Skocz do zawartości

Coś jak Dali Fazon F5 i Triangle Magellan Cello


Recommended Posts

Dzień dobry.

Po obejrzeniu dziesiątków modeli kolumn doszedłem do wniosku, że tylko samodzielne ich wykonanie spełni moje oczekiwania wizualne. 

Mam już dokładny pomysł jak zrobić taką obudowę. Coś jak w drewnianych żaglowcach, tyle że klejone na epoksyd. Wobec dość cienkich ścianek całość od wewnątrz dokładnie wyklejona matą butylową i dodatkowo włóknina.

Problem mam w dodatkach (np gdzie kupić tak eleganckie nakładki na głośniki jak np te w cello, a najlepiej jakieś o wysokim trapezowym przekroju). 

Problem mam również z sensownym doborem elektroniki (głośniki i elektronika).

Generalnie mam dwa ograniczenia - odstęp między ściankami (na szerokość) max 18cm.

Bas ewentualnie może być z boku.

Budżet na komplet elektroniki to max 2,5 kilo.

Wiem że to śmieszne pieniądze, jednak moje oczy są w dużo lepszym stanie niż moje uszy.

Rozważam nawet naprawę głośników i wymianę kondensatorów z moich starych altonów 80. O tyle kuszące rozwiązanie, że będzie można łatwo trochę dostroić zwrotnicę do obudowy.

Wiem że to bardzo nietypowy pomysł.

Z góry dziękuję za konstruktywną pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jest jeszcze Kharma Enigma Veyron EV-5.

Dlaczego coś ładniejszego musi od razu aż tyle kosztować?

Dlaczego więc DIY które można obejrzeć w necie to jakieś prymitywnie wyglądające pudełka z często nieproporcjonalnie drogimi przetwornikami ?

Nawet te konstrukcje, która oferują już uznane warsztaty wyglądają słabo. Mimo niemałych cen.

A drewno daje wręcz nieograniczone możliwości estetyczne. Tyle kolorów. Tyle rozmaitych usłojeń. Taka różnorodność właściwości. Pomnóżcie to jeszcze przez różne sposoby obróbki chemicznej.

I wcale nie trzeba sięgnąć po egzotyczne gatunki. Jest wiele naszych, których jeszcze do tego nie odkryto, a które po odpowiedniej obróbce wyglądają niesamowicie. Od niespotykanie usłojonych  szaro-niebiesko-cytrynowych, przez  słomkowe - podobne do bambusa, różne śliwkowo-brązowe z pięknymi słojami, do ciemno kawowych z perłowo połyskującymi okami. Są nawet zielono-czarne i różowe.

Przecież w naszych salonach ten sprzęt więcej czasu stoi i wygląda niż gra.

Dlatego moim zdaniem samodzielny DIY na takim poziomie wizualnym zawsze będzie opłacalny. Nawet gdy zajmie to kilka miesięcy.

Wiem, że każdy, kto choć w minimalnym stopniu ogarnia podstawowe narzędzia, jest w stanie coś takiego zrobić.

Jeśli dźwięk nie będzie wystarczająco dobry, to najwyżej trochę sobie pomoże jakimś EQ.

No ale co też ja plotę.

Profanacja.

Przecież EQ jest passe. Poprawną drogą do uzyskania pięknego dźwięku w naszym salonie jest wymiana sprzętu na taki który w naszych warunkach najlepiej zagra.

Oczywiście najlepiej by był to sprzęt coraz droższy.

Co niebawem będą mówić upadający pośrednicy, gdy już wszyscy producenci takiego sprzętu przejdą na sprzedaż bezpośrednią ?

Przecież to oczywista oczywistość w sytuacji gdy marża pośrednika to minimum 1/4 ceny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.12.2023 o 09:33, Arlekin244 napisał:

jednak moje oczy są w dużo lepszym stanie niż moje uszy.

Jesli potrafisz wyczarować coś fajnego z drewna/drewnoppdobnych produktów, to proponuje Ci kupic w miare dobrze grajace kolumny i zmienić im całkowicie obudowę nie zmieniajac jednak proporcji odległości przetwornikow wzgledem siebie i podłogi, a także zachować orginalny litraż pojemnosci budy. Pozdr.

Ps: jak coś zmontujesz to wrzuć tu na forum efekty 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są w tej chwili 2 opcje.

1- Wspomniane wcześniej stare kolumny alton 80, które grały ze starą wieżą Diory. Do tego potrzebny będzie jednak jakiś streamer. Koszt naprawy zestawu i dokupienia stramera zamknie się w założonym budżecie.

2- Kupione właśnie Argon audio Fenris a55. Przez trzy lata ze względu na gwarancję raczej ich jednak nie ruszę. Chyba że da się je wybebeszyć bez uszkadzania obudowy. Kosztowały 2,4k więc też w budżecie.

Co wybrać do budowy nowych kolumn ?

P.S. Jakiekolwiek pracę zacznę najwcześniej na wiosnę. Jeszcze nie ogarnąłem wykończenia nowego domu.

Edytowano przez Arlekin244
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

 proponuje Ci kupic w miare dobrze grajace kolumny i zmienić im całkowicie obudowę nie zmieniajac jednak proporcji odległości przetwornikow wzgledem siebie i podłogi, a także zachować orginalny litraż pojemnosci budy. 

Takie rozwiązanie oczywiście jest najbezpieczniejsze. Ma jednak sporo wad.

1- Nowe z pewnością przekroczą założony budżet. Doliczając do nich jeszcze odpowiedni wzmacniacz to zrobi się x2. Do tego utrata  gwarancji.

2- Używki wyjdą niewiele taniej.

3- Szerokość kolumny nie może u mnie przekraczać 19cm. Ciężko o takie. Kupię szersze, to przeróbka i tak zmieni ich geometrię oraz ustawienie największych przetworników.

Pozostają wobec tego tylko te wąskie aktywne do max 3k. A tu z kolei wybór niewielki.

Oczywiście spokojnie mógłbym zwiększyć budżet. Tylko po co. Im tańsze kupię tym bardziej opłacalna jest przeróbka obudowy. Jest sporo konstrukcji, które kosztują nawet ponad 25k za sztukę, a gra to przeciętnie i zazwyczaj wygląda jak elegancka trumna. Jeśli więc po przeróbce "zyskam" na ich wartości np 20 tys, to mogę na to poświęcić nawet ze 2-3 miesiące dłubania. Z kolumien za 2,5 - 3k będzie coś porównywalnego do tych za 25k.

Tymczasem wszyscy co robią takie DIY stawiają sobie za cel zrobić coś najwyżej w 2 tygodnie. A to ogranicza możliwe do zastosowania technologie, więc również wygląd.

Przecież samo naniesienie eleganckiej powłoki, która ma choć 7 warstw musi trwać ponad 7 dni.

A gdzie reszta ?

Oczywiście jak już coś będzie gotowe, to dam kilka fotek.

Edytowano przez Arlekin244
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Arlekin244 napisał:

Jest sporo konstrukcji, które kosztują nawet ponad 25k za sztukę, a gra to przeciętnie i zazwyczaj wygląda jak elegancka trumna. Jeśli więc po przeróbce "zyskam" na ich wartości np 20 tys, to mogę na to poświęcić nawet ze 2-3 miesiące dłubania. Z kolumien za 2,5 - 3k będzie coś porównywalnego do tych za 25k.

Powodzenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...