Skocz do zawartości

Ustawienie glosników 5.1.2 atmos na poddaszu


ladcap

Recommended Posts

Witam, Jeśli jest ktoś kto może mi pomuc znaleść złoty środek na ustawienie glośników dolby atmos w salon w poddaszu na ukosie, narazie jest tylko projekt wszystko surowe więc już myśle.. sprzęt Amplituner Onkyo Tx nr545 głosniki Taga tav506v2 i chce dokupić dwa dolby atmos sufitowe albo nad tv ustawić naścienne pochyłe ale brakuje mi wiedzy jak to ogarnąć gdzie ustawić w tak trudnym terenie. Dwie kolumny z przodu centralny i subwoofer i dwa sourrand na wysokości kanapy z tyłu i dolby atmos gdzie podpowiedzcie??IMG-20231107-WA0005.jpg.acd4bc7669e5804bd82d1ebc1288e8c5.jpg

IMG-20231107-WA0003.jpg

Screenshot_20231204-224827.png

IMG-20231029-WA0009.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atmos... Są dwie opcje.

1. Upfiring, czyli kolumienki o ukośnej konstrukcji które stawia się na frontowych kolumnach, to w Twoim wypadku absolutnie nie zda egzaminu. Pomijając to, że nawet w sprzyjających warunkach nie jest to najlepsze rozwiązanie, tak u Ciebie po prostu niemożliwe. Zasada działania jest taka by dźwięk skierowany w stronę sufitu odbijał się od niego i trafiał do Ciebie jakby z góry. Jak masz ukośny sufit to te odbicia będą szły hen na lewo.

2. Fizyczne głośniki nad głową. Zalecenie są jasne. Nominalnie ich linia ma być nad głową lekko z przodu, matematycznie 80 stopni z niewielką tolerancją. Rozstaw na boki zbliżony do kolumn frontowych, można przyjąć ze to 0,7-0,8 szerokości pola odsłuchu. Osobiście bym pomyślał o jakieś ozdobnej belce, poprzeczce na której dało by się jakieś Atmosy zainstalować. Może jakaś szyna oświetleniowa na której zamiast dwóch reflektorów powiesiło coś jak Cabasse ALCYONE 2....

Nie ma obecnie czegoś takiego jak przednie górne nad TV (tzw. Front High). Atmos nie wspiera takich rozwiązań, to działało w kodeku z którego Dolby dawno temu zrezygnowało

Ciężki temat z Atmosem u Ciebie panie kolego.

5.1.2.thumb.PNG.cea29f0089755c457e6483dfc30f20a6.PNG

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za podpowiedzi, Ciężki temat tak wiem ubolewam nad rozmieszczeniem że salon wzdłuż skosu ale niedało sie inaczej.. Wiem że efekt atmos może być mizerny ale, uparłem się że choć taki musi być i z tymi głośnikami Cabasse alcyone2 ciekawy pomysł choć ich cena nie będzie adekwatna do efektu u mnie i niewiem czy w nie inwestować czy inne glośniki instalacyjne coś w tym stylu i tańszego? I czy ten prawy na ukośnej ścianie a lewy wychodzi już na suficie liczać że będą plusminus na wprost kolumn frontowych? Z montażem nie bedzie problemu jeszcze niema zabudowy regips

Edytowano przez ladcap
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ladcap napisał:

niewiem czy w nie inwestować czy inne glośniki instalacyjne coś w tym stylu i tańszego?

Założenia Dolby Ci podałem na tacy. Głośniki Atmos jakie by nie były to montuje się na tej samej wysokości i symetrycznie względem odsłuchu, z instalacyjnymi by było więc trudno chyba że byś częściowo sufit obniżył na płasko. Kombinuj, daj info na jakiej by były wysokości te głośniki.

1 godzinę temu, ladcap napisał:

I czy ten prawy na ukośnej ścianie a lewy wychodzi już na suficie liczać że będą plusminus na wprost kolumn frontowych?

Trzeba by wykombinować tak by prawy był najwyżej jak się da, a lewy na tej samej wysokości. Dlatego sugeruję Ci szynę oświetleniową jako podstawę do montażu tych głośników. Chodzi mi o coś takiego jak fotki poniżej. Na takiej szynie można by zamontować kolumienki o kształcie jaki by najbardziej Ci odpowiadał, a wybór jest spory. Moze FOCAL DOME FLAX SAT. Jak Cabasse i Focal za drogi to może Canton Plus MX.3... No nie wiem.

111.webp

Lampa-artystyczna-reflektor-szynowy-retr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawy by wychodził na wysokości 140 na skosie lewy 220 na płaskim.. Dobry pomysł aby wyrównać szyną ale nie wyjdzie bo koliduje z oknem, może lewy spróbuje obniżyć ok 30cm jakimś plaskownikiem aby zblizyć się do wysokości z prawego i aby to wygladało normalnie.. Canton plus mx3 fajny nawet, ja znalazłem takie dyskretne niewiem czy sie nadają

Screenshot_20231206-125858.png

Screenshot_20231205-231652.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, ladcap napisał:

Canton plus mx3 fajny nawet, ja znalazłem takie dyskretne niewiem czy sie nadają

Cambridge Audio Minx Min 12 są ok, maja u nas dobre noty, często się przewijają w tematach kina. Uważaj bo w standardzie nie ma uchwytów, w górnej ofercie są.

20 minut temu, ladcap napisał:

Dobry pomysł aby wyrównać szyną ale nie wyjdzie bo koliduje z oknem

Okno masz chyba bliżej TV niż potencjalna linia atmosów.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ladcap napisał:

Okno jest właśnie bliżej kanapy i prawy dolny głośnik wychodzil by plus minus jak stoi krzesło, w projekcie jest wycentrowane.. Same glośniki przy montażu skieruje w miejsce odsłuchu

Odwróć ustawienie tego kącika jeżeli to możliwe. TV po prawej stronie zdjęcia a kanapa po lewej. Będziesz miał większe pole manewru z montażem głośników. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za podpowiedzi dużo się dowiedziałem przemyślałem kilka rozwiązań które mogły by pasować a nie przeszkadzały żonie i zaklepałem kupno Ca minx choć canton mx3 też spoko ale tutaj mniejszy gabaryt wygrał aby w oczy się nie rzucał na skosie.. marzeznie o pokoju kinowym z 4 atmosami w suficie i mocnym sprzęcie zgasło razem z cenami działek trzeba się zadowolić skosem ale za kilka mies jak to wszystko ogarne i podłacze napisze jak działa.. Zobacze czy warto inwestować w droższy sprzęt..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...