firestick ma wejście ethernet to wtedy wszystko jasne, ale nie wiem bo na żywo nigdy tego nie widziałem.) (ewentualnie przeczytaj instrukcje projektora po co tam port ethernet).

TV i soundbar to w sumie osobna sprawa i z tego co widzę ten problem tego nie dotyczy.

Czy te kable jak piszesz i ich oznaczenia są nadrukowane na kablu czy pracownicy tego sklepu je sobie tak opisali,  bo jeszcze nie sportkałem się z kablem który nie działa w obie strony tak samo. 

Trochę to niejasno napisane, któego kabla dotyczy problem, HDMI z soundbara do projektora?

Czy będziesz miał podłączony projektor pod inne źródła obrazu czy tylko firestick będzię do tego służył?

Tak naprawdę nie ma tu wielkiej filozofii, projektor podłączasz do źródła dźwięku czyli soundbara i do źródła obrazu czyli firesticka.

 

Tak poza tematem już, szkoda że tylko soundbar. Masz całkiem niezły projektor, który mógłby dać Ci dużo frajdy, ale dźwięk ma jednak większe znaczenie niż obraz w kinie a tego żaden soundbar Ci nie da choćby kosztował 7 tysięcy.

Jak będziesz miał jakieś pytania to pisz, postaram się coś pomóc.

Pozdrawiam

Edytowano przez gutozaur
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, 

Kabel jest dostosowany do przesyłu na taką odległość (kosztował z tego co pamiętam 500 czy 600 zł) - specjalnie właśnie na taką odległość bo nie mam jak możliwości puścić go inaczej.  Rzutnik nie ma wifi i też żadnych aplikacji, dlatego też pomysł firestick (do rzutnika będzie normalnie poprowadzony kabel sieciowy). 

Kabel ma takie oznaczenia (wrzucam ci zdjęcia). I jak pisałem nie wiem czy jest ok czy nie odwrót powinno być. Problem dot. kabla HDMI na linii projektor - sounbar. Czyli source (czyli żródło) dźwięku powinien być rzutnik, a display czyli tam gdzie jest odbiór sygnału soundbar ? (jeśli tak to kabel jest położony prawidłowo). 

Tak wiem, ale tak niefortunnie mam ulokowaną ścianę telewizyjną, że nie mam jak wsadzić porządnego amplitunera i kolumn niestety. 

 

IMG_1418.JPG

IMG_1419.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz miejsce na ekran projekcyjny, a nie masz jak "upchnąć kolumn" i decydujesz się na soundbar? Nie musisz przecież od razu podłogówek stawiać.

1 godzinę temu, nowy23 napisał:

Czyli source (czyli żródło) dźwięku powinien być rzutnik, a display czyli tam gdzie jest odbiór sygnału soundbar ? (jeśli tak to kabel jest położony prawidłowo). 

Normalnie to zarówno rzutnik jak i belka są urządzeniami typu display. Ale skoro podłączasz minikomp pod jedno złącze HDMI, to chciałbyś drugie które ma projektor wykorzystać na wyjście dźwięku do soundbara tak? Podłącz i sprawdź. Jak się nie da, to pomiędzy firestikiem a projektorem byś musiał użyć Splitter HDMI.

Jeśli chodzi o ten dość drogi kabel HDMI...

Epson TW7400 jest projektorem Ultra HD co oznacza wsparcie zarówno dla szerokiej palety barw Rec. 2020, HDR jak i oczywiście rozdzielczości 4K. Niestety dużą wadą sprzętu jest brak pełnoprawnego złącza HDMI 2.0a o której już wspomniałem na początku. Właściwie spotykamy się tutaj z chipem HDMI 1.4 z zaktualizowanym oprogramowaniem. W konsekwencji nie jesteśmy w stanie podać do projektora sygnału 50, czy 60Hz z HDR. Najbardziej dotkliwe jest to w przypadku gdy chcemy podłączyć konsolę Xbox One, albo Playstation 4 – nie będzie możliwości grania w Ultra HD z HDR. Równie niemiłe rozczarowanie czeka nas przy próbie podłączenia tunera nc+ 4K i włączeniu np. Canal+ 4K Ultra HD. Nie będzie miało to prawo zadziałać. Wsparcie dla Ultra HD ogranicza się więc do oglądania filmów, które będąc nagranymi w 24fps (wraz z grami do 30fps) dają się przekazać do projektora, choć i tu zdarzają się wyjątki. Znanym filmem jest np. “Billy Lynn”, który jest pierwszym tytułem nagranym i wydanym w 60 klatkach na sekundę. W takiej formie nie uda się nam go odtworzyć na TW7400. Ciężko ubrać w słowa jak wielkim błędem było takie postąpienie producenta.
Źródło: https://hdtvpolska.com/epson-eh-tw7400-test-niedrogi-projektor-4k-ultra-hd-na-2019r/13/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, dziękuje bardzo. Widać ze ze mnie amator :(

Czy e takim razie sugerujesz tez zmianę rzutnika bo mnie lekko przeraziłeś teraz ?  A jeśli tak to jaki model, ew na czym się skupić żeby to miało sens.

