Skocz do zawartości

HiFiMan HE400i 2020 kontra AKG K712pro


Recommended Posts

Skorzystałem z okazji i pożyczyłem na chwilę K712pro w celu porównania sobie do HE400i

Mój tor

wzmacniacz słuchawkowy wbudowany w Sony str v5, interkonekty Duelund, Lampucera DAC, pliki na dysku z użyciem PCta oraz Tidal.

żadne słuchawki nie były w ogóle modyfikowane, kabelek stock.

Na odsłuchy poświeciłem 3 może 4h czasu, z ciekawszych realizacji jakie leciały wspomnę o.. Enigma - MCMXC A.D A, A.D.B, 1978. Dire Straits, Lana Del Rey Honeymoon, i inne pojedyncze kawałki.

W paru punktach opisze różnicę obu słuchawek, plusy i minusy.

O dziwo planarne HE400i grały u mnie nieco jaśniej od K712pro, podejrzewam że to przez inny rodzaj drivera, podobny charakter wysokich miałem w HE560, odniosłem wrażenie że czasem starały się bardziej zabłyszczeć, nadać bardziej efektowny kontur, zagrać czyściej ale w dalszym rozrachunku K712 miały wyższą szczegółowość, zwiewność, w ostrzejszej muzyce były bardziej ułożone, spokojne w górze.

Przynajmniej na moim torze środek pasma był delikatnie lepiej dociążony w AKG, wokale niestety w planarach były ciut wycięte z informacji, bardziej płaskie, słabiej wybrzmiewające, minimalnie bardziej podkreślone gdzieś (strzelam) w okolicy 1-2k khz, dodał bym też że przez wyższa dynamikę, dłuższe, większe wybrzmienia preferowałem bardziej ten zakres w K712pro.

Z jednej strony dół pasma wydawał się ciekawszy w planarnych, szczególnie dźwięk werbli to w elektronice z Enigmy bywało różnie, werble miały niżej położony środek ciężkości, lepsze rozciągnięcie pasma w dół, ciekawsze wypełnienie na HE400i, za to w muzyce elektronicznej nie czułem takiej dynamiki, konturu, szybkości, zróżnicowania co w K712pro.

Enigma zagrała z większa otwartością, werwą, sceną i powietrzem między źródłami na dynamikach.

Scenicznie te planary nie zagrają nigdy tak szeroką sceną, fajnie że całkiem dobrze różnicują nagrania w pionie, nie najgorzej w głąb chociaż AKG ciekawiej budowały najdalsze plany z lepszą lokalizacją, nie czułem takiego rozmycia na dole pasma.

Specyficzny efekt lekkiego ściśnięcia, zawężenia obrazów na scenie zauważyłem w HE400i.

Oba modele słuchawek miały płynny dźwięk, muzyka potrafiła "płynąć" dlatego że całe pasmo było fajnie zszyte ze sobą, na moim torze bardziej chaotyczne, nierówne już były K701, to samo było z Fidelio x2hr

Fajnie że udało mi się sparować oba modele słuchawek co mają w miarę podobną barwę, nie były to dwa inne światy jak w porównaniu HE400i do K701..

HiFiMany jak i AKG to bardzo dobre słuchawki w swoich cenach, obie pary bardzo wygodne, muszę wspomnąć że K712 grają głośniej i pewnie z powodzeniem ogarnie je smartfon czy przenośny odtwarzacz, HE400i już ciężej jest zasilić i trzeba mieć na uwodzę że np. Redmi 10 pro nie wystarczy w 100%.

Podsumowując bardziej uniwersalne, otwarte, transparentne, przestrzenne, dynamiczne, szczegółowe granie znajdę w K712pro, dlatego postawię  je nieco wyżej pod względem technicznym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...