Skocz do zawartości

Rozbudowa zestawu stereo do 5.1.2


piotr mięksiak

Recommended Posts

Cześć.

Czy ktoś mógłby  mi pomóc w doborze sprzętu? Obecnie posiadam Dali Oberon 7 podpięte do Cyrrus One HD, którego źródłem dźwięku jest Octavio Stream ew. Oled C1 via blutooth.

Na początku myślałem o dokupienia używanego  amplitunera marki Marantz (nr1710, sr5013 ew sr6013)  oraz pozostałych głośników  raczej nowych z serii czyli Vokal, 1, i Alteco, ale w związku z tym żebym mógł podłączyć Oberon 1 musiałbym odrywać klejone listwy przypodłogowe a w zeszłym roku był robiony remont.

Więc wpadł mi pomysł żeby kupić używkę ampli Yamaha rx v5a a zamiast Oberon 1 dać używane Musiccast 20 .

Oczywiście o jakimś Subie też myślę.

Czy w kinie domowym odczuję różnicę  w głośnikach surround między podstawkami Oberon 1 a Musicast 20?

Może ewentualnie jakieś inne rozwiązanie żeby nie ciągnąć przewodu (żeby nie powiedzieć kabla ;)

Amp musiałby mieć earc-korzystam z serwisów streamingowych przez Lg C1, oraz pre outy na fronty żeby móć korzystać ze wzmacniacza stereo .Moc ampli zakładam że nie musi być wielka 

Pokój ok 33m2 odległość z knapy do Tv ok 3m, fronty ok 2m od siebie.

Z góry dziękuję i przepraszam jeśli taki lub podobny temat już był.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, piotr mięksiak napisał:

Amp musiałby mieć earc-korzystam z serwisów streamingowych przez Lg C1

Do tego wystarczy Ci zwykłe ARC. Streamy nie oferują (na razie) TrueHD.

24 minuty temu, piotr mięksiak napisał:

Więc wpadł mi pomysł żeby kupić używkę ampli Yamaha rx v5a

Chyba Yamaha RX-V4A. Pomysł z bezprzewodowymi surroundami sensowny i chyba jedyny. Tylko Yamaha oferuje taką funkcjonalność. A Musicast 20 znalazłeś gdzieś? Bo dostępność z tego co wiem jest słaba, a jak się pojawiają to ceny z kosmosu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedz. oczywiście chodziło mi o v6a. co do serwisów streamingowych to widziałem sporo produkcji dolby atmos na Netflix HBO czy Amazon a przez arc chyba nie pójdzie. więc chyba jednak earc

co do musiccast 20 to raczej używki za ok 170e sztuka. ale wydaje mi się że gdzieś na niemieckiej stronie widziałem nowe za 280e

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, piotr mięksiak napisał:

co do serwisów streamingowych to widziałem sporo produkcji dolby atmos na Netflix HBO czy Amazon a przez arc chyba nie pójdzie. więc chyba jednak earc

Nie. Streamy oferują w tej chwili maksymalnie Dolby Digital Plus (DD+) pozwalający uzyskać Dolby Atmos w Netflix i przez zwykłe ARC idzie to bez problemu. To jednak skompresowany stratny kodek. To nie to samo co Blu-Ray z ścieżką Dolby TrueHD z nieskompresowanym Atmosem. Tu by było potrzebne dopiero eARC.

"Netflix obsługuje kodek Dolby Digital oraz Dolby Digital Plus (DD+). Ten drugi może zaoferować lepszą jakość niż Dolby Digital, ale wciąż jest to tylko wycinek sygnału jaki oferuje płyta Blu-Ray z ścieżką Dolby TrueHD. Podobnie jak w przypadku video, Netflix również przesyła audio adaptacyjnie, więc jakość dźwięku będzie uzależniona od szybkości i stabilności naszego łącza. DD+ obsługuje do 15 kanałów, dzięki czemu w bazie znajdziemy dużo produkcji ze ścieżką dźwiękową Dolby Atmos.

