Skocz do zawartości

akustyka w nowym domu (dzwiek niesie sie po pokojach) - jak z tym walczyc?


Wally666

Recommended Posts

Witam Szanowne Grono ludzi pozytywnie zakreconych na punkcie muzyki, akustyki, sprzetu i instrumentow. Post moze pierwszy w mojej karierze na tym forum ale lektura tej skarbnicy wiedzy zajela mi ladnych kilka tygodni przed rejestracją. Nie zabijajcie mnie za wodolejstwo ale wolę unikac nadinterpretacji. W kolejnych postach dorzuce moze jakies fotki oraz plan domu,

Slowem wstepu...

Jako spelniony ojciec, udalo mi sie splodzic syna (a w grucie rzeczy nawet dwoch, zasadzic (no, moze przesadzic) drzewo oraz szczesliwie ukonczyc budowe domku. Przeprowadzilismy sie do niego z rodzinką ok miesiąc temu, za nami pierwsze parapetowki i imprezy i juz widzę, ze akustyka to nie jest mocna strona tego domu - glos niesie sie po calym domu mimo zamknietych drzwi do pokoi.  Ogladanie TV wieczorem po polozeniu dzieciakow spac i delektowanie sie mocniejszym dzwiekiem jest niemozliwe z uwagi na poglos/niosący sie dzwiek po calym domu.

 

Pacjent...

Jest to dom parterowy, sciany zewnetrzne oraz wewnętrzne z silikator, tynk gipsowy plus gladz gipsowa. w calym domu mam podwieszane sufity KG na solidnej konstrukcji krzyzowej i zasypane blisko 50cm celulozy. Salon ok 36m2 jest polaczony z kuchnia ok 12m2 i oddzielony od niej przez wyspę / barek wysokosci ok 120cm. Sam salon ma ok 6,5 x 5,5m. Sciana TV / audio to 3m oddalone od kuchni o 3,5m. Naprzeciwko owej sciany (pokryta dosc chropowatym tynkiem a'la beton) w odleglosci ok 3,5-4m stoi naroznik, a za nim w odleglosci 1,5-2m sciana przeciwlegla do TV. Salon ma 2.92m wysokosci. Z rogu pomieszczenia (po przekątnej do salonu) jest wejscie do korytarza z ktorego mam dostep do sypialni dzieciakow oraz glownej, gabinetu oraz lazienka i wejscie do wiatrolapu. Sam korytarz ma wymiary ok 10x1,35m, jest pusty, drzwi do pokoi sa zlicowane ze sciana a na koncu korytarza jest lustro na calą sciane. Sciany boczne są puste (zadnych ozdobnikow), jedna jest gladka a przeciwlega pokryta tynkiem a'la beton. na podlogach wszedzie są panele ok 10mm grubosci na podkladzie 2mm. 

 

Zrodlo dzwieku...

nie smiejcie się :) wraz z kupnem nowego TV wrzucilem soundbar samsung Q700A a ze starego domku przytargalem zestaw Onkyo TX-SR606 + glosniki Jamo s606 5.1 z malutkim Subem Jamo 200.

 

Problem...

Jest glosno, rozmowa w kuchni / salonie jest dosc wyraznie slyszalna w sypialni oddalonej o ponad 12m, sluchana muzyka nawet na moim amatorskim sprzecie niesie sie baaaardzo mocno, radio podszafkowe o niskiej mocy sluchane podczas gotowania w pokojach na koncu korytarza jest wyraznie slyszalne. W druga strone jest troche lepiej tj. jesli w pokojach dzieciaki ogladaja cos na YT, uczą sie w ramach nauki zdalnej, to dzwiek nie jest tak mocno odczuwalny w pozostalych pokojach ani w salonie. 

 

Co wiew...

Zakladam, ze puste sciany w salonie i korytarzu są sporym problemem i wzmacniaja/pozwalają dzwiekowi w dowolny sposob przemieszczac sie po calym domu. Sam korytarz pewnie dziala jak pudlo rezonansowe i wzmacnia dzwieki pochodzące z przestrzeni otwartek (salon/kuchnia). Gladka podloga tez na pewno nie pomaga. 

 

Co moge zrobic...

puste sciany zamierzam w miedzyczasie pokryc m.in. jakims obrazem, ramkami ze zdjęciami i innymi kurzolapkami ale nie spodziewam się wielkiej poprawy. Tak, panele akustyczne / absorbery z welny DIY lub z firm jak mega-acoustic. Tak, moge rzucic przed TV jakis dywan. Tak, na pewno czuc flutter-echo w korytarzu, po wylozeniu korytarza koldrami dzieciakow czuc, ze drzwiek przestaje sie niesc (krzykniecie w korytarz pusty vs. z wylozonymi koldrami. Dorzucilem do drzwi dodatkowe uszczelki ale na niewiele to sie zdalo.

 

Ostatecznosc..

montaz drzwi szklanych w ramie odcinających salon/kuchnie od reszty domu co jest wersją raczej ostateczną. 

 

Pytania:

1. czy mozna w sposob amatorski, bez wydawania worka $$$ (powiedzmy do 2kPLN max) poprawic lub mocno ograniczyc efekt niesienia sie dzwieku po calym domu?

2. czy pkt 1 mozna osiągnac bez dotykania podlog? Moge pojsc na kompromis i wypelnic dac jakies sensowne ozdoby na sciany, ew, cos na sufit (punktowo) ale do dywanow nie przekonam mojej lepszej polowy (parametr WAZ).

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Unikaj twardych materiałów. Szkło, beton, granit itp. to złe materiały dla miłośnika audio. Spróbuj zagracić ten salon i sprawdź efekty. Masz dzieci, załatw wielkiego pluszaka (albo dwa) i postaw go w rogu. Może regał z książkami by się gdzieś zmieścił, ozdoby na ścianach... Tyle to bez większych nakładów możesz zrobić, ale cudów bym bez grubszych inwestycji nie oczekiwał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...