Skocz do zawartości

Pomoc w doborze systemu


Marcin Marcinowski

Recommended Posts

Witam,

Jestem na etapie przygotowywania instalacji w domu. Wpadłem na pomysł, żeby wyposażyć się w przyszłości w kino w systemie Dolby Atmos. Czy patrząc na rzut pomieszczenia poniżej jest to w ogóle sensowne? Wiadomo, że chciałbym już teraz powypuszczać ewentualne przewody. Nie chodzi tutaj o dobieranie już jakiegoś konkretnego sprzętu - na to przyjdzie czas, ale bardziej o zaaranżowanie tego, i dobranie jakiegoś konkretnego systemu względem rozkładu pomieszczenie i jego wymiarów, które zaznaczyłem na załączniku. Zestaw miałby być używany głównie do filmów (tutaj raczej skłaniałbym się też w stronę bluray).

 

salon.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponował bym Ci iść w stronę systemu 6.1.4.

Pierwsze cyfry to głośniki toru podstawowego, montuje się na wysokości odsłuchu. Centralny zaraz pod TV, dwie kolumny przednie po bokach TV (może naścienne jak miejsca mało na wolnostojace). Surround doslownie po lewej i prawej strony odsłuchu. Jeden na ścianie, drugi chyba na podstawce obok sofy. Głośnik tylny surround jeden, vis/a/vis telewizora na tylnej ścianie. To nie do końca typowe, ale sam bym raczej nie stawiał dwóch tylnych surround za sofą mając obok jadalnię i krzesła. Odległością się nie przejmuj.

Druga cyfra to ilość subwooferów. Ich umiejscowienie nie jest oczywiste, nie nakieruję Cię gdzie będzie lepiej.

Ostatnie cyfry to głośniki warstwy górnej, a więc Atmos. Rozstaw boczny  zbliżony do kolumn przednich, siedząc na sofie dwa przednie masz mieć 45 stopni przed Tobą, a dwa tylne 45 stopni za Tobą.

I zanim klepniesz że to Ci pasuje, to zerknij na ceny sprzętu bo na najtańszy 11 kanałowy amplituner trzeba rozbić już dość sporą świnkę skarbonkę.

Generalnie całe takie kino to wyjdzie gdzieś 20000zł jeśli nie będziesz zbytnio szaleć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej odległości kanapy od tv , warto pomyśleć o małych podstawkowych przód / tył , do tego przednie górne pochylone , central , odpowiedni sub pewnie nieduży rel czy svs dadzą radę , spięte ampli który obsłuży przynajmniej te 7.1 , ew. 7.1.2 jakbyś chciał podwiesić 2 głośniki atmosowe o ile przednie górne ustawione pod atmos byłyby nie wystarczające. Wszystko zależy od budżetu , bo jak wyżej pisane koło 20tysi pewnie byłoby potrzebne ,ew. budżetowo 8-10

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zaproponuję 5.2.6 :)

W suficie mam takie same przetworniki jak w dolnej warstwie .

Zrobiłem skrzynki w tych samych wymiarach z MDF 12mm , co orginalne monitory na ścianie. 

W sumie mam 17 takich samych głośników pod Atmos 5.2.6 i Auro 3D 11.2

Jestem na etapie szukania końcówki mocy ,  aby wycisnąć 7.2.6 Atmos i 13.2 Auro 

Koszt głośników to raptem 250 PLN za sztukę , a zabawa przednia :)

IMG_20221130_182829.jpg

20210314_073953.jpg

20210314_073223.jpg

20210314_073313.jpg

IMG_20221224_135846.jpg

IMG_20220926_122440.jpg

IMG_20220130_095131.jpg

IMG_20220130_095213.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

właśnie tutaj narożnik jest dość blisko TV.

Tam z boku masz otwarta przestrzeń?

Ja bym tu zbudował na pewno system 5.1.2

Ale kwestia jaki masz budżet i możliwości ingerencji w design pomieszczenia.

Piotrek

Tak, z boku jest przestrzeń otwarta (w sensie na foto w górę od narożnika). No tutaj nie chciałbym właśnie za bardzo ingerować w design ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomarańczowe to frontowe kolumny naścienne albo podstawkowe. Niebieski to centralny. Zielone surround na wysokości odsłuchu. Prawa obecnie lewituje obok sofy, wymyśleć trzeba do niej podstawkę. Może słup architektoniczny, może wolnostojąca podłogowa konstrukcja... Ale Tam ma być głośnik. Lewą na ścianie powieś. Fioletowy to tylny surround także na wysokości odsłuchu. Jeden, na dwa nie masz miejsca, ale od razu mówie że zrobi Ci on robotę.

 Jeśli chodzi o Atmos w sufice to dwie opcje, prostsza - dajesz same żółte, bogatsza - dajesz czerwone, najbogatsza - dajesz czerwone i żółte.

Minimum zestawu to 5.1, czyli bez tylnego surround i Atmos w suficie. Możesz zrobic też 5.1.2 czy 5.1.4, czyli zrezegnować z tylnego surround i zrobic Atmosy, możliwości konfiguracji są dość elestyczne.

Brakuje subwoofera, ale tego Ci nie powiem gdzie postawić.

10a.jpg.5170f0e195c694a0f52a8209ae39321f.jpg

 

13 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Nazywam tak bo klienci tak nazywają :)

Chill

Butler no świata przez forum nie zmienisz :)

Wszyscy żrą tą kupę to mam i zeżreć i ja? Bo te wszystkie muchy się nie mylą? Nie. To jest forum audio, jeśli komuś mamy służyć poradą to pewne stereotypy trzeba z głowy wybić, nie ma że klient tak mówi. A jak chce tyły to niech wie że za sprzęt wyjdzie mu o jeden worek pieniędzy więcej.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Butler napisał:

Wszyscy żrą tą kupę to mam i zeżreć i ja? Bo te wszystkie muchy się nie mylą? Nie. To jest forum audio, jeśli komuś mamy służyć poradą to pewne stereotypy trzeba z głowy wybić, nie ma że klient tak mówi. A jak chce tyły to niech wie że za sprzęt wyjdzie mu o jeden worek pieniędzy więcej.

Pamiętam jak lata walczyliśmy z tym że to nie głośników szuka klient tylko kolumn. Zespołu głośnikowego.

I.....?

Nie dało rady.

Będę Cie wspierał dlatego z tego miejsca serdecznie i najmocniej Cie przepraszam za upraszczanie mojej wypowiedzi.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...