Maksymalny bitrate jaki możemy osiągnąć w serwisie Netflix wynosi:

- 640 kbps dla Dolby Digital 5.1 (jest to maksimum tego standardu)
- 768 kbps dla Dolby Digital Plus (Atmos)

Podczas gdy ten pierwszy format prześlemy poprzez złącze optyczne lub HDMI, tak DD+ możemy wysłać jedynie poprzez HDMI w trybie bitstream. Pamiętamy, że jeśli jest możliwość to zawsze korzystajmy z wyjścia HDMI ARC."

https://www.tophifi.pl/blog/post/jak-uzyskac-najlepszy-dzwiek-z-netflixa.html

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli na każdym kroku nas oszukują :( a co sądzisz a samym ampli da radę? o ile czytałem o seri Sr marantza że strasznie się grzeją to o v6a mało jest negatywnych opinie. z tego co widziałem to jest spora różnica między Yamaha  a marantz sr50.. w mocy zasilaczy przy podobnych parametrach wyjściowych. co lepiej wciśnie w fotel przy seansie.

syn ma Xbox series x więc mogę użyć jako odtwarzacza blu Ray 4k

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, piotr mięksiak napisał:

syn ma Xbox series x więc mogę użyć jako odtwarzacza blu Ray 4k

A to jeśli podłączysz XBOX bezpośrednio pod TV, to eARC Ci będzie potrzebny. Jeśli podłączysz konsolę pod wejście amplitunera to nie.

15 minut temu, piotr mięksiak napisał:

o ile czytałem o seri Sr marantza że strasznie się grzeją

No zależy dużo od impendancji kolumn. Im mają mniej Ohm, tym wzmacniacz się bardziej grzeje.

15 minut temu, piotr mięksiak napisał:

co lepiej wciśnie w fotel przy seansie.

Panuje opinia że Marantz to nudnawy sprzęt. Chodzi o to że w porównaniu do konkurentów za wiele nie podbarwia i nie koloruje. Niektórym to pasuje, innym mniej. Zależy od preferencji. Yamaha z natury gra bardziej ekspresyjnie. Nie porównuj parametrów mocy zasilaczy bo akurat Yamaha kieruje się tutaj innymi normami.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, piotr mięksiak napisał:

2 atmosy na obr 7 skierowane w sufit

Atmos to tylko fizyczne głośniki w suficie. Jak planujesz postawić na frontach Dali ALTECO C-1 żeby Ci od sufitu dźwięk odbijało, to nie będziesz zbytnio zadowolony z efektu. Zrobisz jak uważasz, ale żeby nie było że nie uprzedzałem. Nie daj się nabrać na marketingowy bełkot.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Butler napisał:

No zależy dużo od impendancji kolumn. Im mają mniej Ohm, tym wzmacniacz się bardziej grzeje.

 a propos impendacji wyczytałem że do v6a mogę podłączyć kolumny min 6 ohm- nie dotyczy frontów bo te mogą byc 4 ohm. czy nie będzie problemów z oberonem vokal który ma 4 ohm. fronty i tak będę zasilał przez wzmacniacz a musiccasty będą miały swoje zasilanie więc bezpośrednio do ampli wpięte będą 2 atmosy 6 ohm- oraz vokal 4 ohm. nie uszkodzę ampli?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uhh... Trudne pytanie. Pierwsza sprawa jest taka że ten parametr w kolumnach nie jest - że tak tu ujmę - stały. W zależności od częstotliwości z jaką kolumny grają, ta impendancja jest większa/mniejsza. A po drugie, producenci dość frywolnie podają tą wartość, w profesjonalnych pomiarach często wychodzą rozbieżności i okazuje się że realnie kolumny mają mniej Ohm jak podaje specyfikacja. Generalnie powinna być podana najniższa z wykresu, a jest różnie. Moje Klipsche w teorii mają 8Ohm, a w pomiarach jak byk że powinno być 4Ohm. Tu masz jakiś tam przykładowy wykres przebiegu.

charakt-4ohmowa.jpg

22 minuty temu, piotr mięksiak napisał:

oraz vokal 4 ohm. nie uszkodzę ampli?