 

kurde sprzęt za tyle kasy a taki bubel, notabene mi go polecał znajomy 
 

Edytowano przez nowy23
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TW7400 to dobry rzutnik, przeczytaj jego recenzję na HDTV. Ma swoja wady i zalety, ale stosunek jakości do ceny jest ok, kwestia czego oczekujesz. Sam się rozglądam za projem bo wykańczam swój pokój i ten model także biorę pod uwagę, choć wolałbym dozbierać do EH-TW9400. Nie mam pojęcia czy można drugim wyjściem HDMI z rzutnika wysłać dźwięk do soundbara bądź amplitunera, obstawiam że nie, nie chciałbym jednak Cię w błąd wprowadzać. Kabel co kupiłeś to przerost formy nad treścią, nie wykorzystasz jego możliwości. Ale to dobry ruch na przyszłość bo kto wie jaki zrobisz kolejny zakup za kilka lat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, nowy23 napisał:

Kabel jest dostosowany do przesyłu na taką odległość (kosztował z tego co pamiętam 500 czy 600 zł) - specjalnie właśnie na taką odległość bo nie mam jak możliwości puścić go inaczej.  Rzutnik nie ma wifi i też żadnych aplikacji, dlatego też pomysł firestick (do rzutnika będzie normalnie poprowadzony kabel sieciowy). 

Jeżeli ten kabel jest tylko do dźwięku to mógłbyć nawet nawet taki za 50 zł, ale jak już go masz to zawsze możesz podlączyć nim jakiś odwarzacz bluray lub dekoder telewizji. Pomysł z firestickiem bardzo dobry (tylko kup firestick 4k skoro już masz taki projektor). Sam  mam Epsona 5650 i jestem bardzo zadowolony. Mam podłączonego pod niego chromecasta i działa to bardzo dobrze. Od czasu do czasu podłączam też dekoder, żeby sobie mecz oglądnąć. Nie wiem jednak po co ten kabel sieciowy do tego rzutnika, bo ja u siebie nawet nie wiem jakbym miał go wykorzystać. Może właśnie, żeby rzutnik był w sieci i można było z każdego komputera coś wysłać na niego.

 

3 godziny temu, nowy23 napisał:

Kabel ma takie oznaczenia (wrzucam ci zdjęcia). I jak pisałem nie wiem czy jest ok czy nie odwrót powinno być. Problem dot. kabla HDMI na linii projektor - sounbar. Czyli source (czyli żródło) dźwięku powinien być rzutnik, a display czyli tam gdzie jest odbiór sygnału soundbar ? (jeśli tak to kabel jest położony prawidłowo). 

Co do tego to ja myślę właśnie odwrotnie (chyba że oni go położyli to chyba wiedzieli co robią). Jakby nie patrzeć to jest rzutnik i Source czyli źródło to dla mnie urządzenie które wysyłą obraz do projektora, a display to wyświetlacz czyli projektor. Tak czy siak nie wiem czy to może mieć jakie kolwiek znaczenie. Jeżeli już to dla internetu bo ten kabel ma w sobie też ethernet i może tu kolejność ma znaczenie, ale tu tylko strzelam. Dźwięk powinien być bez znaczenia jak będzie położony.

 

1 godzinę temu, Butler napisał:

Nie mam pojęcia czy można drugim wyjściem HDMI z rzutnika wysłać dźwięk do soundbara bądź amplitunera, obstawiam że nie, nie chciałbym jednak Cię w błąd wprowadzać.

Jeżeli dobrze rozumiem to chodzi Ci o to że port hdmi 1 bedzie zajety przez firestick a drugim dzwięk do soundbara? Jeżeli tak to to tak nie działa. Dźwięk wysyłany jest z danego portu bo trzeba wybrać z którego portu hdmi ma być obraz więc trzeba wybrać tam gdzie firestick. Ja u siebie mam to rozwiązane tak, że dzwięk do amplitunera idzie przez chinche bo nie mam wyjścia optycznego, ale jeżeli kolega ma to bym użył wyjścia optycznego oczywiscie jeżeli jest też w soundbarze. To chyba powinno zadziałać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...