Skocz do zawartości

Kino do pokoju 4m x 2.2m


EdiSk8

Recommended Posts

Witam ponownie, wczoraj w końcu się zdecydowałem i zamówiłem Logitech Z906 5.1 w promocji za 1199zł, moje Genius 5.1 zaczęły mnie strasznie irytować, nie dość, że po włączeniu całego zestawu wydobywa się delikatny brum, to jeszcze po włączeniu filmu jest jeszcze większe brzęczenie/cykanie z głośników, które się nasila w trakcie pogłaśniania.
TV (LG OLED C1 48') i PC (karta dźwiękowa Sound Blaster Z) podłączę pod dwa wejścia optyczne pod sub'a , ale zastanawia mnie rozmieszczenie głośników, czy podmienić satelity za stare Ganiusy i tak zostawić czy lepszym rozwiązaniem byłby montaż na uchwytach? jak byście to rozwiązali?

Zdjęcia poglądowe pokoju w pierwszym poście. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Logitech Z906 podłączony kablem optycznym pod PC - karta dźwiękowa Sound Blaster Z, a drugi optyk bezpośrednio pod TV. Stary zestaw Genius podłączony tak samo jak wcześniej, przody, tyły i sub pod kartę dźwiękową aby było 5.1, a TV kablem 3.5mm słuchawkowym. 

Na razie do testów tak to rozstawiłem, dołączam zdjęcia:
 

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

16.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po podłączeniu nowego zestawu i włączeniu nic nie piszczy nic nie buczy, jest cisza i spokój bo w Genius'ach doprowadzało mnie już to do szału. Z ciekawości podłączyłem stare głośniki pod nowy sub i też cisza, więc wina zapewne leży w aktywnym subwooferze. Kable zostały z poprzedniego zestawu bo były już puszczone w listwach przypodłogowych. 

Sub dość ma miejsca?
18.jpg.818db43e07c746368b74501d203bd4d6.jpg

17.jpg.02fc30b94f7b49c95c27deb9a9105740.jpg

 

Czy coś mam pozmieniać w ustawieniach?


Zrzutekranu2024-04-20093125.jpg.7e8e889d07704a2cd47c58e2d671a212.jpgZrzutekranu2024-04-21215039.jpg.0eddcd61d340bd475d96483570e24fff.jpgZrzutekranu2024-04-20093320.jpg.32aafeb6507c5ca2a52d815c5433da67.jpgZrzutekranu2024-04-21215001.jpg.1561646eba5575a5d27107ecbacefb49.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, EdiSk8 napisał:

Sub dość ma miejsca?

Tak - dopóki się tam nic nie wzbudza to jest OK. Zakładam, że nie masz mikrofonu pomiarowego - gdybyś miał kogoś kto posiada takowy to mógłbyś próbować umiejscowić go w jak najlepszym miejscu. Inaczej pozostaje metoda na ucho (subwoofer crawl) ale przy Twoim zestawie może być dość niewygodna do wykonania. 

 

1 godzinę temu, EdiSk8 napisał:

Czy coś mam pozmieniać w ustawieniach?

 

Nie wiemy. Możesz próbowac pożyczyc mikrofon pomiarowy albo chociaż decybelomierz i ustawić to tak aby głośność w miejscu odsłuchu była jednakowa dla każdego z kanałów. Resztę zostaw jak jest - ewentualnie doczytaj co robi przekierowanie niskich tonów bo nie jest napisane czy są przekierowywane na suba czy też na głośniki frontowe. 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Jak zmieniam z Dolby Audio albo DTS na "Brak kodera" wtedy nie ma dźwięku, tak ma być? Zestaw podłączony tylko optykiem do kart dźwiękowej. 

Częstotliwość przenikania ma zostać na 80Hz?

Głośniki szerokopasowe mam pozostawić nie zaznaczone? 

24bit 48kHz ma być?

Czy do pomiaru głośności mogę użyć aplikacji Sound meter? 

Głośnik centralny jest na półce nad TV, ustawienie że zdjęć było w trakcie porównania obu zestawów w trakcie odsłuchu. 

Edytowano przez EdiSk8
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, EdiSk8 napisał:

Czy do pomiaru głośności mogę użyć aplikacji Sound meter? 

 

Myślę, że możesz ale tylko o wyrównania głośności kanałów. Nie sugerowałym się tym w żadnym innym zakresie. Znajdź sobie plik z jakimś tam różowym czy innym szumem i próbuj zrobić tak, żeby z każego głośnika w miejscu osłuchu mieć podobną głośność. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Jak nie ma dzwieku to znaczy że nie ma tak być.