Nie chciałbym wprowadzać Cię w błąd, po prostu nie wiem czy Yamaha to przyjmie i nie będzie się restartować. Trzeba by było poczekać aż ktoś mający ten model się wypowie. Wg. specyfikacji nie powinieneś stosować 4Ohm.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yamaha 6A to fajny amplituner. Bywa za granicą za bardzo rozstądne pieniązki. Jeśli masz możliwość to polecam.

Yamaha przyjmie 4 omowe kolumny. Co prawda nei sprawdzane na 6A, ale na poprzedniej 683/685 i wyższych 1070/1080.

Będzie to grało.

Mówimy oczywiście o reszcie kolumn.

Ale, musisz zapewnić jej prawidłowa wentylację. Żadne szafki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem że bedzie różnica dla ampli jeśli  podłącze 7 kolumn 4 ohm a przypadkiem gdy jedna będzie 4 ohm a 2 pozostałe 6 ohm-. nie będzie musial tyle prądu dawać . z tego co pisał Butler nie innych systemów typu musiccast które puszczalyby sygnał bezprzewodowy na surroundy więc będę musiał zaryzykować i kupić v6a.

Czy też tak jak Butler uważasz że  atmosy fire up to tylko namiastka głośników sufitowych? wysokość pomieszczenia 257 alteco stałyby na obr 7 czyli na wys 103, odległość glosnikow front od m. odsłuchowego 310. jeśli alteco skierowane są pod kątem 45 stopni czego nie mogę sprawdzić, byłoby idealnie w tym aspekcie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Im więcej kolumn 4 omowych podłączysz tym nastąpi większy spadek mocy.

Ale to nie będzie miażdżąca różnica.

Piotrek

dzięki. znalazłem podobny temat na tym forum i wypowiadał się sprzedawca że łączyli oberony z v6a i było ok. są nawet w sieci takie zestawy do kupienia. A co sądzisz o atmos upfiring? Żaden efekt ja twierdził przedmówca czy jaki efekt jest?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, piotr mięksiak napisał:

dzięki. znalazłem podobny temat na tym forum i wypowiadał się sprzedawca że łączyli oberony z v6a i było ok. są nawet w sieci takie zestawy do kupienia. A co sądzisz o atmos upfiring? Żaden efekt ja twierdził przedmówca czy jaki efekt jest?

Czy to czasem nie byłem ja ? :)

Wcześniej psiałem jako S4Home

No moim zdaniem coś to gra ale nie na wkład.

Albo sufitowy Atmos albo budowanie na przykład 7.1

To więcej da.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej się samemu przekonać. Kup taką kolumienkę na upfiring, ale by mieć gwarancję zwrotu i sprawdź. Dla mnie to śmiech jeśli efekt w zamierzeniu ma po odbiciu iść z sufitu, ale może masz u siebie na tyle sprzyjające warunki akustyczne że będzie warto. Ja jestem na nie.

 

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Czy to czasem nie byłem ja ? :)

Wcześniej psiałem jako S4Home

No moim zdaniem coś to gra ale nie na wkład.

Albo sufitowy Atmos albo budowanie na przykład 7.1

To więcej da.

Piotrek

Niestety system 7.1 wiązałby się z ciągnięciem przewodów bo z tego co wiem v6a bezprzewodowo puścić sygnał tyłka na 1 parę głośników . mimo wszystko dziękuję za pomoc i fachową radę. 

24 minuty temu, Butler napisał:

Najlepiej się samemu przekonać. Kup taką kolumienkę na upfiring, ale by mieć gwarancję zwrotu i sprawdź. Dla mnie to śmiech jeśli efekt w zamierzeniu ma po odbiciu iść z sufitu, ale może masz u siebie na tyle sprzyjające warunki akustyczne że będzie warto. Ja jestem na nie.

