Skocz do zawartości

SouthSky czyli jak dołożyć sterowanie dźwiękiem wzmacniacza z pilota tv


Tomasz S.

Recommended Posts

Cześć,

Może kogoś zainteresuje takie urządzenie bo tak samo jak ja szukał rozwiązania problemu sterowania oddzielnie tv jednym pilotem a dźwięku drugim.
Jestem fanem stereo i nie chce budować kina domowego z różnych względów. Mam kilka wzmacniaczy stereo i kolumn pasywnych. Mam też telewizor ,który z racji budowy nie może zapewnić dobrego dźwięku.
Nowoczesne Telewizory często nie posiadają analogowego wyjścia audio a jeżeli już tam jest to zdarza się ,że nie daje nam odpowiedniej jakości czy głośności. Zostaje wtedy nam użycie Spdif po wyjściu optycznym, wtedy jednak najczęściej musimy sterować jednym pilotem tv a drugim ( o ile jest ) dźwiękiem naszego wzmacniacza. Często wzmacniacze nie mają wcale wbudowanego DACa albo wejście optyczne jest zajęte przez inne urządzenie. Są co prawda już wzmacniacze stereo z wejściem HDMI arc gdzie można obsłużyć wszystko jednym pilotem jak np NAD C399 ale kosztują sporo i ja na przykład nie chce zmieniać/ kupować kolejnego. Udało mi się znaleźć rozwiązanie za 140 zł. To prosty chiński DAC z Amazonu , który w przeciwieństwie do większości "audio extractorów" posiada wejście HDMI Arc. Posiada też optyk i coaxial ale nie po to go kupiłem. Z drugiej strony na wyjściu mamy RCA, gniazdo słuchawkowe, optyka i coaxial ( dźwięk na wyjściu podawany jest do wszystkich na raz )
Konfiguracja jest prosta. Podłączamy kabel HDMI do telewizora do portu oznaczonego ARC a z drugiej strony do wejścia HDMI w czarnym pudełku. Przełącznik w dacie ustawiamy na pozycji ARC. Z drugiej strony podłączamy sobie np RCA i te wpinamy do wzmacniacza.w menu dźwięku tv ustawiamy sobie dźwięk PCM na wyjściu urządzenia. Włączamy wzmacniacz i głośność ustawiamy na maksymalna z jaką komfortowo jest dla nas słuchać. Gotowe. Teraz można regulować głośność z pilota TV.

 

IMG20221111185412.jpg

IMG20221111182848.jpg

IMG20221111182830.jpg

IMG20221111182725.jpg

IMG20221111182715.jpg

Jakby ktoś potrzebował link to proszę bardzo. Pewnie są jeszcze podobne urządzenia i może nawet tańsze ale to akurat u mnie działa, więc polecam.

https://www.amazon.pl/dp/B087N4K7KK?ref=ppx_pop_mob_ap_share

Wykonane jest z aluminium i jest na tyle małe ,że można je złapać na jakiś rzep gdzieś za czy pod szafką.

Edytowano przez Tomasz S.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...