No chyba że materiał ma Dolby a ty wymuszasz DTS. Wówczas go nie dekoduje i tak ma być :)

 

Ten Logitech nie rozpoznaje sygnału multi sam?

"Głośniki (Sound Blaster Z)" ustawione są jako urządzenie domyślne w prawym dolnym rogu w W10, ale jak zaznaczę "Brak kodera" nagle cisza mimo, że treść dalej leci, włączę Dolby albo DTS, dźwięk jest, dodatkowo w prawym dolnym rogu nie mogę regulować głośnością z Windows'a, ani całkowicie wyłączyć, może to wina, że zestaw jest podłączony optykiem? 

"Logitech nie rozpoznaje sygnału multi sam?" co masz na myśli? 

2 godziny temu, PanKlor napisał:

Myślę, że możesz ale tylko o wyrównania głośności kanałów. Nie sugerowałym się tym w żadnym innym zakresie. Znajdź sobie plik z jakimś tam różowym czy innym szumem i próbuj zrobić tak, żeby z każego głośnika w miejscu osłuchu mieć podobną głośność. 

W tej zakładce od odległości głośników jest opcja włączenia szumu na poszczególnym głośniku. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, PanKlor napisał:

Świetnie. Jeżeli reaguje na zmiany poziomu głośności to jej użyj. 

Zmieniam te poziomy głośności i mam wrażenie, że nic to nie daje, może to wina podłączenia po optyku? stary zestaw był podłączony na 3 kablach 3.5mm (przód, tył, c/sub). 

Zdjęcia poglądowe z ustawienia:
Centralny przechylony do przodu aby był bardziej skierowany w stronę odsłuchu. 

19.jpg

20.jpg

21.jpg

22.jpg

23.jpg

24.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, EdiSk8 napisał:

"Głośniki (Sound Blaster Z)" ustawione są jako urządzenie domyślne w prawym dolnym rogu w W10, ale jak zaznaczę "Brak kodera" nagle cisza mimo, że treść dalej leci, włączę Dolby albo DTS, dźwięk jest, dodatkowo w prawym dolnym rogu nie mogę regulować głośnością z Windows'a, ani całkowicie wyłączyć, może to wina, że zestaw jest podłączony optykiem? 

"Logitech nie rozpoznaje sygnału multi sam?" co masz na myśli? 

JAk właczasz sciezke stereo to powinien isc tylko na dwoch glosniczkach i subwofoerze.

Potem zmieniasz sciezkę na przykład w jakimś filmie na DTS lub Dolby i sam Logitech się przestawia i gra na 5.1

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
8 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

JAk właczasz sciezke stereo to powinien isc tylko na dwoch glosniczkach i subwofoerze.

Potem zmieniasz sciezkę na przykład w jakimś filmie na DTS lub Dolby i sam Logitech się przestawia i gra na 5.1

 

Tak robi. Jak puszczam jakiś materiał bezpośrednio z TV, wtedy jak film jest nagrany w 5.1 to przy włączeniu materiału zapalają się na moment wszystkie kontrolki na "konsoli" zestawu informując iż jest w 5.1, jak jest stereo zapalą się przody i sub. 
Jak odtwarzam przez kartę dźwiękową w PC to w prawym dolnym rogu muszę wybrać źródło i bez kodera musi to być "SPDIF-Out (Sound Blaster Z)" wtedy dźwięk mogę wyciszyć i regulować z poziomu windows. Wtedy ingerencja w aplikacji Sound Blaster Command nic nie zmienia w dźwięku. Jak zmienię źródło na "Głośniki (Sound Blaster Z)" muszę zmienić z "Bez kodera" na "Dolby Audio" albo "DTS Connect" i wtedy korektor i profil w Sound Blaster Command działa, ale nie mogę dźwięku w prawym dolnym rogu ani wyciszyć ani regulować. 

 

Zrzut ekranu 2024-04-24 155243.jpg

Edytowano przez EdiSk8
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

No to jest ok. to nie narzucaj mu Dolby jak ścieżka jest w DRS i na odwrót.

zostaw domyslnie.

 

Więc, chyba najlepiej ustawić źródło w Windows jako LG i w TV ustawić wyjście optyczne i tyle? To chyba karta dźwiękowa Sound Blaster Z jest zbędna? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, EdiSk8 napisał:

Więc, chyba najlepiej ustawić źródło w Windows jako LG i w TV ustawić wyjście optyczne i tyle? To chyba karta dźwiękowa Sound Blaster Z jest zbędna? 

Nie wiem tylko czy przy Twoim telewizorze oba dekodery przechodza przez telewizor. Bo nie wszystkie TV wspierały DTS. Musisz to sprawdzić.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...