 

chyba tak zrobię . jak będzie w miarę ok to zostawię jak nie to oddam. dzięki ze podzieliłem się Swoją wiedzą i doświadczeniem 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.01.2023 o 09:39, Butler napisał:

A i gry fajnie z XBOX X idą w Atmosie. Forza Horizon daje czadu u nas. Szkoda PS5 nie wspiera Atmos, dobrze jednak że płyty z filmami prawidłowo przetwarza.

Tego nie wiedziałem. Myślałem, że filmów z ps5 nie da się oglądać ( chodzi o dźwięk atmos) normalnie. Fajnie, że chociaż w filmach wspiera dźwięk w atrmos.

Rozumiem, że z dolby vision też nie ma problemu w ps5?

Edytowano przez Artur Mądry
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu ustawiasz w ustawieniach że ma być Bitstream. Zacytuję:

Cytat

 

Oprócz obrazu skonfigurować należy także ustawienia Dźwięku, co uczynimy przechodząc do zakładki Wyjście audio w Ustawieniach konsoli. PlayStation 5 pozwala nam na wybranie trzech typów urządzenia HDMI, do którego podłączyliśmy konsolę. Może być to telewizor, wzmacniacz lub soundbar – konsola prawidłowo radzi sobie z przesyłaniem dźwięku zarówno do telewizora, amplitunera, jak i listwy. Jeśli wybierzemy drugą opcję, to będziemy mogli wybrać także liczbę kanałów 2.0, 5.1 lub 7.1 i ustawić położenie głośników względem telewizora oraz konsoli. Z ogólnych ustawień pozostaje jeszcze wybranie priorytetowego formatu audio. W tym przypadku konsola daje nam do wyboru: Linear PCM, Bitstream (Dolby) oraz Bitstream (DTS). Zalecamy ustawić Bitstream (Dolby), ponieważ aplikacje streamingowe korzystają aktualnie głównie z formatu dźwięku tej firmy – co ważne, opcja ta nie wpływa na płyty i dla nich ustawiamy dźwięk w innym miejscu. Nie można jednak pominąć faktu, że po wyborze jednej z opcji przekazywania dźwięku konsola na stałe wymusza format Dolby lub DTS bez względu na to, jaki format faktycznie znajduje się w odtwarzanym materiale.

Jeśli chcecie korzystać z dźwięku Dolby Atmos/DTS:X z płyty Blu-ray tudzież Ultra HD Blu-ray, to jedynym istotnym ustawieniem jest w tym wypadku wybranie opcji Bitstream w Format audio z poziomu okna Ustawienia dostępnego po odtworzeniu płyty (okno Ustawień otwieramy poprzez kliknięcie ikony trzech kropek w Sterowaniu odtwarzaczem). Jeśli wybierzecie opcję Linear PCM, to konsola nie potrafi zdekodować dźwięku Dolby Atmos i DTS:X oraz przesłać go dalej. Ostatnie ustawienie dotyczące dźwięku to Dynamiczna kontrola zakresu w tym samym oknie Ustawień, które pozostawiamy w opcji Wyłączona (przy włączonej funkcji konsola zwiększa natężenie cichych dźwięków i zmniejsza natężenie tych głośnych).

 

 

19 minut temu, Artur Mądry napisał:

Rozumiem, że z dolby vision też nie ma problemu w ps5?

No tu mnie zagiąłeś. Nie sprawdzałem. Generalnie do odtwarzania filmów z płyty używam Xbox bo jest cichszy i mniej świeci :) Z tego co pamiętam Dolby Vision brakuje w PS5 podobnie HDR10+, max to HDR10, ale...

https://gamingsociety.pl/artykul/ps5-sony-aktywowalo-bez-zapowiedzi-dolby-vision-na-tv-bravia-1138124/

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...