Skocz do zawartości

ONKYO TX 8270 - przesterowany dźwięk na wejściu NET


Bernard82

Recommended Posts

Dzień dobry wszystkim.

 

Zwracam się z pytaniem do posiadaczy modelu amplitunera stereo Onkyo TX-8270 (oraz wszystkich, którzy takowego nie posiadają ale znany jest im opisywany przeze mnie przypadek) z pewną trapiącą mnie kwestią.

Od pewnego czasu zauważyłem pewną przypadłość mojego amplitunera (najprawdopodobniej istnieje od zawsze). Otóż dźwięk odtwarzany ze źródeł cyfrowych, na złączu NET/MUSIC SERVER (Spotify, czy nawet pliki wysokiej rozdzielczości wysyłane z komputera) jest dźwiękiem wyraźnie przesterowanym - w dynamicznych utworach "charczy", w mocniej basowych uderzeniach wręcz zniekształca wokale. Niczego niepożądanego nie doświadczam natomiast podczas odsłuchu tych samych utworów z odtwarzacza CD (zarówno poprzez wzmacniacz jak i z samego odtwarzacza). Nie jest istotnym czy odsłuchu dokonuję poprzez kolumny głośnikowe czy za pomocą słuchawek. Dodam jeszcze, że te same utwory, odtwarzane z komputera (flac) czy z telefonu (spotify) w obu przypadkach przepuszczone przez DAC słuchawkowy (czy nawet bezpośrednio z urządzeń) brzmią również bez zastrzeżeń.

 

Spotkał się ktoś z podobnym zjawiskiem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkowałem dokładnie taki amplituner przez kilka lat (niedawno zamieniłem na wzmacniacz i zewnętrzny odtwarzacz). U mnie nigdy opisane przez Ciebie objawy nie wystąpiły, ale oprogramowanie w tym urządzeniu bywało dość humorzaste - u mnie bywały problemy ze strumieniowaniem przez bluetooth do Onkyo, z podłączaniem do Spotify Connect - brak widoczności w sieci, lub brak dźwięku na wyjściu, inne). Odtwarzanie cyfrowe (Spotify Connect, Tuneln, Tidal, czy pliki z serwera sieciowego), realizowane jest bezpośrednio przez TX-8270. Skoro odtwarzanie z CD działa poprawnie, to może coś podziało się w oprogramowaniu lub ustawieniach urządzenia. Sugerowałbym:

1. reset urządzenia przez dłuższe przytrzymanie przycisku Power (po około 5-7 sekundach będzie słychać charakterystyczny odgłos odłączania zasilania),

2. dalej jeżeli nie będzie poprawy to reset do ustawień fabrycznych w menu urządzenia i ponowne ustawienie parametrów,

3. ponowne wgranie najnowszego firmware przez port USB, nawet jeżeli wgrana jest ostatnia wersja.

Jeżeli powyższe nie pomogą, to może bezpośredni kontakt z autoryzowanym serwisem Onkyo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie i odpowiedź. Trafiłeś w punkt, bo jeszcze przed pojawieniem się Twojej odpowiedzi odłączyłem amplituner od sieci na kilka minut, oraz zrestartowałem apkę od sterowania na telefonie. Po tych ruchach okazało się, że wszystko gra poprawnie. Winnym było ustawienie w apce (w samym ampli z pilota również można) szumnie nazwane MUSIC OPTIMIZER, mające za zadanie poprawiać jakość plików skompresowanych. Ustawienie to prawdopodobnie przypisywane jest dla każdego z wejść z osobna, i w moim przypadku do "wejścia" NET zostało zastosowane chyba kilkukrotnie.

 

Dzięki za tipa z resetem poprzez przycisk Power - nie wiedziałem, a może się kiedyś przydać.

Jeżeli chodzi o firmware - tak, fabrycznie wgrany był już najnowszy (przynajmniej sprawdzenie przez internet zwraca taką informację). A wiesz może z jakiego miejsca pobrać taki firmware? Obawiam się, że oprogramowanie dla tego modelu nie będzie już rozwijane więc faktycznie dobrym posunięciem byłoby posiadać jego kopię .

 

A można wiedzieć czemu zmieniłeś sprzęt i na co? Czy to "apetyt rósł w miarę jedzenia" czy może zmęczyły Cię te niedoróbki sprzętowo-software'owe Onkyo?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bernard82 napisał:

Jeżeli chodzi o firmware - tak, fabrycznie wgrany był już najnowszy (przynajmniej sprawdzenie przez internet zwraca taką informację). A wiesz może z jakiego miejsca pobrać taki firmware? Obawiam się, że oprogramowanie dla tego modelu nie będzie już rozwijane więc faktycznie dobrym posunięciem byłoby posiadać jego kopię .

 

A można wiedzieć czemu zmieniłeś sprzęt i na co? Czy to "apetyt rósł w miarę jedzenia" czy może zmęczyły Cię te niedoróbki sprzętowo-software'owe Onkyo?

W Google znalazłem tylko to - https://emea.onkyo-av.com/receivers/stereo-receivers/tx-8270 - na dole jest link do firmware i instrukcji. Teraz jest nowy właściciel Onkyo, więc są nowe linki, a stere strony Onkyo chyba już nie działają (https://www.intl.onkyo.com/products/hi-fi_components/receivers/tx-8270/index.html - zwykle stąd pobierałem aktualizacje).

Jeżeli chodzi o zmianę sprzętu - zamieniłem na Vincent SV-500 plus DMP-A6. W moim przypadku powodem była to chęć poprawy wrażeń i póki co jestem zachwycony. A problemy z Onkyo nie były aż tak częste, żeby był to powód do zmiany (jeżeli występowały zwykle pomagał reset zasilania). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.11.2023 o 18:44, ramik napisał:

W Google znalazłem tylko to - https://emea.onkyo-av.com/receivers/stereo-receivers/tx-8270 - na dole jest link do firmware i instrukcji. Teraz jest nowy właściciel Onkyo, więc są nowe linki, a stere strony Onkyo chyba już nie działają (https://www.intl.onkyo.com/products/hi-fi_components/receivers/tx-8270/index.html - zwykle stąd pobierałem aktualizacje).

Dziękuję za linki - pobrałem na wszelki wypadek. 

 

Jeżeli chodzi o poprawę wrażeń odsłuchowych to ...ja póki co swoje właśnie poprawiłem tym Onkyo, więc pewnie podobnie jak w Twoim przypadku na kilka lat wystarczy a później zobaczymy co technika przyniesie oraz na ile ja będę takiej zmiany potrzebował. 

P.S. Vincent fajny, ale ten streamer to już mnie urzekł ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...