Skocz do zawartości

Sennheiser HD565 ovation opis wrażeń kontra inni


Arko55

Recommended Posts

Napiszę krótkie porównanie jak u mnie grały HD565 ovation

Mój tor gra trochę po cieplejszej stronie z nieco stonowaną górą pasma.

wyjście słuchawkowe Sony str V5 >>> DAC Lampucera CS4397

źródło PC z modyfikowanym Foobarem 2000, pliki w rożnym formacie

Na początek porównam Sennki do innych słuchawek by z góry wysnuć plusy i minusy

HD 565 ovation przy Sony MDR CD380... Sennki można kupić w okolicy 500zł za zadbane używki, Sony za około 100zł

Od początku słychać całkiem inna barwę, wyraźnie inny nacisk na preferowanie pasma.

Sennki grają dużo bardziej średnicowo, mają podobna ilość basu, zdecydowanie im wyższy bas trym bardziej go podkreślają względem Sony, niska średnica tak samo wyraźnie gęściej podana i pełna, wysoka średnica już ustępuje i jest nieco wycofana a sopranu dużo mniej od MDR CD380.

Wychodzi na to że obie pary to całkiem inne światy.

Sennki są mocno gęste, na scenie nie wiele powietrza, często czuć wypełnienie na całej scenie, brak odczucia "Czarnego tła"

Sony grają węziej na scenie ale mają wycofaną, "rzadką" średnicę stad wrażenie że gdzieś to powietrze jest i czasem słyszałem kosztem masywnej, muskularnej średnicy było spokojniej z powietrzem w jakimś metalu.

Im wyżej w paśmie tym coraz większe różnice w podbiciu pasm, na moim torze po dłuższym przesłuchaniu Sony są aż za jasne, a Sennki nieco za ciemne.

Całościowo Sennkom bliżej do neutralności, naturalności.

Instrumenty takie jak fortepian, pianino mają bardzo fajną plastykę, barwę, troszke zbyt kolorowo ale za to czuć nasycenie, Sony miały mocno wychudzoną średnicę, wycofaną a słuchać było tylko w klawiszach spore rozjaśnienie, i suchość w niższej średnicy.

Scena w HD565 przedstawiana delikatnie przed słuchaczem, tak jak byśmy siedzieli z 1 rzędzie ale na jest dosyć szeroko odgrywana, na wysokość niczym nie zaskakuje.

Sony grają trochę węziej ale linia wokali jest wepchnięta trochę głębiej.

Słuchawki różnią też dynamiką, rozdzielczością na korzyść Sennków, w dodatku one grają twardszym basem z zauważalnym konturem.

Porównanie na które czekałem najbardziej

HD565 ovation vs AKG K712pro

Po założeniu na głowę AKG zaraz po Sennkach zaskoczyła mnie ogromna ilość powietrza między źródłami na scenie, to była przytłaczająca różnica, i rzeczywiście Sennki mają swój charakterystyczny bardzo mocno zbity dźwięk.

W uproszczeniu na Sennkach ciężko jest dostrzec tło na scenie, chyba że mało co wybrzmiewa, w AKG przy kilku różnych instrumentach w dalszym ciągu słychać powietrze które oddziela wokal od reszty.

Obie pary mają zbliżoną barwę, troszkę bardziej dociążone HD565 z mocną średnicą ale im wyżej tym są bardziej wycofane.

W moim torze dalej K712 najlepiej wpasowały się w tor, jednak sopran jest zbyt przyciemniony w HD565.

Zaskoczył mnie sposób wybrzmiewania instrumentów, nie wiedziałem że to będzie tak słyszalne ale AKG dają dłuższe, pełniejsze wybrzmienia, przy nich Sennki są trochę wykastrowane, wycięte z informacji, wypłaszczenie wybrzmień. Pewnie głębokość padów ma znaczenie, bo te z AKG co mam są nieco głębsze stad driver siedzi dalej od ucha?

I o dziwo wokale grają ciekawiej , lepiej w AKG, czułem że tu Sennki je pozamiatają, będzie dużo lepsze nasycenie, wysublimowane smaczki, detale, niuanse w średnicy a nie podołały całościowo K712.

AKG rewelacyjnie potrafiło odseparować wokale od innych źródeł i wybrzmienia były większe, volumen duży z większą otwartością w tym masą mikro wybrzmień, detali.

Sennki zazwyczaj wypychają wokale nieco do przodu, lecz jest gdzieś granica która nie pozwala im w pełni wybrzmieć, roznieść się w stronę słuchacza, jest nieco wypłaszczonych wybrzmień, wyciętych z nośności, detalu (coś w deseń gdy wokalista nie może pełna piersią wydobyć z siebie mocy głosu)

Im wyżej idąc po sopran tym Sennki troszkę tracą na nośności, rozdzielczości, ale nie jest też tak źle, w dalszym ciągu czuć kulturę, ułożenie góry pasma, po prostu trzeba zaakceptować że nie będzie nadzwyczajnego napowietrzenia i głębokich, dużych wybrzmień.

Scenicznie obie pary są podobne na szerokość, trochę głębiej, mocniej wychodzą AKG na boki sceny od ucha, wykraczając prawie na tył głowy, Sennki bardzo mocno naciskają na budowanie w równej linii przed naszą głową.

Najbliższe plany oczywiście są preferowane bliżej w HD565.

Podsumowując

Sony miały mocno narzucającą swoją barwę gdzie nigdy nie usłyszał bym tak energicznych, pełnych w wyższym basie werbli nie mając Sennków, tak samo wokale tam brzmiały dosyć chudo i jasno, chociaż czasem ta jasność dobrze się zgrywa w moim torze... szczególnie jak lubię posłuchać damskich wokali.

Tutaj Sennki bardziej równym i wypełnionym pasmem przez problemów pokonują Sony, technicznie też są całościowo trochę lepsze.

AKG postawiły tu wysoką poprzeczkę i nie było to takie łatwe by wysnuć zwycięzcę.

W elektronice często HD565 wydają się bardziej efektowne, zadziorne na wyższym basie i ogólnie z wyższym dociążeniem pasma.

Muzyka rockowa, czy metalowa tu bywało zbyt brudno, gęsto na HD565 i już nieco lepiej radziły sobie AKG bo miały nieco mniej podgrzanej, ciepłej średnicy ale i więcej ogłady powietrza.

Muzyka która ma więcej składów na scenie będzie bezpieczniej grała na AKG, chociaż nieduże składy jazzowe również pięknie zabrzmią na... Sennkach

Przez chwilę posłuchałem kontrabasu na 3 parach, i każda z nich odtworzyła go dosyć ciekawie i żadna tu nie ustępuje całościowo, HD565 zarysowały brzmienie strun troszkę za grubo ale z sporym dociążeniem za to Sony za bardzo odchudzały wyższy bas i średnicę ale miały więcej powietrza, AKG brakowało dociążenia,wypełneinia w zamian za większe wybrzmienia, więcej mikro wybrzmień.

Kwestia gustu czego bym miał słuchać hah

HD565 kupiłem dla siebie i nie zamierzam ich sprzedawać, od dawna myślałem o jakimś udanym polecanym modelu Senncheiser ^^

Clipboard0133.jpg.b4898de13a113bdf383de53ac27aad96.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...