Skocz do zawartości

Przesiadka z gramofonu na cyfrę. Jaki transport i dac ?


Trikuba

Recommended Posts

Dzień Dobry Wszystkim 

Planuję zakończyć swoją przygodę z gramofonem (niestety),  tor to:

gramofon polskiej produkcji preaudio +wkładka Gold Note donatello   + Gold Note PH 10  +PSU b10.

System składa się z Michi P5/S5 do tego bowers  802 d2 

Do tej pory słuchałem również źródła cyfrowego Tidal  w postaci node 3 + zasilacz liniowy podłączony do daca Michi p5 kablem USB.

Szukam czegoś co by mogło jeszcze bardziej zbliżyć cyfrę do analogu, może sam  transport plików do mojego DACa w Michi (podobno jest dosyć dobrej jakości) ewentualnie transport plus DAC 

Doradźcie coś, z góry dziękuję :

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A można zapytać dlaczego rezygnujesz z gramofonu?

Powiem tak, źródło cyfrowe jest cholernie drogie, a uzyskanie jakości gramofonu przy małych funduszach jest praktycznie niewykonalne (przynajmniej mi i znajomemu się to nie udało). Dla mnie i dla znajomego dopiero dcs Rossini pokazał wyższość nad gramofonem, a hologorafię na tym samym poziomie. Oczywiście testy były na własnych RIPach albo zrzuconych SACD - Tidal czy inne streamingi nie miały nawet startu do gramofonu. Mówię o tym zacnym DACku z uwagi na fakt, że tor jest zminimalizowany i np. kabel cyfrowy nie wnosi nic od siebie (psuje).

Porównanie było robione z gramofonem VPI Prime 21 +  (czyli: wkładka MC VPI SHYLA, ramię 10" 3D Gimbal, kabel phono VPI WEISLINE). Przy pierwszych 10min czarnej płyty dzwięk jest bardzo porównywalny im bliżej środka płyty DCS jakościowo wychodzi na prowadzenie. I po zakupie tego DACa już bym rozważał porzucenie tematu gramofonu. Ale pre jest zintegrowane z przedwzmacniaczem liniowym więc pewnie jeszcze dało by się trochę z gramofonu wyciągnąć jakość, ale ten fakt pokazuje jak cyfrowe audio jest cholernie drogie 120tys. (nie licząc kabli) vs 30tys. zł (tu kable w cenie)!

Inne słabsze DACki niestety przegrywały z gramofonem.
Więc z mojego doświadczenia i znajomych - odradzam sprzedaż gramo. Chyba, że jednak cenisz bardziej komfort niż jakość muzyki.
Podam kluczowe różnice jakie od razu słychać: słabszy DAC vs wspomniany gramofon.
Przede wszystkim przedstawienie sceny i źródeł pozornych. Są precyzyjnie podane, jest przestrzeń (powietrze) między instrumentami, szersza scena (choć są i takie DACki gdzie scena będzie bardzo szeroka, ale to nie wyznacznik jakości) dużo bardziej słyszalne różnicowanie, lepszy bas, dzwięki na różnych wysokościach, namacalny wokal po prostu holografia.

Więc z całego serca odradzam porzucenie gramofonu na rzecz streamingu. A jeżeli chcesz koniecznie to rób wszystko aby tor był jak najkrótszy. Już pomijam fakt spierdzielonego materiału cyfrowego (loudnes war), a większość płyt gramofonowych zwłaszcza tych opartych na źródle analogowym brzmią wybitnie dobrze oczywiście obecne oparte na cyfrowym źródle tracą do starych wydań, ale i tak jest nieźle. Wiadomo nie słyszałem wszystkich DACów jakie są na rynku, ale trochę tego było i dopiero ten sprawił (Bartok rówineż, może Mola Mola też bo są same zachwyty odnośnie tego DACa ale ja go nie słyszałem), że jest lepiej. A sądzę, że inwestując tyle co w tego DCSa w gramofon będzie pewnie jeszcze lepiej. Ale twierdzę, że gramofon z wkładką do powiedzmy 10tys zl zdziesiatkuje w tych samych pieniadzach DACki więc jak myślisz, że sprzedaż gramofon i te pieniądze przeznaczysz w cyfrę i będzie lepiej to niestety nie. Nawet nie będzie tak samo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...