Skocz do zawartości

Akustyka w salonie z otwartą kuchnią


Krzysztof Piękny

Recommended Posts

 Witam słyszących więcej 🙂

Jestem chwilę przed rozpoczęciem remontu i wszelkie założenia są na razie czysto teoretyczne. Ale może szanowne grono miłośników dobrego brzmienia może coś podpowiedzieć lub potwierdzić, że przypuszczalny układ pomieszczenia i rozmieszczenia sprzętu będzie brzmiał ok. 

 

Najbardziej mi zależy, żeby nie było pogłosu.

 

W celu ich eliminacji pomiędzy kolumnami a kanapą chce na suficie dać płytę karton gips akustyczną x 2 z flizelina.

Z plecami mam otwarta kuchnię. Na podłodze wyląduje jeszcze kawałek dywanika. 

 

Podloga z żywicy, ściany beton architektoniczny i gładzie.

Okna w salonie są od sufitu do podłogi myślę, że tu może sprawę uratować jakąś zasłoną. 

 

Czy Waszym zdaniem powinno byc ok, czy jest ryzyko ze dźwiek bedzie mocno sie odbijał i fruwal bez konca?

Screenshot_20230816_170912_Samsung Notes.png

Screenshot_20230816_170850_Samsung Notes.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Krzysztof Piękny napisał:

Najbardziej mi zależy, żeby nie było pogłosu.

Gratuluję tego celu. Według mnie to najnajnajwaznieszy krok do znacznej poprawy brzmienia. Zapewne kolumny masz mega dobre i wystarczające. Rozpraw się z pogłosem i dołączysz do klubu zadowolonych audiofili.

Nie wiem czy i ile wiesz na temat pogłosu. Literatury co niemiara. W tej zakładce także. Sposobów walki wiele. 
Dobrze jest przede wszystkim  wiedzieć jak zmierzyć ten pogłos. Ale i bez tego można sobie dać radę. 

Napisałem już kilka zdań a żadnych konkretów. I taki jest mój cel. Zachęcam, byś samemu i powolutku wgryzał się w ten temat. Dobre efekty przyjdą i dadzą wielką satysfakcję. 

Tylko Ty wiesz jak tam u Ciebie sprawa z pogłosem wygląda. Zachęcam dla porównania do odwiedzenia salonu Nautilus w Krakowie. Od razu „poczujesz” jaki efekt jest, gdy pogłos jest opanowany. I nie daj się zwieść, że brzmienie tam to zasługa tych wszystkich sprzętów. 
 

Jak sobie tak myślę, a myślenie opieram na obserwacji w moim mieszkaniu, że im bardziej „wyciszyłem” pokój z audio, tym więcej usłyszałem brzmienia, które znajduje się na krążku CD/stream, czy na dysku twardym. 

Im mniej „grającego” pokoju - pogłos, tym więcej fajnego brzmienia.
Pozdro

Adam


 


 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Krzysztof Piękny napisał:

 Witam słyszących więcej 🙂

Jestem chwilę przed rozpoczęciem remontu i wszelkie założenia są na razie czysto teoretyczne. Ale może szanowne grono miłośników dobrego brzmienia może coś podpowiedzieć lub potwierdzić, że przypuszczalny układ pomieszczenia i rozmieszczenia sprzętu będzie brzmiał ok. 

 

Najbardziej mi zależy, żeby nie było pogłosu.

 

W celu ich eliminacji pomiędzy kolumnami a kanapą chce na suficie dać płytę karton gips akustyczną x 2 z flizelina.

Z plecami mam otwarta kuchnię. Na podłodze wyląduje jeszcze kawałek dywanika. 

 

Podloga z żywicy, ściany beton architektoniczny i gładzie.

Okna w salonie są od sufitu do podłogi myślę, że tu może sprawę uratować jakąś zasłoną. 

 

Czy Waszym zdaniem powinno byc ok, czy jest ryzyko ze dźwiek bedzie mocno sie odbijał i fruwal bez konca?

Screenshot_20230816_170912_Samsung Notes.png

Screenshot_20230816_170850_Samsung Notes.jpg

Witaj .Gratuluję podejścia już na początku remontu.

Oczywiście nikt nie poda tobie gotowego rozwiązania, gdyż takiego nie ma .Każde pomieszczenie jest inne i inaczej "współpracuje "😅..

Ja również nie uważam się za eksperta w tej dziedzinie lecz po zagłębieniu sie w temat , swoją salkę kinową wykonałem własnoręcznie bez akustyka i pogłos mam na poziomie 250ms .Duże przeszklenia i gołe betonowe ściany to  problem.  Manewr z sufitem to bardzo dobre posunięcie w nowoczesnym wnętrzu.Jesteś na początku walki z akustyką pomieszczenia , więc również zachęcam ciebie do poczytania ....

Bardzo fajny artykuł 

https://www.stereolife.pl/archiwum/artykuly/poradniki/3816-wszystko-o-akustyce-pomieszczenia-odsluchowego

 

Edytowano przez Gmow1977
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AudioTube

Dziękuję za rzucenie wędki nie ryby 😀

@Gmow1977

Dziękuję za artykuł bardzo wartosciowy.

 

 Na razie to wszystko wróżenie bo po zburzeniu ścian zerwaniu wszystkiego z podłóg, ścian i sufitów akustyka jest jak w małym kościele. 

Wydaje mi się, że nieregularny kształt pomieszczenia jest zdecydowanie na korzyść. I wiem już że jeden z obrazów zrobię na płótnie a nie na szkle jak chciałem wcześniej.

Czy pchanie wełny mineralnej pod sufit będzie miało jakikolwiek pozytywny wpływ na akustykę wewnątrz pomieszczenia?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Krzysztof Piękny napisał:

Czy pchanie wełny mineralnej pod sufit będzie miało jakikolwiek pozytywny wpływ na akustykę wewnątrz pomieszczenia?

Jeśli chodzi o te płyty perforowane  (te z dziurkami ) to oczywiście , że ma to sens ....W przypadku jeśli się wie co chce się uzyskać.Poszczególni producenci w specyfikacji owych płyt podają jak zmienia się wartość akustyczna  ich zastosowania  wraz z zastosowaniem  wypełnienia wełną kamienną /mineralną o różnej grubości i jakości ... 

Przykładowa karta płyt

Knauf Cleaneo Akustik

Screenshot_20230817-211606_Drive.jpg.7b9f89ec8a8f9d6b197efaf5e0c3d9dc.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...